Austria Bundesliga

18:00 LASK Linz – Mattersburg
Βγάζει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, τόσο για το ότι ανταποκρίνεται στις διπλές υποχρεώσεις (πρωτάθλημα και Ευρώπη), όσο και για τον τρόπο που προσπερνάει τις δυσκολίες στους αγώνες. Προερχόταν από εκτός έδρας ήττα από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τη Χάρτμπεργκ αστόχησε σε πέναλτι στο 14’, ενώ το ματς έδειξε να στραβώνει με το γκολ που δέχθηκε στο 55’. Χωρίς να πανικοβληθεί, ο κόουτς Ισμαέλ προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 61’, αλλάζοντας το σύστημα και έκανε την ανατροπή του σκορ μέσα τέσσερα λεπτά (65’-69’)! «Αγαπώ αυτούς τους παίκτες. Είναι πραγματικά απόλαυση να δουλεύεις μαζί τους», δήλωσε ο Γάλλος τεχνικός. Ακολουθεί εκτός έδρας δοκιμασία με την Αϊντχόφεν για το Γιουρόπα. Κοντά στην επιστροφή του ο Βόστρι (Α, 5/0), εκτός παραμένουν ο Πόγκατετζ (Α, 5/0) και ο ηγετικός Ράμζεμπνερ (Α, 2/1).
Έφτασε κοντά στο να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Ραπίντ, όμως δέχθηκε τη χαριστική βολή στο 89’ (3-2). Παραλίγο να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της, αλλά το φάουλ του Ρατ στο 3’ σταμάτησε στο δοκάρι. Αφού γλίτωσε σε 3 περιπτώσεις το γκολ, προηγήθηκε στο 27’ με τον μόνιμο σκόρερ της, Γκράμπερ (6ο γκολ στο πρωτάθλημα), όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε την ισοφάριση. Ξαναπήρε προβάδισμα στο 47’, αλλά ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να το διαφυλάξει, δέχθηκε το 2-2 στο 69’, οπισθοχώρησε πολύ στα τελευταία λεπτά και «λύγισε» στο φινάλε. «Επιτρέψαμε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στο τελευταίο μισάωρο και πήραμε πολλές λάθος αποφάσεις», το σχόλιο του κόουτς Πονβάιζερ για τον παθητικό τρόπο παιχνιδιού στο τελευταίο κομμάτι. Παραμένει σε απόσταση από τις δύο τελευταίες θέσεις, χάρη στα 2 «διπλά» στις τελευταίες εξόδους της. Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Μάρερ (8/0), παραμένουν εκτός δράσης οι βασικοί Χέλερ (Α, 5/0) και Πούσιτς (Ε, 3/2).
Η Λίντσερ δεν σνομπάρει τα ματς πρωταθλήματος, συνήθως, μάλιστα, χρησιμοποιεί βασικούς πριν τα ευρωπαϊκά ματς. Δεν ανακαλύπτουμε την… Ακρόπολη αν προτείνουμε τον «άσο», μεγαλώνει σε ανεκτά επίπεδα η απόδοσή του αν συνδυαστεί με το Over.

