Austria Bundesliga

18:00 SCR Altach – Rapid Wien
«Χτύπησε» εκεί που δεν περίμενε κανένας και θριάμβευσε στην έδρα της Τιρόλ, βάζοντας στοπ στο σερί των 5 ηττών, ενώ ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Αμύνθηκε με τρόπο που δεν μας έχει συνηθίσει, περιόρισε τα ατού της αντιπάλου και ελαχιστοποίησε τους κινδύνους μπροστά από τα καρέ της. Η ίδια ήταν άκρως αποτελεσματική, άνοιξε το σκορ στο 40’, στην πρώτη ουσιαστικά απειλή της, έκανε το 2-0 στο 69’, την ώρα που είχε αρχίσει να πιέζεται και μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη της στο φινάλε πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ, στο 87’ και στο 92’. «Μία νίκη σίγουρα βελτιώνει περισσότερο την αυτοπεποίθηση της ομάδας απ’ ότι η καλή προπόνηση», δήλωσε ο περιχαρής τεχνικός της, Αλεξάντερ Παστόρ. Εξέτισε και επιστρέφει ο Σρέινερ (Α, 10/2), εκτός ο διεθνής με την U-23 του Καμερούν Γκουέτ (Μ, 13/1), αμφίβολος ο Τούνβαλντ (Μ, 10/0), σταθερά εκτός οι Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0) και Ντιακιτέ (Μ, 9/0).
Έπεσε θύμα έκπληξης, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα της από την ουραγό μέχρι τότε Σαντκ Πόλτεν. Εγκλωβίστηκε από την αμυντική προσέγγιση του αντιπάλου και σε συνδυασμό με τη ξαφνική απουσία του πιο αξιόπιστου σκόρερ της, Ταξιάρχη Φούντα, δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, αντίθετα κινδύνευσε στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ στο 74’. Διαμαρτυρήθηκε, πάντως, για 3 περιπτώσεις πέναλτι, ο διαιτητής δεν τη δικαίωσε σε καμία. «Οι επιθέσεις κερδίζουν τα παιχνίδια, οι άμυνες τα σταθεροποιούν. Δεν είχαμε ισορροπία», δήλωσε ο τεχνικός Κίχμπαουερ. Ψάχνει επιστροφή στις επιτυχίες σε μια έδρα που έφυγε χωρίς νίκη στις 9 τελευταίες επισκέψεις της (0-5-4). Αμφίβολος ξανά ο Φούντας (Ε. 12/8), πιθανόν να χάσει δεύτερο σερί ο πολύτιμος εξτρέμ Σόμπερσμπεργκερ (10/2 και 4 ασίστ), δεν επηρεάζει η απουσία των Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Ζάντο (Μ), Σικ (Μ, 4/0).
Η Άλταχ σίγουρα βρήκε πρόσφορο έδαφος την προηγούμενη εβδομάδα και θριάμβευσε, όμως μας προβληματίζει η αρνητική παράδοση που έχει η Ραπίντ στο συγκεκριμένο γήπεδο, ενώ όπως αποδείχθηκε και κόντρα στη Σανκτ Πόλτεν αλλάζουν τα δεδομένα αν δεν αγωνιστεί ο Φούντας. Ως συμπέρασμα, δεν αποτελεί ευκαιρία το «2» σε αποδόσεις κάτω του 2,00…

