Belgium Jupiler Pro League

21:30 Cercle Brugge – RE Mouscron
Συνέχισε την… κατρακύλα της, καθώς απέτυχε να αναστατώσει την περυσινή πρωταθλήτρια Γκενκ (έχασε με 1-0). Προβληματική στο πρώτο ημίχρονο και ήταν μάλλον τυχερή που δέχτηκε μόνο ένα γκολ, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκε βελτιωμένη και κοίταξε στα μάτια τους περυσινούς πρωταθλητές, ούσα πάντως αναιμική και πάλι επιθετικά. Η εμφάνιση κρίνεται πάντως θετική τηρουμένων των αναλογιών, με το νέο τεχνικό Μπερντ Στορκ να ανακατεύει και πάλι την… τράπουλα, προχωρώντας σε έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Χωρίς βαθμό αλλά και γκολ πάντως στα δύο ματς (0-4) με τον Γερμανό στον πάγκο που πασχίζει να βρει λύσεις σε ένα νεανικό ρόστερ. «Έχουμε πραγματοποιήσει πρόοδο τις τελευταίες δύο εβδομάδες, αλλά ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας».
Αγωνιστικά Νέα:Ο Στορκ έχει προχωρήσει σε σωρεία δοκιμών στα δύο ματς που κάθεται στον πάγκο και κόντρα στην Γκενκ προχώρησε σε έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα! Είναι ενισχυμένη, καθώς επιστρέφει ο βασικός στόπερ Ταραβέλ (6/0), ενώ εξέτισε ο βασικός μέσος Κουαμέ (11/0). Χάνουν δεύτερο σερί ο ενίοτε βασικός επιθετικός Φόστερ (6/0) και ο εξτρέμ Εμπουλά (7/0), γνωστές κρίνονται οι απουσίες των ντε Μπέλντερ (εξτρέμ, 1/0), και Βιτινιο (μπακ, 12/0, πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Χιουμπέρ – Μπιανκόνε, Ουαντά, Πάνζο, Σερανο – Πίτερς, Κουαμέ, Κουλιμπαλί – Αζαρ, Σααντι, Γκορί.
Συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις, επιστρέφοντας με άδεια χέρια από το Σαρλερουά (1-0). Σε θέση άμυνας από τα πρώτα λεπτά, χρειάστηκε τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Μπουτέζ που νικήθηκε όμως στο 54’ σε μια από τις πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων. Απείλησε μόλις μια φορά στην συνέχεια, ενώ θα μπορούσε να δεχτεί και δεύτερο γκολ. Και τώρα τα… σπουδαία για την Μουσκρόν που καλείται να διαχειριστεί τη μίνι κρίση. Το θετικό ξεκίνημα έχει ήδη ξεχαστεί καθώς για πρώτη φορά φέτος προέρχεται από τρεις κολλητές ήττες, ενώ δεν έχει καν σκοράρει στα δύο τελευταία ματς και ο Μπερντ Χόλερμπαχ… ζήτησε απαντήσεις. «Περιμένω να δω… θυμό και διαφορετική διάθεση από τους ποδοσφαιριστές μου».
Αγωνιστικά Νέα:Αλλαγές προανήγγειλε ο Γερμανός που αντιμετωπίζει πάντως αρκετά προβλήματα. Τραυματίστηκε σοβαρά ο βασικός τερματοφύλακας Μπουτέζ (8 συμ.) που θα αργήσει μάλιστα να επιστρέψει στην δράση, ενώ συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί μέσοι Μπόγια (12/1) και Χότσκο (12/1). Δεν υπολογίζεται για πέμπτο σερί ματς ο βασικός μέσος Μπάκιτς (7/0), με μοναδικό καλό νέο την επιστροφή του αναπληρωματικού επιθετικού Πέριτσα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Βάσιτς – Μεντίνα, Κεϊρόζ, Βίμερ, Πιέτρζακ – Αντόνοφ, φαν Ντούρμεν, Γκαρσία, Κάμπινς – Ολινγκά, Αλαγκουί.
Με σημαντικές απουσίες και προερχόμενη από τρεις σερί ήττες, η Μουσκρόν δεν μπορεί να… δικαιολογήσει τον φαβοριτισμό στο Μπρούχε. Αποκαρδιωτική βέβαια και η εικόνα της Σερκλ που παρουσιάζεται όμως βελτιωμένη εσχάτως μετά την αλλαγή τεχνικού. Ρίσκο με άσο (dnb) σε ένα ματς που δύσκολα θα ξεφύγει στο σκορ.

