Belgium Jupiler Pro League

ST. TRUIDEN v STANDARD LIEGE:«Κομπάρσος» στο «Γιαν Μπρέιντελ» καθώς γνώρισε βαριά ήττα απο την φουριόζα Μπριζ (6-0). Κατέρρευσε μετά το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων (16’), σε ένα γενικότερα αποκαρδιωτικό πρώτο 45λεπτο. Βελτιωμένη στην επανάληψη και αφού βέβαια η Μπριζ έριξε ταχύτητα αλλά και πάλι δεν έπεισε, δεχόμενη δύο ακόμα γκολ στο τελευταίο τέταρτο. Χρειάστηκαν μόλις δύο αγωνιστικές, αλλά η Σιντ Τρουίντεν… πρόλαβε να γίνει ανω κάτω. Το αποκαρδιωτικό ξεκίνημα (χωρίς βαθμό, 0-7 γκολ) έφερε γκρίνια στους φιλάθλους που καταφέρθηκαν επισήμως εναντίον των Ιαπώνων ιδιοκτητών, έχοντας – δικαιολογημένα – παράπονα για την μεταγραφική πολιτική. «Άπαντες μπορούν να αντιληφθούν πως χρειαζόμαστε «γενναία» μεταγραφική ενίσχυση» υπερθεμάτισε ο τεχνικός Μπράους. Η διοίκηση έστω και ετεροχρονισμένα αποφάσισε να τον ικανοποιήσει με δύο προσθήκες (Ιτο, Ιάπωνας φορ, Αμβούργο και Λι Σιουνγκ Γιου, Κορεάτης εξτρέμ, Βερόνα), επιμένοντας στην ασιατική αγορά.

Χάνει δεύτερο σερί ο βασικός τερματοφύλακας Στέπε (1 συμ), πάγια εκτός ο χρήσιμος μέσος Ντε Πέτερ (18 συμ. πέρυσι) και ο στόπερ Σανκχόν (20 συμ. πέρυσι). Διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο νεοφερμένος Ιάπωνας επιθετικός Σουζούκι, στην αποστολή και οι «φευγάτοι» και βασικότατοι πέρυσι Εντό (μέσος) και Μπολί (επιθετικός) που τις επόμενες ημέρες αναμένεται να αποχωρήσουν.
(3-4-2-1): Σμιντ – Γιάνσενς, Γκαρσία, Τεξέιρα – Μποτάκα, Εντό, Ασαμόα, Ακολάτσε – Ντε Μπραουμ, Σοουζα – Σουζού
Δύο στα δύο καθώς επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία της προβληματικής Ζ. Βάρεγκεμ (4-0). «Πάτησε» στο γρήγορο και τυχερό 1-0 (2’), σκόραρε στο φινάλε του 45λεπτου ενώ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο ρελαντί σημείωσε δύο ακόμα τέρματα δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της. Πρώτο δείγμα θετικό για την πειθαρχημένη Σταντάρ που έχει ξεκινήσει αψεγάδιαστα και αφήνει υποσχέσεις, αποφεύγοντας μάλιστα αυτή την φορά, βαρύγδουπες δηλώσεις. Δεν έχει ολοκληρώσει τις μεταγραφές και συνεχίζει τις αλλαγές στο ρόστερ, καθώς μετά τον βασικό τερματοφύλακα Οτσόα (40 συμ πέρυσι, δεν είχε αγωνιστεί φέτος), παρελθόν αναμένεται να αποτελέσει και ο βασικός στόπερ Κοσάνοβιτς, ενώ στον «αέρα» είναι και ο Εμποκού.
Στην αποστολή ο βασικός στόπερ Κοσάνοβιτς (2/0) παρά την επερχόμενη μετακίνηση στην Αλ Τζαζίρα, διαθέσιμος για πρώτη φορά και ο γνωστός μας Εμποκού (εξτρέμ, 30/8 πέρυσι). Γνωστές οι απουσίες των Βάνσχεουντεν (στόπερ, 26/2 πέρυσι) και Ουλάρε (ε, 6/1 πέρυσι), ανέτοιμος ο νεοφερμένος επιθετικός Αβενάτι. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ποκονιολι (μπακ, 8/0) πέρυσι και Ορλάντο Σα (φορ, 18/1).
(4-2-3-1): Μπολάτ – Μπούτα, Σεκ, Μπατουμπινσικα, Γιουκλεροντ – Χαρούν, ντε Σαρ – Κοπμαν, Ραφαέλοφ, Ροντρίγκεζ – Μποκανί
Το διπλό έχει πάρει ήδη παιχνίδι και βρίσκεται σε πτώση τις τελευταίες ημέρες, με την φόρμα των δύο ομάδων να… δικαιολογεί . Το διπλό έχασε πάντως την αρχική του αξία και δεν πείθει καθώς οι γηπεδούχοι αναμένεται να… βγάλουν περισσότερο τσαμπουκά μπροστά στο κοινό τους. Διπλό…

