Austria Bundesliga

MATTERSBURG v ST. POLTEN

Κάτι πάει στραβά στη Μάτερσμπουργκ, αν δεν το βελτιώσει θα έχει άσχημα μπερδέματα. Γνώρισε από τη Βόλφσμπεργκερ την τρίτη διαδοχική συντριβή με την… ταρίφα των 5 γκολ καλά να κρατεί. Πίσω στο σκορ από το 2′, αναιμική η προσπάθειά της για απάντηση, την αποτελείωσαν τα δύο γκολ που δέχθηκε πριν τη λήξη του ημιχρόνου (41′) και με την έναρξη του 2ου (48′), ακολούθησαν ακόμα δύο πριν το φινάλε (62′, 76′). Στον… κόσμο του ο τεχνικός Πονβάιζερ, ο οποίος υπεραμύνθηκε της δουλειάς που έγινε στις προπονήσεις μεσοβδόμαδα. Δύσκολα θα μακροημερεύσει με ανάλογη εμφάνιση σήμερα… Αγώνα δρόμου για να προλάβουν δίνουν οι Χάνο (Μ, 2/0) και Πούσιτς (Ε, 3/2), με τις πιθανότητες να μην είναι υπέρ τους. Σταθερά εκτός οι Νέμετ (Α, 1/0 πέρυσι), Χαρτ (Α, 22/0 πέρυσι).
Η Σανκτ Πόλτεν άντεξε μόλις 30 λεπτά κόντρα στη Σάλτσμπουργκ. Τόσο της πήρε για να δεχθεί το πρώτο γκολ, στη συνέχεια ακολούθησε… καταιγίδα (1 ακόμα στο πρώτο ημίχρονο και 4 στην επανάληψη), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 69′ και στη συνέχεια η αντίπαλός της να αφήνει φανερά το… πόδι από το γκάζι κι ενώ έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 57′. Προς τιμήν της δεν έπαιξε «ταμπούρι», όμως πλήρωσε το τίμημα. «Δεν είναι μυστικό πως η Σάλτσμπουργκ ανήκει σε άλλο… πρωτάθλημα», σχολίασε ο κόουτς Σμιντ. Η ΦΙΦΑ την ενημέρωσε επίσημα πως έχει δικαίωμα μεταγραφών μετά τις 2 Σεπτεμβρίου, κάτι που σημαίνει πως μπορεί να ενισχυθεί στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Αποβλήθηκε σε 3 μόλις λεπτά συμμετοχής ο Σουτς (Μ, 3/0) και είναι τιμωρημένος, δύσκολα θα προλάβει ο Λουάν (Α, 4/1), που τραυματίστηκε στο προηγούμενο, ενώ εκτός παραμένουν οι Ντρέσερ (Α, 2/0) και Πακ (Ε, 24/4 πέρυσι).

Η Μάτερσμπουργκ θυμίζει ομάδα της Β’ κατηγορίας και είναι απορίας άξιον γιατί δίνεται αδιαφιλονίκητο φαβορί κόντρα στην αξιόμαχη Σανκτ Πόλτεν. Μας προβληματίζει η απουσία «διπλού» στις 6 τελευταίες εξόδους της φιλοξενούμενης, αλλά η απόδοση σηκώνει κάλυψη είτε της διπλής ευκαιρίας («Χ2») είτε του DNB.
WOLFSBERGER AC v ALTACH

Η Βόλφσμπεργκερ είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές κόντρα σε Στουρμ Γκρατς και Σάλτσμπουργκ, όμως έφυγε με άδεια χέρια. Το… μάρμαρο πλήρωσε η Μάτερσμπουργκ, η οποία εισέπραξε μεγαλοπρεπέστατη πεντάρα, που αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη της Βόλφσμπεργκερ στην Μπουντεσλίγκα! Το σκορ άνοιξε στο 2′ ο Λέιτχεμπ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βέισμαν, ο οποίος έδωσε… ρεσιτάλ με 4 γκολ (πρώτος σκόρερ της λίγκας με 7 γκολ, σκοράρει κάθε 45′ κατά μ.ό.). Η κυριαρχία της ήταν απόλυτη, απόδειξη οι τελικές προσπάθειες που ήταν 20-5 υπέρ της! Παίζει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, είναι χαρακτηριστικό πως έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής μπάλας (66%) στην κατηγορία. Ξανά πλήρης η αποστολή, δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα εκτός του μακροχρόνιου τραυματία Χότζιτς (Ε, 4/0 πέρυσι).
Η Αλταχ έκανε αστεία λάθη στην άμυνα και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 29′ από τη Χάρτμπεργκ. Το μάρμαρο… πλήρωσε ο στόπερ Τούνγολντ, ο οποίος φέρει ευθύνη για τα 2 γκολ και αντικαταστάθηκε στο 34′! Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ποιος είδε τον τεχνικό Παστόρ και δεν τον φοβήθηκε, κάτι που την έκανε να μπει με το… μαχαίρι στα δόντια στην επανάληψη. Μέσα σε ένα τρίλεπτο (47′-50′) έφερε το σκορ στο 3-2, ισοφάρισε στο 76′ και, μάλιστα, έχασε καλή ευκαιρία λίγο αργότερα να φέρει τούμπα το ματς. Πιθανόν να επηρεάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Μέλινγκερ (Μ, 4/0, θα λείψει για μεγάλο διάστημα) στο 80’, μετά από αυτόν δεν παίχτηκε μπάλα. Αντιμετωπίζει πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, δύσκολα θα προλάβουν ξανά οι στόπερ Τσβινσεμπρούνγκερ (1/1) και Νέτζερ (2/0).