21:30 KV Kortrijk – Eupen
Το καλό πρώτο ημίχρονο δεν στάθηκε αρκετό, επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Αντβερπ (έχασε με 3-1). Εξαιρετική πάντως στο πρώτο ημίχρονο όπου άξιζε να προηγηθεί, αλλά εν τέλει δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από… χαζό πέναλτι. Σε θέση άμυνας στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς έχοντας σκοράρει δύο τέρματα μέχρι το 65’. Το… κάτι παραπάνω αναζητά η Κορτράικ που στερείται όμως συνέπειας, ιδίως στην άμυνα, όπως μαρτυρούν και οι αριθμοί. Πιο αξιόπιστη, πάντως, στις αναμετρήσεις μπροστά στο κοινό της, έχοντας σκοράρει και στα έξι φετινά ματς. Η «βρετανική» εβδομάδα ολοκληρώνεται με εκτός έδρας εξόρμηση κόντρα στην πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ.
Αγωνιστικά Νέα:Διαθέσιμος ο βασικός στόπερ Καγκελμάχερ (11/1) που δεν αγωνίστηκε στην Αμβέρσα και επιστρέφει στην ενδεκάδα αντί του απογοητευτικού Κοβάσεβιτς που δεν έπεισε στο ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα. Πάγια εκτός ο μέσος Ρολάν (4/0), ενώ γνωστή κρίνεται πλέον η απουσία του αναπληρωματικού Ιβάνοφ (Μ, 2/0). Φανέλα βασικού διεκδικούν Ατζαγκούν και Στογιάνοβιτς καθώς αναμένεται περιορισμένο rotation από τον Ιβ Βιντερχάχε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-4-1): Μπρουζέζ – Ρουγκό, Καγκελμάχερ, Χάινς Άικε, ντ’ Ανέ –φαν ντερ Μπρούχεν – Οκανσέι, Λεπουά, Ντε Σαρ, Εμπόγιο – Χορνμπι.
Μαχητική εμφάνιση κόντρα στην άλλοτε κραταιά Άντερλεχτ, επιβραβεύτηκε με τον βαθμό (0-0), σε ένα κακό -ποιοτικά- ματς. Πειθαρχημένη και σοβαρή, περιόρισε τους μονότονους φιλοξενούμενους και ήταν μάλιστα η ομάδα που άγγιξε το γκολ. Με τέσσερις βαθμούς από τα δύο τελευταία και μια ήττα στα τέσσερα τελευταία (δύο σερί διπλά), η «μικρούλα» Εουπεν αρχίζει σταδιακά να αποκτά ταυτότητα. Το πολύτιμο +7 από την τελευταία θέση απομάκρυνε το άγχος και εξορμά με ελπίδες στο Κορτράικ, ούσα πιο αποτελεσματική άλλωστε εκτός έδρας φέτος. «Η Άντερλεχτ δεν σκόραρε γιατί δεν το επιτρέψαμε. Έχουμε πλέον εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας», τόνισε χαρακτηριστικά ο Σαν Χοσέ.
Αγωνιστικά Νέα:Περιορίζονται σταδιακά τα προβλήματα για τον Ισπανό τεχνικό, καθώς επιστρέφει ο συνήθως βασικός επιθετικός Τοκογιάβα (11/1), όχι όμως και ο ενίοτε βασικός Πεναράντα (Ε, 4/0), με νέο πρόβλημα τον χρήσιμο μπακ Γκνάκα (3/0). Θα υπάρξουν αλλαγές, πάντως, στο αρχικό σχήμα συγκριτικά με το τελευταίο ματς καθώς όπως και οι λοιπές ομάδες καλείται να διαχειριστεί το «γεμάτο» πρόγραμμα λόγω της εμβόλιμης αγωνιστικής.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): ντε Βολφ – Mπεκ, Βερντόν, Αματ, Σουτέρντεν – Κολς, Εμπραχίμι, Μιλίσεβιτς, Mπλοντέλ– Μπαουτίστα, Μπολινγκί.
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, καθώς η Εουπεν παρουσιάζεται – επιτέλους – πιο ανταγωνιστική και εκτός έδρας έμαθε να παίρνει αποτελέσματα, ενώ η Κορτράικ κρίνεται αξιόπιστη και επιθετική εντός έδρας. «Διαβασμένο» το G/G, οριακά αποδεκτός ο άσος.

