Austria Bundesliga

18:00 Admira – Mattersburg
Αναμενόμενη ήττα γνώρισε η Αντμίρα στην έδρα της Σάλτσμπουργκ, ούτε η έκτασή της μάς έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Αντεξε μόλις 22′, δέχθηκε 3 γκολ μέσα σε ένα εξάλεπτο (22′-28′), είχε υποψία ευκαιρίας με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και δέχθηκε άλλα 2 γκολ προς το τέλος (71′, 80′). Σε γενικές γραμμές απλά προσπαθούσε να παρακολουθήσει τους αντιπάλους (η κατοχή μπάλας ήταν 75-25% υπέρ της Σάλτσμπουργκ). Βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και τα περιθώρια για τον τεχνικό Γέγερ έχουν στενέψει ιδιαίτερα. Πιθανόν μάλιστα αν η ομάδα δεν βγει νικήτρια στο ντέρμπι ουραγών να αποτελέσει παρελθόν… Πήρε δανεικό από την Στουρμ Γκρατς τον πρώην παίκτη της, Λάκνερ (Μ). Λογικά επιστρέφει ο Αϊβού (Α, 3/0), που έχασε το προηγούμενο ματς λόγω τραυματισμού, μακροχρόνια απόντες οι Σέρζερ (Α, 11/0 πέρυσι), Τέλκε (Α, 16/0 πέρυσι).

Νέα ήττα για τη Μάτερσμπουργκ, η τέταρτη συνεχόμενη, αυτή τη φορά από τη Σανκτ Πόλτεν με 1-0. Προερχόταν από τρεις διασυρμούς, επόμενο ήταν να δώσει περισσότερο έμφαση στην άμυνα, όμως… αμέλησε εντελώς τα επιθετικά της καθήκοντα. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις από καμία ομάδα. Δέχθηκε το γκολ στο 22’ από πέναλτι, η μεγαλύτερή της ευκαιρία για να ισοφαρίσει σημειώθηκε στο 85’ σε κεφαλιά του Ολατούνι, αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ. Εχει κολλήσει στον πάτο της βαθμολογίας, αν δεν πάρει θετικό αποτέλεσμα ίσως υπάρξουν εξελίξεις για τον κόουτς Πονβάιζερ. Ελπίδες να προλάβουν έχουν οι Πούσιτς (Ε, 3/2) και Χάνο (Μ, 2/0), που έχασαν το προηγούμενο, ενώ ίσως κάνει το φετινό του ντεμπούτο, τουλάχιστον στην αποστολή, ο Χαρτ (Α, 22/0 πέρυσι). Εκτός οι Νέμετ (Α, 1/0 πέρυσι), Χόλερ (Μ, 5/0).
Πρόωρος τελικός για τις δύο ομάδες, που βρίσκονται στην ουρά της βαθμολογίας. Δεν περιμένουμε κανένα ματς αξιώσεων, το πιθανότερο είναι να κριθεί στο γκολ. Χωρίς να… τρελαινόμαστε να ποντάρουμε, τον πρώτο λόγο έχουν τα λίγα τέρματα, ενώ πιθανή είναι η ισοπαλία (ίσως και χωρίς γκολ) στο πρώτο ημίχρονο.

18:00 LASK Linz – Wolfsberger AC
«Τέλος» το ταξίδι της Λίντσερ στο Τσάμπιονς Λιγκ, την Τετάρτη γνώρισε δεύτερη ήττα από την Μπριζ στο Βέλγιο και θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα (κληρώθηκε με Αϊντχόφεν, Ρόζενμποργκ, Σπόρτινγκ Λισ.). Μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης μέχρι τα τελευταία λεπτά, καθώς το σκορ ήταν 1-1 και έψαχνε άλλο ένα γκολ που θα της έδινε προβάδισμα, τελικά το δέχθηκε στο 89′ από αντεπίθεση. Την προηγούμενη εβδομάδα δεν αδιαφόρησε για το ματς πρωταθλήματος με τη Ραπίντ (άλλωστε η άρνηση της τελευταίας για αναβολή του παιχνιδιού είχε δημιουργήσει… εκρηκτικό κλίμα), παρατάχθηκε με αρκετούς βασικούς και επικράτησε με επεισοδιακό τρόπο. Μέτρια η απόδοσή της στο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκε στη μοναδική της καλή στιγμή (23′), δέχθηκε την ισοφάριση με την έναρξη της επανάληψης (47′) και έφυγε με το «τρίποντο» χάρη σε γκολ στο 95′. Στο ματς κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, απορίας άξιον είναι πώς δεν βγήκε καμία κόκκινη. Εκτός οι Ράμζενμπεργκ (Α, 2/1), Μπένκο (Μ, 3/0 πέρυσι), Οχ Ιν-Πο (Μ, μεταγραφή).

