Austria OFB Pokal

20:00 Wacker Innsbruck – Wolfsberger AC
Η Βάκερ ξεκίνησε τη σεζόν στη Β’ κατηγορία με στόχο την άμεση επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια, όμως τα βρίσκει σκούρα μέχρι στιγμής. Την τελευταία αγωνιστική γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Ριντ και υποχώρησε στην 8η θέση, στο «-12» από την κορυφή. Προηγήθηκε στο 9′, δέχθηκε την ανατροπή του σκορ (27′, 42′), όμως κατάφερε να ισοφαρίσει δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Χωρίς πολλές φάσεις το δεύτερο ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 60′ για να προηγηθεί και τελικά πλήρωσε ένα λάθος της άμυνας στο 89′ δεχόμενη το καταδικαστικό 3-2. Σίγουρα το να αντιμετωπίζει μία ομάδα ανώτερης κατηγορίας, με την οποία μέχρι πέρυσι έπαιζε αντίπαλη, είναι μεγάλο κίνητρο, αλλά προέχει το πρωτάθλημα γι’ αυτήν, που έχει μείνει πίσω και το ματς με την 3η στη βαθμολογία Αούστρια Λουστενάου, που ακολουθεί.
Βγάζει κούραση από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις, την Κυριακή υπέπεσε σε γκέλα, παραχωρώντας 2-2 στην Αντμίρα. «Φρέσκαρε» την ενδεκάδα κόουτς Στρούμπερ (4 αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς), όμως δεν είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε το 1-0 στο 8′, δεν το απέφυγε στο 39′. Δεν ενθουσίασε ούτε στην επανάληψη, όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με δύο τέρματα του στόπερ Γκόλνερ (63′, 70′), σε ισάριθμες στατικές φάσεις, απέτυχε να «κλειδώσει» το ματς στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και το «πλήρωσε» με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. «Δεν είμαστε αποτελεσματικοί, πρέπει να βελτιωθούμε για να χαρακτηριστούμε μεγάλη ομάδα», σχολίασε ο Γερμανός τεχνικός. Δεν έχει απουσίες, όμως θα γίνει ροτέισον ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας ματς με τη Στουρμ που ακολουθεί στο πρωτάθλημα.
Ακόμα και με αλλαγές δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα η Βόλφσμπεργκερ, όμως δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε με το χαμηλό «διπλό». Αν αξίζει κάτι είναι το Over 3,5 (απόδοση 1,97), πιθανόν μάλιστα να συνεισφέρουν και οι δύο ομάδες για να έρθει (2,40 το combo G/G και Over 3,5).

21:30 LASK Linz – SCR Altach
Την Κυριακή φιλοξενήθηκε από τη σημερινή της αντίπαλο στο πρωτάθλημα και έφυγε νικήτρια με 1-0. Παρατάχθηκε με ελαφρώς φρεσκαρισμένη ενδεκάδα (4 αλλαγές), λόγω του ευρωπαϊκού ματς που είχε προηγηθεί, όμως ήταν κυρίαρχος και επικράτησε πιο άνετα από ό,τι μαρτυράει το τελικό σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία, μέχρι να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Κλάους στο 41′. Προτίμησε να παίξει πιο αμυντικά στην επανάληψη και να προφυλάξει το προβάδισμά της, το κατάφερε σχετικά άνετα, ενώ απείλησε σε 3 αντεπιθέσεις με δεύτερο γκολ. «Ήταν δύσκολη η προετοιμασία του ματς, όμως προσαρμοστήκαμε γρήγορα και βρήκαμε τη λύση στο ματς. Θέλουμε την πρόκριση στο Κύπελλο», δήλωσε ο τεχνικός Ισμαέλ, ο οποίος άφησε να εννοηθεί πως θα χρησιμοποιήσει αρκετούς βασικούς στο σημερινό παιχνίδι. Μοναδικές απουσίες αυτές των μακροχρόνιων τραυματιών Πόγκατετς (Α, 5/0) και Ράμσεμπνερ (Α, 2/1).
Ζόρια στο πρωτάθλημα, υπέστη από τη Λίντσερ την 5η σερί ήττα και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Δεν εκμεταλλεύτηκε την κούραση της αντιπάλου, ενώ αντιμετώπισε το ματς αρκετά συντηρητικά (παρατάχθηκε με πεντάδα στην άμυνα). Άντεξε μέχρι το 41′, προδόθηκε για ακόμα μία φορά από στατική φάση, θα περίμενε κανείς να γίνει πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μάταια… Μάλιστα, πιο πολύ κινδύνευσε με δεύτερο τέρμα. «Μπορώ να ζήσω με αυτό το αποτέλεσμα, γιατί δείξαμε κουράγιο απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα, όμως κάναμε αρκετά λάθη και τα πληρώσαμε», δήλωσε ο τεχνικός της, Άλεξ Παστόρ. Ιδιαίτερα επισφαλής η θέση του Ολλανδού τεχνικού, το μέλλον του θα κριθεί στο επόμενο ματς πρωταθλήματος, στην έδρα της Τιρόλ, στο οποίο θα πέσει το βάρος. Πέρυσι είχε αποκλειστεί στην ίδια φάση του Κυπέλλου, ακριβώς την ίδια ημερομηνία από τη σημερινή της αντίπαλο, χάνοντας με 3-0! Παραμένουν εκτός οι Νέτζερ (Α, 2/0), Μίλινγκερ (Μ, 4/0) και Ντιακιτέ (Μ, 9/0).
Η Λίντσερ ψάχνει διάκριση σε κάθε διοργάνωση που συμμετέχει, ενώ για την Άλταχ αυτή τη στιγμή το Κύπελλο φαντάζει… πολυτέλεια. Αναμένουμε πιο άνετη νίκη της γηπεδούχου, σε σύγκριση με αυτήν της Κυριακής, θα ποντάρουμε στον «1» με χάντικαπ ενός γκολ.