Austria Bundesliga

15:30 Austria Wien – Mattersburg
Ξεκίνησε δυνατά κόντρα στη Λίντσερ και έχασε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως μετά το 1-0 που δέχθηκε στο 7’… εξαφανίστηκε από το γήπεδο και καθαρά από τύχη δέχθηκε μόνο ένα γκολ ακόμα. Οι οπαδοί της δεν άντεξαν να βλέπουν το θέαμα και διέκοψαν το ματς στο 80’, άναψαν καπνογόνα κάνοντας την ατμόσφαιρα αποπνικτική, ενώ αποδοκίμασαν έντονα τον προπονητή της ομάδας, Κρίστιν Ίλτσερ. «Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι και να δείξουμε δυνατοί», συνεχίζει το… βιολί του ο 42χρονος τεχνικός. Η διοίκηση, πάντως, δεν δείχνει διάθεση να τον απολύσει, τον στήριξε στις δηλώσεις του ο αθλητικός διευθυντής Στέγκερ. Το θέμα είναι πως έχει μόνο μία νίκη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, βρίσκεται στο «+3» από την τελευταία θέση και αν δεν πάρει νίκες θα κινδυνεύσει σοβαρά. Αμφίβολος ο κεντρικός αμυντικός Μαντλ (6/0), πιθανόν να επιστρέψει ο μπακ Σβίρτσιτς (7/0), παραμένει εκτός δράσης ο Σόισενγκερ (Α).
Υπέστη ήττα εντός προγράμματος από τη Σάλτσμπουργκ, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ότι η πανίσχυρη αντίπαλός της είχε το μυαλό της στο ευρωπαϊκό ματς που ακολουθούσε. Παρατάχθηκε με σχηματισμό 5-3-2, φοβούμενη νέο διασυρμό (πριν τρεις αγωνιστικές έχασε με 7-2 από τη Λίντσερ) και σε γενικές γραμμές τα κατάφερε. Η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε από το πρώτο ημίχρονο (0-2), με τον κίπερ Κασάλι (δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα) να δωρίζει το πρώτο γκολ. Στην επανάληψη ξεμύτισε δύο φορές και έχασε ισάριθμες ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, όμως τελικά δέχθηκε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα και ο τεχνικός Πονβάιζερ άρχισε να νιώθει έντονη πίεση για τη θέση του. Σοκ με τον τραυματισμό του πιο αξιόπιστου επιθετικού της, Γκράμπερ (12/7), θα λείψει για αρκετές εβδομάδες, ενώ στα πιτς βρίσκεται και ο πολύτιμος Πούσιτς (Ε, 3/2).
Σηκώνουμε τα… χέρια ψηλά με την Αούστρια. Αν δεν κερδίσει ούτε την πιο ντεφορμέ ομάδα του πρωταθλήματος, από την οποία θα λείψουν οι παίκτες που έχουν πετύχει τα 9 από τα 17 της γκολ τότε θα μιλάμε για την απόλυτη γκάφα. Όμως πού να βρούμε κουράγια να ποντάρουμε στον «1» σε απόδοση 1,65;

15:30 LASK Linz – Admira
Ήταν εντυπωσιακή την Πέμπτη και «πάτησε» την Αϊντχόφεν, μπαίνοντας γερά στο κόλπο της πρόκρισης της επόμενης φάσης του Γιουρόπα. Δεν πτοήθηκε από το 0-1 στο 5’ από πέναλτι που καταλογίστηκε άδικα εις βάρος της και με καταιγιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο φορ Κλάους, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 61’ και πέτυχε δύο γκολ με ισάριθμες κεφαλιές! Στο πρωτάθλημα είναι ασταμάτητη, σημείωσε κόντρα στην Αούστρια την πέμπτη συνεχόμενη νίκη και συνεχίζει να ακολουθεί κατά πόδας τη Σάλτσμπουργκ. Τυχερή που δεν δέχθηκε πρώτη γκολ, το απέφυγε σε δύο περιπτώσεις, προηγήθηκε στο 7’, «κλείδωσε» τη νίκη στο 64’ και μετά έχασε πολλές ευκαιρίες για να μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο. «Πρέπει να μαζέψουμε την ενέργειά μας στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή και να κερδίσουμε», δήλωσε ο κόουτς Ισμαέλ, ο οποίος συνηθίζει να φρεσκάρει την ενδεκάδα μετά από ευρωπαϊκά ματς. Σταθερά εκτός οι στόπερ Βόστρι (5/0), Πόγκατετς (5/0) και Ράμσεμπνερ (2/1).
Της παρουσιάστηκαν ιδανικές συνθήκες για να επεκτείνει το αήττητο σερί τριών αγώνων που έτρεχε, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και ηττήθηκε από τη Χάρτμπεργκ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από δύο ευκαιρίες, στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 53’, αλλά δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε γκολ, ενώ κινδύνευσε άμεσα και με δεύτερο. Στο 79’ αποβλήθηκε ο αντίπαλος γκολκίπερ, η Χάρτμπεργκ αναγκάστηκε να παίξει στα τελευταία λεπτά με υπηρεσιακό τερματοφύλακα έναν παίκτη από τη μεσαία γραμμή, αλλά δεν μπόρεσε καν να τον απειλήσει. Έξαλλος ο τεχνικός Σμιντ, τα έβαλε με τους επιθετικούς του που αποδείχθηκαν ακίνδυνοι. Στο «ψυγείο» έχει μπει ο Βόρζαγκερ (Μ, 2/0), εκτός παραμένουν οι τραυματίες Σέρζερ (Α), Τέλκε (Α) και Χόφερ (Ε, 10/1), μόνο ο τελευταίος συνιστά σημαντική απουσία.
Δεν κοντράρεται τη δεδομένη περίοδο η Λίντσερ, ειδικά από την ουραγό Αντμίρα. Οι αποδόσεις του «1»,του Over, του συνδυασμού και των δύο καμία δεν πληρώνει πάνω από 1,50. Ψάχνοντας με το ζόρι να βρούμε κάποια επιλογή, κρατάμε αυτή της νίκης της Λίντσερ χωρίς να δεχθεί γκολ (1,90).