Η Βόλφσμπεργκερ παρέδωσε άλλη μία ποδοσφαιρική παράσταση στο 5-2 επί της Αλταχ. Μπροστά στο σκορ από το 6′, απάντησε στο 1-1 (21′) με τρία γκολ (34′, 43′, 58′), ενώ έσβησε άμεσα κάθε ελπίδα της Αλταχ μετά το 4-2 στο 70′, επαναφέροντας τη διαφορά στα τρία γκολ στο 74′. Κανένα θέμα που δεν πέτυχε γκολ ο αρχισκόρερ της, Βάισμαν (έφτασε 3 φορές κοντά, αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ), βρήκε άλλο… πρωταγωνιστή, με τον Νιαγκμπό να πετυχαίνει δύο τέρματα, φτάνοντας τα 4 στο πρωτάθλημα, και να παίρνει τη σκυτάλη από τον Ισραηλινό. Μεγάλο το κίνητρό της στο σημερινό ματς, στο προηγούμενο ντέρμπι που έδωσε, κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, δεν ανταποκρίθηκε και ηττήθηκε με 5-2. Ατυχη στάθηκε στην κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα, θα έχει δύσκολο έργο με τις Γκλάντμπαχ, Μπασακσεχίρ και Ρόμα. Ξανά «λευκό» το απουσιολόγιο για τον τεχνικό Στρούμπερ, δεν επηρεάζει η απουσία του μακροχρόνιου τραυματία Χότζιτς (Ε, 4/0 πέρυσι).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, καθώς θέλουμε να δούμε πώς θα αντιδράσει η Λίντσερ μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Βόλφσμπεργκερ το σίγουρο είναι πως θα πάει να παίξει το παιχνίδι της χωρίς φόβο και μπορεί να παρασύρει την αντίπαλό της σε ματς… ροντέο με αρκετά γκολ. Η επιλογή μας είναι το Over.

18:00 WSG Wattens – RB Salzburg
Η Τιρόλ ηττήθηκε δίκαια στο Γκρατς, έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική, το μοναδικό της «τρίποντο» το πήρε στην πρεμιέρα. Νωχελική εμφάνιση, η Στουρμ ήταν το αφεντικό του ματς και έφτασε στη νίκη σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Πρώτο παιχνίδι που δεν σκόραρε η ομάδα του Σίμπελσμπεργκερ, δεν την βοήθησε η αλλαγή σχηματισμού σε 4-3-3. Το… παλεύει η νεοφώτιστη, αλλά η έλλειψη εμπειρίας είναι εμφανέστατη σε ορισμένα σημεία των παιχνιδιών. Ερωτηματικό η ετοιμότητα του Γκργκιτς (Μ, 4/0), ο οποίος έχασε το προηγούμενο ματς, όμως συμμετείχε στις περισσότερες προπονήσεις της εβδομάδας που μας πέρασε. Στα πιτς παραμένουν οι Μπούχαχερ (Α, 2/1), Χαουρεγκούι (Μ, 27/4 πέρυσι).

Νέο «πάρτι» της Σάλτσμπουργκ, διέσυρε την Αντμίρα με 5-0. Ενα ξέσπασμα σε 6 λεπτά (22′-28′) πήγε το σκορ στο 3-0, χωρίς να ρίξει ρυθμούς πέτυχε ακόμα δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο. Καθολική η υπεροχή της, η κατοχή μπάλας έφτασε το 75%, ενώ εντυπωσιακός είναι ο γρήγορος ρυθμός που δίνει στα παιχνίδια της. Ευχαριστημένος δήλωσε ο τεχνικός Μαρς και πως να μην είναι όταν η ομάδα του έχει πετύχει 20 γκολ στα 4 τελευταία ματς! Μάλιστα, έκανε ρεκόρ στο Αυστριακό πρωτάθλημα με το «5 στα 5» στην εκκίνηση του πρωταθλήματος ως νέος προπονητής! Ενδιαφέρον όμιλος της προέκυψε στο Τσάμπιονς Λιγκ, θα αναμετρηθεί με τις Λίβερπουλ, Νάπολι και Γκενκ, κάνοντας πρεμιέρα με την τελευταία (17/9 εντός). Αποφόρτισε το ρόστερ, καθώς πούλησε τον ταλαντούχο 20χρονο Ντεμπελέ (Α) στην Τρουά και «δάνεισε» τον Μενσά (Α) στην Μπέβερεν και τον Ντιαρά (Μ) στη Σαν Πάουλι. Αμετάβλητη η κατάσταση στο απουσιολόγιο, παραμένουν «γραμμένα» τα ονόματα των Πόνγκρασιτς (Α, 14/0 πέρυσι) Οκουγκάβα (Μ, 3/2).
Ξανά σε ματς της Σάλτσμπουργκ ψάχνουμε εναλλακτικά στοιχήματα, καθώς οι αποδόσεις είναι (δικαιολογημένα) πετσοκομμένες. Με αρκετό ρίσκο, αξίζει να ζητήσουμε να σκοράρει και η Τιρόλ, η νεοφώτιστη αγωνίζεται με άγνοια κινδύνου, ενώ και η Σάλτσμπουργκ δίνει δικαιώματα αμυντικά. Πιο ασφαλής επιλογή, το αγαπημένο Over 1,5 ημιχρόνου της Σάλτσμπουργκ.