Austria Bundesliga

18:00 Austria Wien – Rapid Wien
Η Αούστρια έφυγε με τον βαθμό από την έδρα της Χάρτμπεργκ και παρέμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική αήττητη (1-2-0). Ξεκίνησε δυναμικά, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε γκολ. Ανέτρεψε το σκορ στο 67′ με σκόρερ τον Μόντσαϊν, ο οποίος πέτυχε το 5ο γκολ στο πρωτάθλημα (είχε ισοφαρίσει στο 51′ με αυτογκόλ) και στο τρίλεπτο 73′-76′ το ματς πήρε άσχημη τροπή γι’ αυτήν. Αρχικά της ακυρώθηκε γκολ, που θα της έδινε αέρα δύο τερμάτων, ως οφσάιντ (διαμαρτυρήθηκε έντονα) και μετά υπέπεσε σε πέναλτι και αποβολή (η κόκκινη στον στόπερ Πάλμερ-Μπράουν, στο ντεμπούτο του). Ο κίπερ Λούσιτς διατήρησε το προβάδισμά της, όμως στο 81′ νικήθηκε από συμπαίκτη του (2-2). Έκανε αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο κόουτς Ιζλέρ και φαίνεται πως απέδωσαν καρπούς, καθώς είχε βελτιωμένη εμφάνιση. Οδηγός της στο σημερινό ντέρμπι, ο περσινός θρίαμβος με 6-1! Εκτός του τιμωρημένου Πάλμερ-Μπράουν (Α, 1/0), απόντες οι Μαντλ (Α, 3/0), Μπόρκοβιτς (Α, 6/1 πέρυσι), Σόισενγκερ (Α, 23/1 πέρυσι).
Άτυχη η Ραπίντ, γνώρισε από τη Λίντσερ την ήττα με γκολ στο 95′, τερματίζοντας αήττητο σερί 3 αγωνιστικών. Αποσυντονίστηκε από τις δύο αναγκαστικές αλλαγές και δέχθηκε γκολ στο 23′. Ισοφάρισε στο 47′, αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά, λόγω νέου τραυματισμού, έχοντας ολοκληρώσει τις 3 αλλαγές και δέχθηκε το μοιραίο γκολ στις καθυστερήσεις. Αξίζει να αναφερθεί πως ο διαιτητής έδωσε 7 λεπτά καθυστερήσεων, λόγω των συχνών διακοπών από τα βίαια μαρκαρίσματα που έγιναν εκατέρωθεν. Πολύ κοντά στην απόκτηση του μπακ Στοΐκόβιτς (Ερυθρός Αστέρας), ώστε να καλύψει τον Σικ (Α, 4/0), που τραυματίστηκε και θα λείψει για αρκετό καιρό. «Σοκ» με τον βασικό τερματοφύλακα Στρέμπινγκερ (4 συμμ.), ο οποίος αντικαταστάθηκε στο προηγούμενο ματς και θα χρειαστεί εγχείρηση στην καρδιά, χωρίς να είναι γνωστό το διάστημα που θα λείψει. Εκτός και οι Χόφμαν (Α, 5/0 – έσπασε τη μύτη του). Γκράχοβατς (Μ, 4/0), Ζάντο (Μ), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Μπάτζι (Ε, 5/0).
Σε διαφορετική κατάσταση ήλπιζαν οι δύο ομάδες να τους βρει το ντέρμπι της Βιέννης, χαρακτηριστικός είναι ο τίτλος αυστριακής εφημερίδας «το ντέρμπι της κρίσης», καθώς όποια χάσει θα βυθιστεί στη μιζέρια. Για όσους ρισκάρουν, η ισοπαλία έχει μεγάλες πιθανότητες επιβεβαίωσης, οι υπόλοιποι αποχή.