21:30 KV Oostende – Sporting Charleroi
Άξιζε καλύτερης τύχης στο Βάρεγκεμ όπου ηττήθηκε (2-0) με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, συνεχίζοντας την… κατρακύλα των τελευταίων εβδομάδων. Παρουσιάστηκε – απρόσμενα – πειθαρχημένη αμυντικά και ήταν μάλιστα η ομάδα που πλησίασε στο γκολ. Εν τέλει, πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες δεχόμενη δύο γκολ μετά το 80’ δείχνοντας πως στερείται και αυτοπεποίθησης. Το θετικό ξεκίνημα ήδη ξεχάστηκε στην Δυτική Φλάνδρα, με την Οστάνδη να απογοητεύει έκτοτε σε άμυνα και επίθεση, όπως δεν δίστασε να παραδεχτεί και ο τεχνικός Ινγκέμπριτσεν. «Πρέπει να… μάθουμε να σκοράρουμε και να μάθουμε να παίζουμε άμυνα στις στημένες μπάλες», τόνισε απογοητευμένος. Για «διπλή καθίζηση» κάνει λόγο ο τοπικός Τύπος καθώς πέραν του αρνητικού σερί επτά αγωνιστικών χωρίς νίκη, αντιμετωπίζει και σοβαρά οικονομικά προβλήματα.
Αγωνιστικά Νέα:Νέες αλλαγές αναμένονται από το Νορβηγό που στο Βάρέγκεμ, επέλεξε και διαφορετικό σχηματισμό για πρώτη φορά φέτος, ψάχνοντας λύσεις σε κάθε γραμμή. Χάνει δεύτερο σερί ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ντ’ Άες (9/0), δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός στα πρώτα ματς μέσος Παλαβέρσα (5/0), με τον Κροάτη δανεικό από την Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκεται πάντως στο τελικό στάδιο αποθεραπείας.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντουτουά – Καπόν, Μίλοβιτς, Φαές, Σκούλασον – Κανεσίν, Γιονκερε, Βαντετρίς – Βάργκας, Συλα, Σακαλά.
Δεύτερη σερί νίκη καθώς δύσκολα αλλά και δίκαια επιβλήθηκε (1-0) της Μουσκρόν σε ένα σκληρό ματς. Ήταν καλύτερη πάντως από το πρώτο λεπτό, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες κόντρα σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο τερματοφύλακα. Δεν πήρε το… πόδι από το γκάζι και δικαιώθηκε στο 54’ με γκολ του φορμαρισμένου Γκολιζαντέχ, αν και τα… χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά. Δύο σερί νίκες όπου έδειξε μάλιστα και αμυντικές αρετές, επανέφεραν στις… ράγες την αξιόπιστη φέτος Σαρλερουά σε μια θετική έως τώρα σεζόν. Ακολουθούν δύο «κολλητά» εκτός έδρας ματς που δύναται να καθορίσουν την συνέχεια της. «Είμαστε έτοιμοι αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε και την κούραση», παραδέχτηκε ο Καριμ Μπελοσίν.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς νέα προβλήματα, αν και δύσκολα θα προλάβει ο βασικός εσχάτως πλάγιος αμυντικός Μπούσι (4/0) που υπέστη διάσειση στο ματς με την Αντβερπ και αναμένεται να αντικατασταθεί από τον… δικό μας, Μαρίνο (10/0). Εκτός αποστολής έμεινε ο αναπληρωματικός επιθετικός Νιάν (4/0), για μια θέση στην κορυφή της επίθεσης, ερίζουν Νίκολσον (7/2) και Ρεζάεϊ (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πενετό – Μαρίνος, Ντιαν, Ντεσολέιλ, Φορτούνα – Νιαντί, Ιλαμαχαρίτσα – Γκολιζαντέχ, Μοριόκα, Μπρούνο – Ρεζάεϊ.
Σε… κακό φεγγάρι οι προβληματικοί αμυντικά γηπεδούχοι, αξιόπιστη και σε καλή κατάσταση η Σαρλερουά. Λογικό αλλά και «διαβασμένο» το G/G που αβαντάρεται από τους αριθμούς και των δύο ομάδων. Το συνδυάζουμε με Over 2.5.