Belgium Jupiler Pro League

15:30 Club Brugge – KAA Gent
Σε σταθερά υψηλές πτήσεις. Στο πρωτάθλημα συνέτριψε εκτός έδρας την Μαλίν (5-0), «πατώντας» και στο αριθμητικό πλεονέκτημα που απέσπασε στο πρώτο ημίχρονο ενώ την Τρίτη φλέρταρε με ιστορικό διπλό στην έδρα της μεγάλης Ρεάλ (2-2) για να πανηγυρίσει εν τέλει τον βαθμό. Διαβασμένη και πειθαρχημένη σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, έμεινε με δέκα στα τελευταία λεπτά και εν τέλει χρειάστηκε να παλέψει για τον βαθμό. Αήττητη σε 15 ματς εντός και εκτός συνόρων, η Μπριζ εντυπωσιάζει και με το παραπάνω φέτος και δείχνει να μην αρκείται στο θετικό ξεκίνημα. «Είναι κρίμα που έχουμε μόνο δύο βαθμούς στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά έχουμε ακόμα τέσσερα ματς για να δείξουμε τις δυνατότητες μας» τόνισε ο επιτυχημένος Φιλιπ Κλεμάν φανερώνοντας τους υψηλούς στόχους φέτος στο Μπρούχε.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν λείπουν πάντως τα προβλήματα. Τελευταία απουσία ο συνήθως βασικός πλάγιος αμυντικός Ρίκα (2/0) που τραυματίστηκε στην προθέρμανση στο ματς της Τρίτης και θα αντικατασταθεί από τον ικανό Σομπόλ (6/0) ενώ χάνουν δεύτερο σερί οι βασικοι Μίτροβιτς (Α, 4/0) και Μπαλάντα (Μ, 2/0). Επιστρέφουν στην αποστολή μετά από καιρό ο αναπληρωματικός αμυντικός Βλίτινγκ (3/0) αλλά και ο φορ Φόσεν (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μινιολέ – Μάτα, Μεχελε, Ντέλι, Σομπόλ – Ριτς, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Ντιαν, Ταού
Συνέχισε την εντός έδρας προέλαση της, επικρατώντας έστω και δύσκολα της Κορτράικ (2-0). «Βαριεστημένη» στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο έλυσε τον γρίφο. Την Πέμπτη επέστρεψε με τον βαθμό από την Ουκρανία μετά την ισοπαλία με την Αλεξάντρια (1-1) για το Γιουροπα Λιγκ. Δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της παρότι προηγήθηκε νωρίς (2’) και χρειάστηκε μάλιστα αρκετές επεμβάσεις του σταθερού Καμίνσκι για να αποφύγει τα χειρότερα. Το ζύγι κρίνεται βέβαια κάτι παραπάνω από θετικό, καθώς συνεχίζει αήττητη στην δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση ενώ στο πρωτάθλημα δεν έχει ηττηθεί στα πέντε τελευταία. Μοναδικκή παραφωνία η εκτός έδρας εικόνα της, καθώς μετρά μόλις ένα διπλό σε αγώνα κυπέλλου, σε οκτώ συνολικά εξορμήσεις. Προβληματική η επιστροφή από την Γάνδη καθώς υπήρξε πτώση αεροσκάφους στο αεροδρόμιο του Λβιβ που έφερε καθυστέρηση στην πτήση.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, «παίζεται» μια θέση στο κέντρο της άμυνας καθώς επιστρέφει ο βασικός στόπερ Πλαστούν (7/1). Ο Ουκρανός έχασε το τελευταίο αλλά επέστρεψε για το ευρωπαϊκό ματς και αγωνίστηκε μάλιστα με ειδική προστατευτική μάσκα. Μακροχρόνια απουσιάζει ο συνήθως βασικός πέρυσι μέσος Χακβετάτζε (25/4 πέρυσι) που θα επιστρέψει σε περίπου δύο εβδομάδες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καμίνσκι – Λούστιγκ, Μπρον, Ενγκαντό, Ασάρε –Κουμς, Οβούσου, Οφοέ – Ντέιβιντ – Ντεπουάτρ, Γιαρεμτσουκ
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ισχυρές ομάδες που βρίσκονται σε καλό… φεγγάρι. Αμφότερες σκοράρουν εύκολα και το αμφίτερμα είναι αναμενόμενα «διαβασμένο». Πιο αποδεκτό με συνδυαστικό Over 2,5.

