Beijing Guoan vs Beijing Renhe Κίνα Super League

Beijing Guoan
Έδωσε ακόμα μία φετινή παράσταση η Γκουοάν στο «σπίτι» της. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό έπειτα από αδράνεια της άμυνας απέναντι στη Λιφάν, ωστόσο στη συνέχεια έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και έκανε σχετικά εύκολα την ανατροπή (4-1). Ο Πιάο Τσενγκ με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε στο 39’ και στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης κέρδισε πέναλτι ο Τζόναθαν Βιέρα, στο οποίο ευστόχησε ο Ρενάτο Αουγκούστο. Στο 64’ ο διεθνής Ισπανός σταρ δεν αστόχησε προ κενής εστίας «σφραγίζοντας» τη νίκη, ενώ στο 70’ ο παικταράς Ζανγκ Ξιζέ «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα πετυχαίνοντας το τέταρτο τέρμα. Ακολουθεί δύσκολη έξοδος στην Ναντζίνγκ απέναντι στη Γιανγκσού και η νίκη με τη Ρένχε είναι μονόδρομος.
Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Ρότζερ Σμιντ. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του και θα είναι διαθέσιμος, για να πάρει θέση στο αρχικό σχήμα, ο επιθετικός, πρώην των Γουέστ Μπρομ και Βέρντερ Βρέμης, Ζανγκ Γιουνίνγκ (12/3). Τελείωσε με τις υποχρεώσεις του στο Άφρικα Καπ, ο Κονγκολέζος φορ Σεντρίκ Μπακαμπού (4/4) και θα είναι διαθέσιμος,
(4-1-3-2): Ζου – Λου, Κιμ, Γιου, Λι – Πιάο – Τσι, Βιέρα, Αουγκούστο – Ζανγκ Γ., Ζανγκ Ξ.
Beijing Renhe
Ούτε η έλευση του Λουίς Γκαρσία μπόρεσε να αλλάξει κάτι στη Ρένχε, η οποία έχασε 0-2 από τη Γουχάν χωρίς να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση. Η αποβολή του Γουάν στο 26’ δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για την περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος, ενώ βρέθηκε να κυνηγάει και το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα δεν μπόρεσε να κάνει ουσιαστικά τίποτα ούτε στην επανάληψη και στο 82’ τελείωσαν όλα, όταν και υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι και δέχτηκε το δεύτερο τέρμα. Σίγουρα η επιστροφή του Ισπανού τεχνικού άλλαξε όλη την ψυχολογία στις τάξεις του συλλόγου, ωστόσο έχει ακόμα πολλά αγωνιστικά θέματα για να λύσει.
Δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα, που τον ταλαιπωρούσε από την αρχή της σεζόν, ο πολύτιμος Αργεντινός, ηγετικός μέσος, Αουγκούστο Φερνάντες (3/0), του οποίου η απουσία είναι κομβική στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Εκτός και ο βασικότατος αμυντικός Ράο (13/0). Χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι με την Γουχάν ο επιθετικός Μασίκα (5/0) και η συμμετοχή του είναι εξαιρετικά αμφίβολη.
(4-4-2): Ζανγκ – Λιου Τζιαν, Γουάν, Λούο, Τσεν – Νιμαμντίν, Ζανγκ Γιουφενγκ, Κάο, Τσεν – Μασίκα, Ντιοπ
Αναμενόμενα προσφέρονται σε χαμηλά επίπεδα ο απλός άσος και τα χάντικαπ. Η Γκουοάν στο «σπίτι» της είναι καταιγιστική και αναμένεται να προσφέρει θέαμα. Αρκετά αδύναμη η φετινή Ρένχε, η οποία δύσκολα θα πάρει κάτι θετικό από το ντερμπάκι του Πεκίνου.