18:00 SCR Altach – Sturm Graz
Βόλφσμπεργκερ και εκείνη τη φιλοδώρησε με 5 γκολ. Είχε απάντηση στο γρήγορο 1-0 (6′), ισοφάρισε στο 21′, κι ενώ νωρίτερα (14’) είχε αστοχήσει σε πέναλτι, όμως μέχρι το 58′ το σκορ είχε φτάσει στο 4-1. Προσωρινές οι ελπίδες της με τη μείωση στο 70′, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε 5ο γκολ. «Πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί στην άμυνα», παραδέχθηκε ο τεχνικός Παστόρ, αναγνωρίζοντας το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του (σε όλες τις αγωνιστικές δέχθηκε τουλάχιστον 2 γκολ). Το καλό είναι ότι μπροστά στους οπαδούς της παρουσιάζεται πιο δυνατή (1-1-0 φέτος), από την άλλη όμως έχει κακή παράδοση κόντρα στη Στουρμ (η τελευταία της επικράτηση με αντίπαλο την ομάδα από το Γκρατς σημειώθηκε το 2015). Πιθανόν να προλάβει ο Νέτζερ (Α, 2/0), για μεγάλο διάστημα θα λείψει ο Μέλινγκερ (Μ, 4/0).
«Ανάσα» για τη Στουρμ, επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Τιρόλ, μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Ανώτερη, κινδύνευσε μόνο στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά μετά το εικοσάλεπτο πήρε τα ηνία του ματς. Προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 29′, με τον αρχηγό της, Χιρλάντερ να κάνει την πρώτη φετινή του εμφάνιση (προερχόταν από τραυματισμό) και να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ δέκα λεπτά αργότερα. Προφύλαξε με άνεση το προβάδισμά της και στο 58′ «κλείδωσε» τη νίκη με τέρμα του Κιτεϊσβίλι. «Ανάσα» το αποτέλεσμα για τον τεχνικό Ελ Μαέστρο, παρ’ ότι πάλι δεν έβγαλε… μάτια δημιουργικά. Πούλησε τον Μάρεσιτς (Α, 1/0) στη Ρεμς, έναντι 3 εκατ., ενώ έδωσε δανεικό στην Αντμίρα τον Λάκνερ (Μ, 1/0). Προσπαθεί να πάρει δανεικό από την Κάλιαρι τον Ντεσπότοφ (Μ-Ε), με τον οποίος συνεργάστηκε ο κόουτς στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Πρόβλημα με τον Χούσπεκ (Μ, 4/0), που βγήκε τραυματίας από το προηγούμενο, για μετά τη διακοπή υπολογίζεται η επάνοδος του Ρέχερ (Μ, 1/0).
Η Στουρμ επέστρεψε στις νίκες την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα της δίνεται ιδανική ευκαιρία για να «χτίσει» σερί. Δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο θύμα, η Αλταχ δέχεται γκολ σωρηδόν εσχάτως, ενώ έχει… ξεχάσει πότε κέρδισε τελευταία φορά την αντίπαλό της.

18:00 SKN St. Pölten – Hartberg
Πρώτη νίκη για τη Σανκτ Πόλτεν, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάτερσμπουργκ. Κακό ποιοτικά το ματς, κυριάρχησε η δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα, ενδεικτικό είναι πως ο διαιτητής έβγαλε 10 (!) φορές την κίτρινη κάρτα, 5 σε κάθε ομάδα. Το γκολ που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 22’ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάτλερ και στη συνέχεια διαφύλαξε με επιτυχία το προβάδισμά της, χωρίς να την ενδιαφέρει να αυξήσει τη διαφορά. Στη μοναδική φάση που απειλήθηκε, στο 85’, ο κίπερ Ρίγκλερ έδειξε τα αντανακλαστικά του, ενώ στο επόμενο λεπτό σημείωσε γκολ που ακυρώθηκε (σωστά) ως οφσάιντ. Ανακοίνωσε την απόκτηση του Σίμπελσμπεργκερ (Α), ο οποίος, όμως, θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από τον Ιανουάριο, λόγω της γνωστής απαγόρευσης μεταγραφών που της έχει επιβληθεί. Εξέτισε και επιστρέφει ο Σουτς (Μ, 3/0), όχι όμως και οι τραυματίες Ντρέσερ (Α, 2/0), Πακ (Ε, 24/4 πέρυσι).
Αν μη τι άλλο, τα ματς της Χάρτμπεργκ είναι περιπετειώδη και «χορταστικά». Πριν από δύο αγωνιστικές έφερε 3-3 (από 3-0 υπέρ της) με την Αλταχ, την προηγούμενη 2-2 με την Αούστρια, σε ένα ματς γεμάτο εναλλαγές. Προηγήθηκε, χωρίς να είναι καλύτερη, στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, δέχθηκε την ανατροπή μέχρι το 67′, ο διαιτητής την έσωσε στο 73′ από το 3-1, ακυρώνοντας (λανθασμένα) γκολ της Αούστρια ως οφσάιντ και στο 78′ κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Ο αρχισκόρερ της, Τάντιτς (6 γκολ), νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ, εν τέλει μεγάλωσε το αήττητο σερί της σε 4 ματς (2-2-0), χάρη σε αυτογκόλ στο 81′, ενώ λίγο πριν από το φινάλε είχε ευκαιρία για το 3-2! Ψάχνει την πρώτη νίκη μακριά από την έδρα της, δύσκολη η αποστολή σε ένα γήπεδο στο οποίο δεν έχει πανηγυρίσει νίκη (0-2-10). Πάγια εκτός δράσης οι Κρεπφλ (Μ, 25/2 πέρυσι) και Τσέρνεγκ (Μ, 5/0 πέρυσι).
Η Σανκτ Πόλτεν πάει με ανεβασμένη τη ψυχολογία έπειτα από την πρώτη νίκη, ενώ έχει και την παράδοση με το μέρος της. Όμως, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι η εστία της παραβιάζεται με ιδιαίτερη ευκολία και η Χάρτμπεργκ δεν… χαρίζεται. Σε υψηλές τιμές το «διπλό», σηκώνει και κάλυψη είτε της διπλής ευκαιρίας («Χ2»), είτε του DNB.