Austria Bundesliga

15:30 Admira – Hartberg
Είναι σε καλή κατάσταση και το πιστοποίησε με τον βαθμό που πήρε στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ την προηγούμενη αγωνιστική. Προειδοποίησε την αντίπαλο με την ευκαιρία στο 8′ και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με τέρμα του Μπάκις στο 39′. Αντιμετώπισε πρόβλημα στις στατικές φάσεις στην επανάληψη, δέχθηκε δύο γκολ σε 7 λεπτά (63′-70′), ενώ στάθηκε τυχερή που απέφυγε τρίτη παραβίαση λίγο αργότερα. Αποδείχθηκε «πολύ σκληρή για να πεθάνει», στο 92′ «έκλεψε» την ισοπαλία με το δεύτερο τέρμα του Μπάκις (6ο στα 3 τελευταία ματς). Παρέμεινε αήττητη για τρίτη διαδοχική αγωνιστική (2-1-0). «Πριν 3 εβδομάδες βρισκόμασταν στις θέσεις υποβιβασμού, θα κάνουμε τα πάντα για να μείνουμε έξω από αυτές», δήλωσε ο τεχνικός Κλάους Σμιντ. Δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα, έχει αποκλειστεί στο Κύπελλο. Αμφίβολος ο φορ Χόφερ (10/1), εκτός παραμένουν οι Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι) και Βορζάγκερ (Μ, 2/0.
Δεν θα μπορούσε να γκελάρει κόντρα στη Μάτερσμπουργκ και να αφήσει να πάει χαμένο το «διπλό» επί της Τιρόλ, επικράτησε με 3-1 εδραίωσε τη θέση της στην εξάδα. Κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά παραλίγο να της κοστίσει η αστοχία της. Προηγήθηκε στο 28’, ισοφαρίστηκε στο 64’, όμως η αντίδρασή της ήταν υποδειγματική και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 78’, ενώ είχε δύο καλές στιγμές αμέσως μετά και για τρίτο γκολ και παραλίγο να το πληρώσει στο 85’ σε μεγάλη ευκαιρία της αντιπάλου, τελικά «σφράγισε» τη νίκη στις καθυστερήσεις. «Οι 18 πόντοι που έχουμε είναι απίστευτοι. Δεν κάνουμε σχέδια, ετοιμαζόμαστε αγωνιστική με αγωνιστική», δήλωσε ο τεχνικός Σχοπ για τις ευρωπαϊκές «σειρήνες» που ακούγονται στην ομάδα. Χωρίς προβλήματα, δεν επηρεάζει η απουσία του -από την αρχή της σεζόν τραυματία- Τσέρνενγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).
Η Αντμίρα διάγει την καλύτερη περίοδό της στη σεζόν, αλλά και η Χάρτμπεγκ δεν τα πάει άσχημα με τις ομάδες που βρίσκονται από κάτω της στη βαθμολογία. Μπερδεμένο ματς, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε…

