Austria Bundesliga

18:00 Austria Wien – WSG Wattens
Έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και να «χτίσει» ψυχολογία για τη συνέχεια, μένοντας στην ισοπαλία κόντρα στην ουραγό Σανκτ Πόλτεν. Έκανε ιδανικό ξεκίνημα, προηγήθηκε στο 5’ και έχασε 3 ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Δέχθηκε το 1-1 στο 59’, αλλά το διαχειρίστηκε καλά και ξαναπήρε προβάδισμα 8 λεπτά αργότερα, όμως υπέστη ψυχρολουσία στο 88’. Ψάχνει ρεβάνς για τις δύο φετινές ήττες (3-1 στο πρωτάθλημα και 5-2 στο Κύπελλο) που έχει υποστεί από τη σημερινή της αντίπαλο. «Δεν έχουμε ξεχάσει αυτές τις ήττες. Η απόδοσή μας ήταν πολύ κακή και στα δύο ματς και θα πρέπει να δείξουμε διαφορετικό πρόσωπο», δήλωσε ο τεχνικός Ίλτσερ. Εξέτισε και επιστρέφει ο κεντρικός αμυντικός Πάλμερ Μπράουν (5/0), τραυματίας παραμένει ο βασικός μπακ Σβίρτσιτς (7/0) και ο άτυχος Σόισενγκερ (Α).
Υπέστη δίκαιη εντός έδρας ήττα από τη Χάρτμπεργκ, μάλιστα την κολακεύει το τελικό 1-0. Είχε την πρώτη ευκαιρία στο 26’, όμως στη συνέχεια βρέθηκε σε παθητικό ρόλο. Κατάφερε να αποφύγει το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τελικά το δέχθηκε στο 61’ και στη συνέχεια την έσωσε δύο φορές το δοκάρι από δεύτερη παραβίαση. «Ήμασταν πολύ φοβισμένοι. Η Χάρτμπεργκ έχει ένα χρόνο περισσότερο εμπειρία από την κατηγορία και αυτό φάνηκε», δήλωσε ο τεχνικός Σίλμπερμπεργκερ. Παραμένει χωρίς νίκη για 4 αγωνιστικές (0-1-3) και ολοένα και πλησιάζει τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Την Τρίτη φιλοξενείται από την ερασιτεχνική Γκλέισντορφ 09 για τους «16» του Κυπέλλου. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο βασικός κεντρικός αμυντικός Γκούγκανικ (10/0), δεύτερη σημαντική απουσία στα μετόπισθεν μετά από τον εδώ και καιρό τραυματία Καμπρέρα (9/0). Εκτός παραμένουν οι Κόβατσετς (Μ, 2/0), Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Η αλήθεια είναι πως δεν μπορεί να στηριχθεί κανείς σοβαρά στην Αούστρια, όμως εσχάτως παίρνει τις νίκες εντός και ποντάρουμε στη διάθεση «ρεβανσισμού» που έχει για τις δύο φετινές ήττες από την Τιρόλ, η οποία έχει και σημαντικές απουσίες στην άμυνα.