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο επιθετικές ομάδες. Θεωρούμε πως η Βόλφσμπεργκερ έχει προβάδισμα και ψάχνοντας τις επιλογές στα γκολ μας άρεσε η απόδοση της διπλής ευκαιρίας 1Χ σε συνδυασμό με το να μπούνε πάνω από 2 γκολ στην αναμέτρηση. Αλλωστε, μπορεί να συνεισφέρει και η Αλταχ ώστε να σημειωθούν.
RAPID WIEN v LASK LINZ

Πήρε φόρα η Ραπίντ, η οποία έφυγε με το «διπλό» από το Γκρατς, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Ελάχιστες οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο αρχηγός Σβαμπ στο 23′ από στατική φάση, με τους αντιπάλους να διαμαρτύρονται πως προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Φούντα πάνω στον αντίπαλο στόπερ, Αυλωνίτη. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες στο 2ο ημίχρονο. Αρνήθηκε αίτημα της Λίντσερ για αναβολή του παιχνιδιού, ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα η αντίπαλος ενόψει του Τσάμπιονς Λιγκ. Διέψευσε τις φήμες περί μετακίνησης του Μουργκ (Μ, 4/0) στην Κολωνία, στη Σασουόλο συνεχίζει ο Μουλντούρ (Α, 4/1), ενώ εντύπωση προκάλεσε η πώληση του Πότζμαν (Α) στη Λίντσερ. Εκτός με μυϊκό τραυματισμό ο Γκράχοβατς (Μ, 4/0), αντίθετα επιπόλαιο ήταν το τραύμα του Ντιμπόν (Α, 4/0) στο προηγούμενο ματς, υπολογίζεται κανονικά, ομοίως για πρώτη φορά φέτος ο Ζονλάιντερ (Α, 23/5 πέρυσι). Πάγια εκτός δράσης ο Ζάντο (Μ).
Η Λίντσερ, με 8 αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, υποχρεώθηκε στην πρώτη απώλεια βαθμών από την Τιρόλ. Είχε την υπεροχή στο 1ο ημίχρονο, όμως βρέθηκε από το πουθενά πίσω στο σκορ (44′). Στο 2ο, αφού γλίτωσε σε δύο αντεπιθέσεις το 2-0, βρήκε την ισοφάριση από στατική φάση στο 81′ και πίεσε για την ανατροπή, όμως χωρίς επιτυχία. Την Τρίτη (20/8), για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ηττήθηκε για πρώτη φορά στη σεζόν, με την Μπριζ να περνάει νικηφόρα από την έδρα της. Πολύ καλή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο, αδικείται από το 0-1 (επιεικώς… αυστηρό το πέναλτι που σημειώθηκε το γκολ), πεσμένη στο 2ο, κινδύνευσε με πιο «βαρύ» σκορ. Πήρε τον Πότζμαν (Α) από τη Ραπίντ, αναμένεται να κάνει ντεμπούτο κόντρα στην πρώην. Θεωρείται σίγουρο ότι θα γίνει ξανά ροέισον ενόψει της ρεβάνς με την Μπριζ. Εκτός παραμένουν ο αρχηγός Ράμζενμπνερ (Α, 2/1) και οι μακροχρόνιοι Οχ Ιν-Πο (Μ, μεταγραφή), Μπένκο (Μ, 3/0 πέρυσι).

Η απόδοση του «άσου» έχει… κατρακυλήσει λόγω του σίγουρου ροτέισον της Λίντσερ. Ακόμα και έτσι, όμως, η ομάδα του Ισμαέλ πουλάει πολύ ακριβά το… τομάρι της, κάτι που καθιστά το σετ αποδόσεων χωρίς αξία. Μας δίνει επιλογή το σύνολο «2-3 Goal», που συνηθίζουν αμφότερες, αλλά και καλύπτει αρκετά πιθανά σκορ.