18:00 Wolfsberger AC – RB Salzburg
Την Πέμπτη ηττήθηκε στο Γιουρόπα από την Μπασακσεχίρ με 3-0, όμως το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Η τούρκικη ομάδα δημιούργησε περισσότερες προϋποθέσεις για να σκοράρει, αλλά αυτή έφτασε πιο κοντά με το σουτ του Ρίτζμαϊερ στο 36’ που σταμάτησε στο δοκάρι. Το ματς κρίθηκε στο 72’, με την Μπασάκ να κερδίζει αποβολή και πέναλτι, με το οποίο άνοιξε το σκορ και πέτυχε ακόμα δύο τέρματα σε ένα τρίλεπτο στο φινάλε (84’-87’). Δύσκολο το έργο της πλέον για πρόκριση στην επόμενη φάση, όμως διατηρεί ακόμα ελπίδες. Στο πρωτάθλημα, προέρχεται από την επιβλητική νίκη επί της Στουρμ με 4-0. Ζορίστηκε στο ξεκίνημα, της άνοιξε τον… δρόμο το 1-0 στο 20′, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο (3-0), τυπική διαδικασία η επανάληψη. Πιθανότητα να κάνει 1-2 αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα άφησε ο κόουτς Στούμπερ, πάντως δεν έχει το βάθος στο ρόστερ για να κάνει «γερό φρεσκάρισμα». Δεν επηρεάζει η απουσία του αναπληρωματικού στόπερ Μπάουμγκαρτνερ (2/0).
Πέρασε δύσκολες στιγμές την Τρίτη στη Νάπολι, όμως απέδρασε με την ισοπαλία και διατήρησε, έστω και αμυδρές, ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε με πέναλτι του Χόλαντ στο 11’, το δοκάρι μία φορά και ο κίπερ Κορονέλ αρκετές την έσωσαν από την ισοφάριση, την οποία δεν απέφυγε στο 44’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δημιούργησε δύο προϋποθέσεις για να ξαναπάρει το προβάδισμα, ενώ στην επανάληψη άντεξε στην πίεση της ιταλικής ομάδας και κράτησε το «Χ». Αξίζει να σημειωθεί πως ο κόουτς Μαρς παρέταξε σχήμα με πεντάδα στην άμυνα, αλλά στο ημίωρο το μετέτρεψε σε τετράδα, καθώς δεν… έβγαινε. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Μάτερσμπουργκ, την οποία κέρδισε 3-0 με χατ τρικ του Ντάκα. Γνωστά τα προβλήματά της, δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Στάνκοβιτς (Τ, 11 συμμ.), Φάρκας (Α, 8/0), Μπερνέντ (Μ, 8/0) και Πρέβλιακ (Ε, 3/1).
Είμαστε πολύ ζεστοί με το «2» και εξηγούμε τους λόγους. Αμφότερες έπαιζαν Ευρώπη μεσοβδόμαδα, όμως η Βόλφσμπεργκερ είχε δύο μέρες ξεκούρασης λιγότερες, ενώ αγωνίζεται ουσιαστικά με την ίδια ενδεκάδα από την αρχή της σεζόν. Αντίθετα, η Σάλτσμπουργκ κάνει συχνά ροτέισον και με τη Λίντσερ στον… σβέρκο της, απαγορεύεται να εφησυχαστεί.