15:30 WSG Wattens – SCR Altach
Η Αούστρια εξελίσσεται στον αγαπημένο της αντίπαλο, καθώς σημείωσε την τρίτη νίκη εναντίον της τη φετινή σεζόν σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Προηγήθηκε 2-0 στο 5’, διαχειρίστηκε άψογα το ματς ακόμα και μετά τη μείωση του σκορ στο 52’ και ανέκτησε τη διαφορά δύο τερμάτων στο 68’, κράτησε με άνεση το «τρίποντο» παρ’ όλο το 3-2 στο 73’. Νίκη-ανάσα, ήταν η μοναδική ομάδα από τη δεύτερη εξάδα της βαθμολογίας που κέρδισε και σκαρφάλωσε δύο θέσεις. Το ρόστερ της δεν είναι για μεγάλες… άπλες, το διαπίστωσε την Τρίτη στο Κύπελλο κόντρα στην Γκλάιστνορφ (αγωνίζεται στην 3η κατηγορία), που έπαιξε με αναπληρωματικούς και επικράτησε στην παράταση (4-1), αν και αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 72’ και διπλό από το 100’. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός στόπερ Γκούγκανιχ (10/0), όμως αμφίβολοι είναι οι μέσοι Βαλτς (Μ, 10/2) και Γκρίγκιτς (10/0). Λείπει εδώ και καιρό ο σημαντικός στόπερ Καμπρέρα (9/0), δεν επηρεάζει η απουσία του Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).
Γνώρισε δύο κολλητές ήττες από τη Λίντσερ, χωρίς να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση. Αρχικά στο πρωτάθλημα έχασε στην έδρα της με 1-0, με το τελικό σκορ να την κολακεύει, καθώς η Λίντσερ εκτός του γκολ που πέτυχε στο 41’ είχε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της. Την Τετάρτη, στο Κύπελλο, παρατάχθηκε με μόλις1 αλλαγή και γνώρισε νέα ήττα με 3-1. Έχανε με 3-0 στο ημίχρονο, τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 72’. Έφτασε τις 5 συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, όμως οι δύο από τη Λίντσερ θεωρούνται εντός προγράμματος και έχει σημαδέψει το σημερινό παιχνίδι για θετικό αποτέλεσμα. «Είναι ματς ζωής ή θανάτου», δήλωσε χαρακτηριστικά ο τεχνικός Παστόρ. Νέες απουσίες ο τιμωρημένος ο Σρέινερ (Α, 10/2) και ο τραυματίας Τούνβαλντ (Μ, 10/0), προστέθηκαν στους Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0) και Ντιακιτέ (Μ, 9/0).
Η Τιρόλ θα πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων το μεγάλο «διπλό» που πήρε στη Βιέννη την προηγούμενη βδομάδα αν δεν κερδίσει την Άλταχ, η οποία έχει μόνο ήττες εκτός. «Ο θάνατός σου η ζωή μου» η αναμέτρηση, σε υψηλές τιμές ο «1» θα μπει στο παιχνίδι μας.

18:00 LASK Linz – Austria Wien
Ντούμπλαρε τις νίκες επί της Αλταχ την Τετάρτη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Παρατάχθηκε με αρκετούς βασικούς, ήταν σοβαρή και «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο (3-0), ενώ στην επανάληψη έκανε… συντήρηση και το μόνο που συνέβη ήταν η μείωση του σκορ στο 72’. Είχε προηγηθεί η επικράτηση (εκτός έδρας) με 1-0 για το πρωτάθλημα, με το τελικό σκορ να μην λέει τη συνολική αλήθεια, καθώς εκτός του γκολ που πέτυχε στο 41’, είχε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο τεχνικός Ισμαέλ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής των βασικών στα δύο αυτά παιχνίδια, αλλά σήμερα αναμένεται να παρατάξει την ισχυρότερη ενδεκάδα, παρ’ ότι την Πέμπτη παίζει σημαντικό ματς με την Αϊντχόφεν για το Γιουρόπα. Σταθερά τραυματίες οι αμυντικοί Πόγκατετς (5/0), Ράμσεμπνερ (2/1) και Βόστρι (5/0).
Σε κακό της δαίμονα εξελίσσεται η Τιρόλ από την οποία υπέστη την τρίτη ήττα τη φετινή σεζόν. Υποτίθεται ότι θα έπαιρνε ρεβάνς για τις προηγούμενες δύο, αλλά στο 5’ έχανε με 2-0… Πήρε ελπίδα με τη μείωση του σκορ στο 52’, όμως στην προσπάθεια για να ισοφαρίσει άφηνε πολλούς ανοιχτούς χώρους και δέχθηκε τρίτο γκολ στο 68’, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2. Στο «-6» πλέον από την εξάδα, η διαφορά καλύπτεται, αλλά η εικόνα της δεν πείθει ότι μπορεί να τα καταφέρει. «Είναι ένα από τα δυσκολότερα εκτός έδρας ματς, αλλά δεν θα πάμε για τουρισμό, θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάτι και για να το πετύχουμε θα πρέπει πρώτα απ’ όλα να δείξουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα», δήλωσε ο τεχνικός Ίλτσερ για το σημερινό ματς. Πιθανόν να επιστρέψει ο μπακ Σβίρτσιτς (7/0), μοναδικός απών ο Σόισενγκερ (Α).
Ποιος θα το πίστευε πως η νίκη της Λίντσερ κόντρα στην Αούστρια θα έδινε 1,35… Αλλά και πόσο να την έβαζαν οι μπουκ με την εικόνα των δύο ομάδων. Δεν αξίζει να ασχοληθούμε, πάμε παρακάτω, υπάρχουν και άλλα ματς στο πρόγραμμα…