18:00 SCR Altach – Admira
Απλά παρακολουθούσε τις προσπάθειες της Σάλτσμπουργκ και περίμενε με αγωνία να τελειώσει το μαρτύριό της. Δέχθηκε από 3 γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ τελείωσε το ματς με 1 μόνο τελική, έναντι 35 (!) των αντιπάλων και μόλις 28% κατοχή μπάλας. Τα σχόλια περιττεύουν… Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα, όλες χωρίς να σημειώσει γκολ. Διαθέσιμο το πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα, Σίντνεϊ Σαμ, με τον 31χρονο Νιγηριανό επιθετικό να αποτελεί μεγάλη ελπίδα για να λύσει την επιθετική δυστοκία. Πάντως, ο τεχνικός, Αλεξ Παστόρ, δεν τον θεωρεί έτοιμο για 90 λεπτά, οπότε αναμένεται να ξεκινήσει από τον πάγκο. Εξέτισαν και παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα οι Κόμπρας (Τ, 9 συμμ.), Μάακ (Α, 6/0), εκτός δράσης για αρκετό καιρό οι Ντιακιτέ (Μ, 9/0), Νέτζερ (Α, 2/0) και Μίλινγκερ (Μ, 4/0).
Πήγε στη διακοπή με τον ιδανικότερο τρόπο, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς με την Τιρόλ είχε χαρακτηριστεί ως τελικός και οι παίκτες της εμπέδωσαν την κρισιμότητα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’, όμως στο 42’ όχι μόνο είχε ανατρέψει την κατάσταση, αλλά πήρε και προβάδισμα δύο γκολ διαφορά. Παρά τα 4 τέρματα που σημειώθηκαν το ματς δεν είχε πολλές φάσεις (5-4 οι τελικές) και δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο. Σημαντική η συνεισφορά του μεσοεπιθετικού Πους, ο οποίος στην επιστροφή του από τραυματισμό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. «Είναι πολύ ωραίο που βλέπω πάλι χαμογελαστά πρόσωπα», η δήλωση του κίπερ Λέιτνερ είναι ενδεικτική για την αλλαγή κλίματος στα αποδυτήρια. Εκτός τέθηκαν οι Μπάουερ (Α, 4/0), Τοθ (Μ, 6/0), Βορζάγκερ (Μ, 2/0), Σταρκλ (Ε. 6/0) και οι μακροχρόνιοι Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι).
Θεωρούμε πως η απόδοση του «1» δεν στέκει σε καμία περίπτωση. Η Αλταχ προέρχεται από 3 σερί ήττες, ενώ η Αντμίρα έρχεται από την παρθενική νίκη. Επίσης, στις 9 τελευταίες επισκέψεις της έφυγε μόλις 1 φορά με σκυμμένο το κεφάλι (5-3-1). Η αξία βρίσκεται στην κόντρα του φαβορί, ανεβάζουμε την απόδοση ζητώντας τουλάχιστον 2 γκολ.

18:00 Sturm Graz – RB Salzburg
Εγκλωβίστηκε από την αμυντική τακτική της Αούστρια, δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλό της και εκεί που έδειξε συμβιβασμένη με τον βαθμό της ισοπαλίας το «πλήρωσε» με την ήττα. Ακίνδυνη επιθετικά, οι μόλις 4 τελικές (καμία εντός εστίας) τα λένε… όλα. Αναστάτωση προκάλεσε στις δηλώσεις του ο τεχνικός Ελ Μαέστρο μετά το ματς, καθώς είπε πως είναι απογοητευμένος και άφησε ερωτηματικά αν νιώθει σίγουρος για την παραμονή στο πόστο του. Στο διάστημα της διακοπής, πάντως, δεν προέκυψαν εξελίξεις… «Θα ήμουν πολύ περήφανος αν γινόμασταν η πρώτη ομάδα που θα κέρδιζε τη Σάλτσμπουργκ στο πρωτάθλημα», δήλωσε ο Σέρβος τεχνικός για το σημερινό ματς. Δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα, μοναδικό ερωτηματικό η ετοιμότητα του φορ Μπαλάι (9/4), ο οποίος γύρισε με μικροπρόβλημα από τις υποχρεώσεις του με την εθνική Αλβανίας.
Παρέδωσε άλλη μία παράσταση εντός συνόρων, διασύροντας την Αλταχ με 6-0, ενώ βάσει εικόνας του παιχνιδιού το σκορ είναι… μικρό για να αποτυπώσει την αλήθεια. Πέτυχε από 3 γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τη στατιστική να «γράφει» 35-1 (!) τελικές και 72%-28% κατοχή μπάλας. Το αξιοσημείωτο είναι πως έπαιξε με φουλ εναλλακτική ενδεκάδα, αλλά δεν διακρίθηκε καμία διαφορά. Ακολουθεί πολύ κρίσιμο ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ, την Τετάρτη υποδέχεται τη Νάπολι, ομάδα με την οποία θα μονομαχήσει λογικά για τη 2η θέση του ομίλου. Ο τεχνικός Μαρς δεν έχει απουσίες, εκτός του χαφ Μπερνέντ (8/0), που θα λείψει για αρκετό ακόμα καιρό, καθώς αποθεραπεύτηκε ο κίπερ Βόλκε. Δεν θα αλλάξει τη συνήθειά του να προφυλάσσει παίκτες στα παιχνίδια πρωταθλήματος, πιθανότατα θα δώσει χρόνο συμμετοχής στο «βαρύ πυροβολικό», Χόλαντ (Ε, 8/11), ο οποίος έχασε τα τελευταία ματς λόγω λοίμωξης.
Με οποιαδήποτε σύνθεση και αν παραταχθεί η Σάλτσμπουργκ είναι το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Φυσικά, δεν υπάρχει αξία στο σκέτο «διπλό», θα το συνδυάσουμε (ως συνήθως) με το Over, που φέρνουν συνεχώς οι «ταύροι».