19:00 Royal Antwerp – Standard Liège
Σερί τέλος καθώς μετά από δύο κολλητά τρίποντα περιορίστηκε στον βαθμό στην Οστάνδη (1-1). Ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγήθηκε, αλλά σταδιακά έχασε μέτρα με τους καλύτερους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο ματς. Μοιρασμένη η επανάληψη, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Η πρώτη απώλεια βαθμών μετά από δύο αγωνιστικές έφερε πάντως απογοήτευση, ενδεικτικό των υψηλών στόχων που έχουν θέσει φέτος στην Αμβέρσα. Οι τελευταίες μεταγραφές (Μιραλάς, Ντεφούρ, Χουντ) ήταν από το… πάνω ράφι και μοιραία ο πήχης έχει ανέβει φέτος στις τάξεις της και ο ίδιος ο Μπολόνι παρουσιάστηκε απογοητευμένος μετά την τελευταία ισοπαλία. Άμεσα πάντως προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις σε μια προσπάθεια αποφόρτισης ενόψει του κρας τεστ με την Σταντάρ. «Ισως να ήμουν υπερβολικά αυστηρός και στην Αμβέρσα δεν έχουν συνηθίσει υψηλές απαιτήσεις». Αήττητη εντός έδρας.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστρέφει ο αναπληρωματικός αμυντικός ντε Λατ (3/0), αμφίβολος δίνεται ο αναπληρωματικός εξτρέμ Μπαμπί, χάνει τρίτο σερί ο ενίοτε βασικός μέσος ντε Σαρ (5/) ενώ δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός στα πρώτα ματς μεσοαμυντικός Σεκ (Μ, 5/0). Γνωστές κρίνονται πλέον οι απουσίες των Τζούνιορ Πιους (νεοφερμένος βασικός στόπερ, 2/0), Ματέους (στόπερ, 14/0, πέρυσι) και Οπάρε (μπακ, 23 συμ. πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπολάτ – Μπούτα, Xουντ, Αρσλαναγκιτς, Γιουκλεροντ – Χαρούν, Ντεφούρ – Μιραλάς, Ραφαέλοφ, Λαμκελ Ζε – Μποκανί
Προβληματική εβδομάδα για πρώτη φορά φέτος. Αρχικά, στο πρωτάθλημα… ίδρωσε για να σώσει κόντρα στην ροή του ματς τον βαθμό στο ντέρμπι μίσους με την Σαρλερουά, όπου απάντησε με γκολ στις καθυστερήσεις (1-1) ενώ νωρίτερα είχε γλυτώσει δις από δεύτερο τέρμα και η ισοπαλία την… εκθρόνισε απο την κορυφή. Την Πέμπτη έλαβε σκληρό μάθημα από την Αρσεναλ, που έστω και με πειραματική σύνθεση την υποχρέωσε σε βαριά ήττα (4-0), με το σκορ να έχει… γράψει τρία τέρματα μέχρι το 22ο λεπτό! «Όλα πήγαν πολύ γρήγορα για εμάς. Πρέπει να δείξουμε πως διαθέτουμε τις ψυχικές δυνάμεις και να το αφήσουμε πίσω μας» υπογράμμισε ο Μισέλ Πρεντόμ.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, γνωστές πλέον οι απουσίες των αναπληρωματικών στόπερ Μποκαντί (5/0) και Ντουσέν ( 3/0). Επιστρέφει κάτω από τα γκολπόστ ο βασικός Μποντάρ (8/0) αντί του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς που έχει αγωνιστεί και στα δύο ματς της φάσης των ομίλων του Γιουροπα Λιγκ. Πάγια εκτός οι έμπειροι αλλά εκτός πλάνων φέτος και χωρίς συμμετοχή Ποκονιόλι (μπακ) και Ορλάντο Σα (επιθετικός).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποντάρ – Βοϊβόντα, Βανχούσντεν, Λαϊφης, Γκαβορί – Μπαστιέν, Τσιριμότ – Λεστιέν, Μπόλιεβιτς, Εμποκού – Εμόν
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η ποιοτική Αντβερπ μπορεί να βάλει δύσκολα στην σταθερά ανταγωνιστική αλλά κουρασμένη και προερχόμενη από βαριά ευρωπαϊκή ήττα Σταντάρ. «Φτηνό» το συνετό αμφίτερμα, έχει τύχη η καλοπληρωμένη ισοπαλία.