18:00 Hartberg – Mattersburg
Επέστρεψε στις νίκες στην έδρα της Τιρόλ έπειτα από 4 αγωνιστικές, όπου αντιμετώπισε, πάντως, τις 4 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας. Απειλήθηκε πρώτη με γκολ, όμως στη συνέχεια απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και αφού προειδοποίησε τρεις φορές, άνοιξε το σκορ στο 61’ με τον Ρεπ. Είχε δύο δοκάρια για να «καθαρίσει» το ματς, ενώ αμυντικά παρουσιάστηκε σταθερή και διατήρησε απαραβίαστη την εστία της για μόλις δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα (η πρώτη ήταν στις 11/8, την 3η αγωνιστική). «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, έκαναν ότι τους ζήτησα για να επιστρέψουμε στις νίκες», δήλωσε ο τεχνικός Μάρκους Σοπ. Έχει αποκλειστεί στο Κύπελλο και δεν έχει μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις. Πρακτικά πλήρης η αποστολή, δεν επηρεάζει η απουσία του -από την αρχή της σεζόν τραυματία- Τσέρνενγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).
Ήξερε πως θα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Λίντσερ, όμως ούτε η ίδια δεν περίμενε πως θα γνωρίσει τη συντριβή με 7-2! Έκανε ιδανική εκκίνηση, ανοίγοντας το σκορ στο 6′, αντέδρασε στην ανατροπή του σκορ που δέχθηκε ισοφαρίζοντας στο 34′, όμως το 3-2 τέσσερα λεπτά αργότερα της… έκοψε τα πόδια. Μαρτυρικό το 2ο ημίχρονο, δέχθηκε 4 γκολ σε 15′ (64′-79′) χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. «Το τέταρτο γκολ που δεχθήκαμε ήταν πολύ κομβικό. Κάναμε μοιραία λάθη μπροστά και από τις δύο εστίες και η Λίντσερ μας τιμώρησε σκληρά», σχολίασε ο τεχνικός Πονβάιζερ. Δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς το σημερινό, το πρόγραμμα… βουνό συνεχίζεται με Σάλτσμπουργκ (εντός) και Αούστρα (εκτός), ευτυχώς γι’ αυτήν έχει… ξεμπερδέψει με το Κύπελλο. Χωρίς «φρέσκες» απουσίες, λείπουν εδώ και καιρό οι σημαντικοί Χέλερ (Α, 5/0) και Πούσιτς (Ε, 3/2).
Η Χάρτμπεργκ επανήλθε στις νίκες την προηγούμενη αγωνιστική, αποδεικνύοντας πως με τις ομάδες από την 5η θέση και κάτω τα καταφέρνει αρκετά καλά. Μάλιστα, ήταν για πρώτη φορά φέτος σοβαρή στα μετόπισθεν, κάτι που μας κάνει πιο «ζεστούς» να τη στηρίξουμε σήμερα κόντρα στην Μάτερσμπουργκ, η οποία αμυντικά δεν κάνει ούτε τα… βασικά.

18:00 SKN St. Pölten – Sturm Graz
Σαν νίκη πανηγυρίστηκε η ισοπαλία που πήρε κόντρα στην Αούστρια Βιέννης, παρ’ ότι ο 1 βαθμός τη διατήρησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Προερχόταν από δύο «βαριές» ήττες, ήθελε να δείξει βελτίωση και τα κατάφερε. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, όμως ισοφάρισε αμφότερες, με το 2-2 να έρχεται στο 87’ με πέναλτι. Στα θετικά, η χρησιμοποίηση για πρώτη φορά φέτος του πολύτιμου φορ Πακ, ο οποίος συνδύασε την επιστροφή του με γκολ. Θέλει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί 6 αγωνιστικών χωρίς νίκη (0-2-4), ενώ ψάχνει το πρώτο «τρίποντο» εντός έδρας (σημείωσε την τελευταία νίκη στις 8/12/2018, έκτοτε: 0-3-9). Την Τρίτη υποδέχεται τη Ριντ (Β’ κατηγορία) για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Χάνει δεύτερο διαδοχικό ματς ο μέσος Σουτζ (4/0).
Πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, την απείλησε με την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά περιορίστηκε στην ισοπαλία. Πολύ καλή στο 1ο ημίχρονο, οι Λιούμπιτς και Μπαλάι έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, αδικείται από το 1-0 (με τέρμα του πρώτου στο 17′) που πήγε στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ακυρώθηκε γκολ των «ταύρων» για οφσάιντ, που ίσως να μην ήταν, δεν απέφυγε την ισοφάριση στο 73′, ενώ λίγα λεπτά αργότερα κινδύνευσε με την ανατροπή του σκορ. Αναθάρρησε στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Ντεσπότοφ (είχε μπει ως αλλαγή στο 69′) είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. «Νιώθω απογοήτευση και συγχρόνως περηφάνια για την προσπάθεια των παικτών. Πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτή την εμφάνιση», δήλωσε ο τεχνικός Ελ Μαέστρο. Την Τρίτη φιλοξενείται από την Κάπφενμπεργκ (Β’ κατηγορία) για τους «16» του Κυπέλλου. Αμφίβολος ο αρχηγός Χιρλάντερ (Μ, 7/1).
Η γηπεδούχος Σανκτ Πόλτεν έβγαλε μαχητικό πρόσωπο στο τελευταίο ματς με την Αούστρια Βιέννης και αμφισβητεί το χαμηλής απόδοσης «διπλό». Η διαθεσιμότητα του επιθετικού Πακ την ισχυροποιεί, μπορεί να σκοράρει και να βάλει δύσκολα στη Στουρμ. Το G/G η επιλογή μας