Beijing Renhe vs Shandong Luneng Κίνα Super League

Beijing Renhe

Τραγική εμφάνιση για την Ρένχε, απέναντι στην Νταλίαν και ήττα εντός με 3-1. Προηγήθηκε, μόλις στο 2ο λεπτό, με το κοντινό πλασέ του Μακέτε Ντιοπ, όμως, έμοιαζε θέμα χρόνου να χάσει. Δέκα λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση και στο β’ ημίχρονο, πλέον, δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια. Με το ξεκίνημά του ισοφαρίστηκε, έπειτα από αχρείαστο πέναλτι και στην αμέσως επόμενη φάση δέχτηκε την ολική ανατροπή σε αδράνεια της άμυνας. Στο 59’ ήρθε και 3ο εις βάρος της τέρμα, μετά το τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ζανγκ (η μπάλα έσκασε στο χορτάρι και αναπήδησε πάνω από το κεφάλι του σε έξοδο που έκανε)! Μπήκε και πάλι στη ζώνη του υποβιβασμού και έχει δύσκολο πρόγραμμα στις επόμενες αγωνιστικές.
Θα μείνει και πάλι εκτός ο πολύτιμος Αργεντινός, ηγετικός μέσος, Αουγκούστο Φερνάντες (3/0), του οποίου η απουσία είναι κομβική στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Eπέστρεψε από την εθνική Κένυας ο καλός αναπληρωματικός φορ, Μασίκα (3/0). Εκτός και ο βασικότατος αμυντικός Ράο (13/0). Την τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η συμμετοχή του επιθετικού Μανού, που αποκτήθηκε πρόσφατα.
(4-4-2): Ζανγκ – Λιου Τζιαν, Γουάν, Λούο, Τσεν – Νιμαμντίν, Ζανγκ Γιουφενγκ, Κάο, Τσεν – Αλούκο, Ντιοπ
Shandong Luneng
Παρά το γεγονός ότι η Σάντονγκ παρατάχθηκε στο ντέρμπι με την Γκουοάν χωρίς τους σταρ, Γκρατσιάνο Πελέ και Μαρουάν Φελαϊνί, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς (2-0 εντός). Δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλη της σε καμία περίπτωση, όμως γλύτωσε δις από τα δοκάρια και σε πολλές περιπτώσεις την κράτησε όρθια, με σπουδαίες επεμβάσεις, ο γκολκίπερ Γουάνγκ Νταλέι. Η κλάση του Βραζιλιάνου επιθετικού, Γκουέδες, έκανε τη διαφορά. Έδωσε προβάδισμα στο 28’, με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα δεν αστόχησε από κοντινή απόσταση. Μέχρι και τη λήξη πιέστηκε ασφυχτικά, ωστόσο,  κατάφερε να αντέξει και να διατηρηθεί στην 4η θέση.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει ο νεαρός επιθετικός Τιαν (7/0). Εκτός, για 5 αγωνιστικές, ο αμυντικός Λι (4/0). Χτύπησε και δεν προλαβαίνει ο πολύτιμος επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Γκρατσιάνο Πελέ (12/11), τιμωρημένος ο πολύτιμος μέσος Μαρουάν Φελαϊνί (11/3). Αποχώρησε για την Κορίνθιας ο πολύτιμος διεθνής Βραζιλιάνος στόπερ, Τζιλ (15/2), που είχε ηγετικό ρόλο στην άμυνα.
(4-4-2): Νταλέι – Ζενγκ, Nτάι, Τσι, Σονγκ – Ντελγκάδο, Τζιν, Ζου, Χάο – Λιου, Γκουέδες
Δεν πείθει στις εξόδους της η Σάντονγκ, η οποία θα έχει να διαχειριστεί και σημαντικές απουσίες, σε όλες τις γραμμές. Ούτε η Ρένχε, πάντως, δείχνει ικανή για να πάρει τη νίκη. Αμφότερες, συνηθίζουν να κάνουν ροντέο όλα τα παιχνίδια τους και καλύτερα να πάμε με το goal/goal.