21:00 Racing Genk – RE Mouscron
Συνέχισε τα αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα, φανερώνοντας περίτρανα την… κυκλοθυμία της με το εκτός έδρας 3-3 με την μισητή Σεντ Τρουιντεν σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε πρόωρα στο 89ο λεπτό! Προηγήθηκε 3-0, αλλά στην συνέχεια παρουσιάστηκε επηρεασμένη από την διακοπή λόγω επεισοδίων και… κατάφερε να δεχτεί τρία τέρματα στα τελευτάια 20 λεπτά, μέχρι την δεύτερη και τελική διακοπή στο 89’ για επεισόδια των οπαδών. Μεσοβδόμαδα πάντως ανέκτησε κάποια από την χαμένη της αυτοπεποίθηση, καθώς κατάφερε και κράτησε στο 0-0 την «φανταχτερή» Νάπολι για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αγωνιζόμενη μάλιστα με την πιο νεανική ενδεκάδα της αγωνιστικής. Η ισοπαλία έδωσε πόντους ψυχολογίας στους περυσινούς πρωταθλητές που δεν έχουν βρει τα πατήματα τους όπως φανερώνουν και τα αποτελέσματα.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν αναμένονται αλλαγές συγκριτικά με την αναμέτρηση με τη Νάπολι σε μια προσπάθεια του Φελις Μααζού να αποκτήσουν οι Λίμπουρχερς περισσότερους αυτοματισμούς. Νέο πρόβλημα ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Πέιντσιλ (8/1), χάνει τρίτο σερί ο αναπληρωματικός εξτρέμ Ντονγκαλά (1/0, 4/0). Πάγια εκτός ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (1 συμ) που τραυματίστηκε σοβαρά τον Αύγουστο, θα επιστρέψει μετά την χειμερινή διακοπή και δεν δηλώθηκε στην λίστα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κούκε – Μαέλε, Ντεβάστ, Λουκούμι, Ουρόνεν – Χέινεν, Μπέρχε, Χάτζι– Ιτο, Σαμάτα, Μπογκοντά
Έκανε τα εύκολα δύσκολα και εν τέλει περιορίστηκε στον βαθμό με την Ζ. Βάρεγκεμ (2-2), παραμένοντας πάντως αήττητη για πέμπτο σερί ματς. Προηγήθηκε 2-0 στα εξαιρετικά πρώτα 60 λεπτά, αλλά στην συνέχεια παρουσιάστηκε απρόσμενα προβληματική, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο σκορ και να έχουν και ευκαιρία για την ανατροπή. Το ζύγι κρίνεται κάτι παραπάνω από θετικό καθώς έχει σταματήσει να αποτελεί έκπληξη εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Από νωρίς… ξόρκισε κάθε δυσοίωνη πρόβλεψη και παρά τις σημαντικές αποχωρήσεις του καλοκαιριού παρουσιάζεται άκρως ανταγωνιστική, χωρίς μάλιστα να… κλέβει αποτελέσματα. Προβλήματική η προετοιμασία των τελευταίων ωρών λόγω… ίωσης που ταλαιπώρησε αρκετούς ποδοσφαιριστές αλλά και τον τεχνικό Χόλερμπαχ. «Μόλις την Παρασκευή κατάφερα να πραγματοποιήσω την προπόνηση χωρίς απουσίες» υπογράμμισε ο Γερμανός που με την σειρά του ήταν… θύμα!
Αγωνιστικά Νέα:Αρκετά ερωτηματικά συνοδεύουν την ετοιμότητα αρκετών βασικών σύμφωνα με τις δηλώσεις του προπονητή. Με ήδη αρκετές απουσίες, καθώς όπως και στο τελευταίο ματς δεν υπολογίζεται ο βασικός μέσος Μπάκιτς (7/0), ο βασικός μπακ Πιετρζακ (6/0), αλλά και ο αναπληρωματικός Πέριτσα (Ε, 2/0), Η επιστροφή του ενίοτε βασικού εξτρέμ Οσαμπουτέ (6/1) το μοναδικό θετικό νέο στο ιατρικό δελτίο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπουτέζ – Μεντίνα, Κεϊρόζ, Γκοντό, Αντόνοφ – Μπόγια, Χότσκο, Μοχάμεντ – Οσαμπουτέ, Αλαγκουί, Ολινγκα
Ο άσος κρίνεται υπερβολικός καθώς η Μουσκρόν μετρά ένα αήττητο πέντε αγωνιστικών, έχει ηττηθεί μόλις μια φορά και… πουλά ακριβά το τομάρι της σε κάθε ματς. Τα αγωνιστικά νέα αβαντάρουν πάντως τον «φτηνό» άσο, που μπορεί να συνδυαστεί με αμφίτερμα για πιο ανταγωνιστική τιμή.