18:00 SKN St. Pölten – WSG Wattens
Πέτυχε την έκπληξη της αγωνιστικής, φεύγοντας με το «διπλό» από την έδρα της Ραπίντ και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αμύνθηκε με σοβαρότητα και ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, ο φορ Μπάλιτς είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ότι δεν κατάφερε εκεί το πέτυχε στο 74’, σημειώνοντας το καθοριστικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Δεύτερο σερί ματς, μετά από αυτό του Κυπέλλου κόντρα στη Ριντ, που κράτησε απαραβίαστη την εστία της. «Όλοι οι παίκτες μου ήταν πεινασμένοι, δούλεψαν και πάλεψαν για να έρθει η νίκη και αυτή είναι η διαφορά με τα προηγούμενα παιχνίδια», δήλωσε ο κόουτς Σμιντ. Ψάχνει την πρώτη νίκη στο γήπεδό της (0-2-4 το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα) και ο κόουτς ζήτησε συγκέντρωση και να μην κάνουν… χαρακίρι στην επίθεση για να έρθει. Εξέτισε ο στόπερ Λουάν (11/1), πλήρης η αποστολή.
«Μία κρύο μία ζέστη» προσφέρει στους οπαδούς της, καθώς μετά τη μεγάλη νίκη επί της Αούστρια ήρθε η συντριβή από την Αλταχ, η οποία προερχόταν από 5 σερί ήττες. Έπασχε στη δημιουργία, κάτι που της έβγαλε νευρικότητα από ένα σημείο και μετά, ενώ η άμυνά της… μπάταρε από τη δεξιά μεριά, απ’ όπου προήλθαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε. Μοναδική της αντίδραση δύο άστοχες κεφαλιές με το σκορ στο 1-0, μετά το 2-0 στο 69’ τα… παράτησε και το σκορ «άνοιξε» στα τελευταία λεπτά (3-0 στο 87’ και 4-0 στο 92’). «Πρέπει να επιστρέψουμε άμεσα και να βρούμε τη φόρμα μας, αλλιώς δεν έχουμε ελπίδα στην έδρα της Σαντκ Πόλτεν», δήλωσε ο τεχνικός Σίλμπερμπεργκερ. Αμφίβολος είναι ο βασικός μέσος Βαλτς (Μ, 10/2). Της έχει λείψει ιδιαίτερα ο τραυματίας εδώ και καιρό ηγέτης της άμυνας Καμπρέρα (9/0), δεν επηρεάζει η απουσία του Χαουρεγκούι (Μ).
Το μομέντουμ είναι ιδανικό για τη Σανκτ Πόλτεν για να πετύχει την παρθενική νίκη στο γήπεδό της, όμως η απόδοση του «άσου» είναι υποψιασμένη και δεν αποτελεί ευκαιρία. Εξάλλου, η Σανκτ Πόλτεν είναι αψυχολόγητη ομάδα, μπορεί να σκοράρει και να κάνει το ματς ροντέο. Καλή περίπτωση μοιάζει το G/G & Over 2,5 που διπλασιάζει.

18:00 Sturm Graz – Hartberg
Προσγειώθηκε ανώμαλα από τη Βόλφσμπεργκερ και μετά την ήττα-χαστούκι με 4-0 εκεί που «κοίταζε» την 3η θέση, κατρακύλησε στην 6η. Άτυχη στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες τόσο να προηγηθεί, όσο και να ισοφαρίσει, ακόμα και μετά το 2-0 για να μειώσει το σκορ, με κύριο εκφραστή τον Ντεσπότοβ, όμως το 3-0 στο 43’ της έκοψε τα… πόδια. Τυπική διαδικασία η επανάληψη, δέχθηκε άλλο ένα γκολ, ενώ η ίδια δεν είχε δυνάμεις και κυρίως κέφι για να απειλήσει. «Ήταν η πιο βαριά εντός έδρας ήττα της καριέρας μου. Το εις βάρος μας 3-0 του ημιχρόνου ήταν… τρέλα. Το ποδόσφαιρο είναι σκληρό μερικές φορές», δεν μπορούσε να συνέλθει ο τεχνικός Ελ Μαέστρο, ο οποίος δέχθηκε έντονη κριτική για το ότι δεν έχει εναλλακτικό σχέδιο όταν η ομάδα του μένει πίσω στο σκορ. Φανερή η απουσία στο προηγούμενο ματς του βασικού στόπερ Αυλωνίτη (12/1), εξέτισε και είναι διαθέσιμος, εκτός ο τιμωρημένος χαφ Ντομίνγκες (13/1).
Διάγει την καλύτερη φόρμα της σεζόν, το πιστοποίησε με το μάγκικο πέρασμα από την έδρα της Αντμίρα, αν και υποχρεώθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 53’, με διπλό αριθμητικό μειονέκτημα από το 79’ και με τερματοφύλακα από το σημείο εκείνο τον μέσο Ρεπ! Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες, στην επανάληψη ο μόνιμος σκόρερ της, Τάντιτς άνοιξε το σκορ στο 55’ (δύο λεπτά αφού έμεινε με 10 παίκτες), έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της και στο φινάλε άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε κάτω από περίεργες καταστάσεις. «Νόμιζα πως οι παίκτες μου δεν μπορούσαν να με εκπλήξουν με κάτι άλλο, όμως με αυτό που έγινε το έκαναν ξανά», δήλωσε ο κόουτς Σχοπ. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη, ενώ εκτός έχει δύο σερί «2» με σκορ 1-0. Τιμωρημένοι οι Σβέτε (Τ, 13 συμμ.) και Νιμάγκα (Μ, 9/0), σταθερά εκτός από την αρχή της σεζόν ο Τσέρνενγκ (Μ, 5/0).
Η Χάρτμπεγκ έχει αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού της στα τελευταία εκτός έδρας ματς, αρέσκεται να περιμένει και να χτυπάει στις αντεπιθέσεις. Αν προηγηθεί θα ξυπνήσουν… φαντάσματα στη Στουρμ και άντε να το γυρίσει. Καθαρή «τριπλή» η αναμέτρηση, ούτε με τα γκολ βγαίνει κάποια άκρη.