CHARLEROI v ROYAL ANTWERP:Έκανε τα εύκολα δύσκολα και περιορίστηκε στην ισοπαλία στο Κορτράικ (1-1). Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε και άξιζε και δεύτερο γκολ. Καλύτερη και στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά εν τέλει πλήρωσε την οπισθοχώρηση στα τελευταία λεπτά «επιτρέποντας» στους γηπεδούχους να κερδίσουν μέτρα και να φθάσουν εν τέλει στην ισοφάριση. Το κάτι παραπάνω δείχνει να λείπει στην φετινή Σαρλερουά, που ψάχνει βέβαια τα πατήματα της μετά την παραχώρηση του περυσινού πρώτου σκόρερ Οσιμχεν. Με δύο ισοπαλίες, έχει ξεκινήσει… συμπαθητικά την σεζόν και ετοιμάζεται πλέον για τα απόλυτα τεστ, καθώς στα επόμενα τρία εντός έδρας ματς αντιμετωπίζει τους πρωτοπόρους της περυσινής χρονιάς (Αντβερπ, Μπριζ, Γκενκ).

Δεν έχουν αναφερθεί νέα αγωνιστικά προβλήματα για τον Καρίμ Μπελοσίν . Επιστρέφει αντιθέτως ο χρήσιμος Γκολιζαντέχ (μέσος, 22/1, πέρυσι ) και ο αμυντικός Ντιανέ (1/0), δεν επηρεάζουν οι απουσίες των αναπληρωματικών Πογιέ (ε, 19/0, πέρυσι), Σαγκλικ (μ, 6/0, πέρυσι). Στην αποστολή και ο νεοφερμένος Γάλλος τερμ. Ντεσάμπ, που θα αντικαταστήσει τον Μανταντά που αποχωρεί για ομάδα Β΄Τουρκίας μετά από οκτώ χρόνια παρουσίας στο Σαρλερουά.
(4-2-3-1): Πενετό – Μαρίνος, Ντιανέ, Ντεσολέιλ, Φορτούνα – Νιαντί, Ιλαμαχαρίτσα – Φολ, Μοριόκα, Μπρούνο – Νιανέ
Δεύτερη σερί «τεσσάρα» για την Αντβερπ που επιβλήθηκε άνετα της αδύναμης Μπέβερεν (4-1). Απέβαλε νωρίς κάθε άγχος (1-0 στο 3’) και στο ρελαντί σημείωσε και δεύτερο γκολ, κόντρα στους αδύναμους φιλοξενούμενους που περιορίστηκαν σε αντεπιθέσεις. Παρότι δέχτηκε γκολ σε αντεπίθεση , επέβαλε εκ νέου τον ρυθμό τους με δύο ακόμα τέρματα. Την Πέμπτη πραγματοποίησε βήμα πρόκρισης γα τα πλέι οφ του Γιουροπα Λιγκ, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Πλζεν με καλή εμφάνιση, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όπου θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Δύο στα δύο στο πρωτάθλημα και προβάδισμα πρόκρισης στην Ευρώπη είναι ο εξαιρετικός έως τώρα απολογισμός της ομάδας του Λάζλο Μπολόνι που καλείται πλέον να αποδείξει αν μπορεί να αντέξει στο γεμάτο πρόγραμμα. Η ευρωπαϊκή πρόκληση έχει… εξιτάρει τους φίλους της και ο Ρουμάνος αναμένεται να προχωρήσει σε περιορισμένο rotation ενόψει της ρεβάνς.
Πλήγμα ο σοβαρός τραυματισμός του νεοφερμένου και βασικού με την Πλζεν στόπερ, Τζούνιορ Πιους που τέθηκε μάλιστα νοκ άουτ για τουλάχιστον έξι μήνες και αφήνει… τρύπα στο κέντρο της άμυνας καθώς αποτέλεσε την ηχηρή καλοκαιρινή μεταγραφή. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο λογιζόμενος ως βασικός κεντρικός αμυντικός Αρσλάνατζικ (36/1 πέρυσι), o χρήσιμος στόπερ Ματέους (14/0) και ο ακραίος μπακ Οπάρε (23 συμ. πέρυσι).
Ο άσος πήρε παιχνίδι καθώς ακόμα και οι μπουκ… περιμένουν αλλαγές από τον Λάζλο Μπολόνι και το σετ έχει πλέον «γυρίσει» με τους γηπεδούχους να περνούν φαβορί. Στις αρχικές τιμές αουτσάιντερ άξιζε το ρίσκο, πλέον θα περιμένουμε το live.

MOUSCRON PERUWELZ v GENT:Με μαχητική εμφάνιση κράτησε στο μηδέν την «μεγάλη» Αντερλεχτ (0-0) επιδεικνύοντας και πάλι αμυντικές αρετές. Σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, σταδιακά βρήκε από το καβούκι της και στην επανάληψη κέρδισε μέτρα και είχε τις στιγμές της, έχοντας βέβαια και τον τερματοφύλακα Βάσιτς σε καλή βραδιά. Ο Γερμανός τεχνικός Μπερντ Χολερμπακ είχε υποσχεθεί… τσαμπουκά από την Μουσκρόν και ήδη δικαιώθηκε! Μετά το διπλό στην έδρα της Σιντ Τρουίντεν, κράτησε στο μηδέν και χωρίς ιδιαίτερη πίεση την Αντερλεχτ και η Εξέλσιορ αποδεικνύεται από νωρίς ομάδα του προπονητή που παλεύει σε κάθε μέτρο στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γερμανός θα χρειαστεί πάντως να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του μετά την παραχώρηση του βασικού στόπερ Ντουσέν και ενδέχεται να αποχωριστεί το αγαπημένο του 3-5-2, επιλέγοντας σύστημα με τετράδα στην άμυνα.

Πλήγμα η αποχώρηση του βασικού στόπερ Ντουσέν (αγωνίστηκε και στα δύο πρώτα ματς) που συνεχίζει την καριέρα του στην Σταντάρ Λιέγης και μοιραία καλείται να επιστρέψει στο μεταγραφικό παζάρι «ψάχνοντας» κεντρικό αμυντικό. Ο μέσος Μπάκιτς αγωνίστηκε ως αλλαγή με την Αντερλεχτ επιστρέφοντας από τραυματισμό και διεκδικεί φανέλα βασικού εφόσον υπάρξει αλλαγή συστήματιος, διαθέσιμος ο τερμ. Μπουτέζ (30 συμ, πέρυσι) που αναμένεται να αποχωρήσει τις επόμενες ημέρες.
(3-5-2): Βάσιτς – ντε Μεντίνα, Μπουατό, Γκοντό – Καμπινς, Χοτσκο, Μοχάμεντ, Μπόγια, Αντόνοφ – Αλαγκουλ, Ολινγκά
Εξαιρετική εμφάνιση και επιβλητική (6-1) νίκη κόντρα στο… φάντασμα της Εουπεν. Έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε τέσσερις φορές και στην επανάληψη έριξε στροφές ενόψει του ευρωπαϊκού ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αλλά βρήκε ξανά το… κέφι της μετά τις αλλαγές του Θόρουπ και σημείωσε δύο ακόμα γκολ στο φινάλε. Την Πέμπτη απέσπασε ισοπαλία στην Κύπρο κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας (1-1), δεχόμενη μάλιστα το γκολ στο φινάλε (87′) αλλά απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Θετικό κρίνεται το μπάσιμο στη νέα σεζόν για την Γάνδη που προσφέρει μάλιστα και θέαμα στα πρώτα ματς, με την αμυντική λειτουργία όμως να αποτελεί το μοναδικό έως τώρα ψεγάδι.
Χωρίς νέα προβλήματα, δεν υπολογίζονται όπως και στα πρώτα ματς της νέας σεζόν οι συνήθως βασικοί πέρυσι Μπρον (στόπερ, 28/7, άδεια λόγω συμμετοχής στο Κοπα Αφρικα) και Χακβετάτζε (μέσος, 23/5, τραυματίας). Στην αποστολή και ο αναπληρωματικός επιθετικός Σίλα που μετρά μέρες καθώς δεν υπολογίζεται από τον Δανό τεχνικό, αναμένεται περιορισμένο rotation ένεκα του ευρωπαϊκού ματς.
(4-3-1-2): Καμίνσκι – Λούστινγκ, Πλαστούν, Ενγκαντό, Ασαρε – Οντίτζια, Οφοέ, Βερστράτε – Ντέιβιντ – Κούμπο, Ντεπουάτρ
Δύο διαφορετικοί κόσμοι συγκρούονται στο «Κανονιέρ» καθώς η Μουσκρόν ποντάρει στην άμυνα και η Γάνδη στην επίθεση, όπως μαρτυρούν και τα αποτελέσματα. Κομβική η απώλεια του Ντουσέν στους γηπεδούχους και οι «δουλεμένοι» φιλοξενούμενοι μπορούν να πάρουν αυτό που θέλουν, ενδεχομένως με συνδυαστικό under 3,5.