Belgium Jupiler Pro League

KORTRIJK v ANDERLECHT

«Εξαργύρωσε» την εμπειρία της και επέστρεψε νικήτρια απο την έδρα της Σερκλ Μπριζ (3-1). Βρέθηκε πίσω στο προβληματικό πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη κινδύνευσε με δεύτερο γκολ αλλά… γλίτωσε χάρη στην υπόδειξη του VAR και «καπάκι» ισοφάρισε με τον Ατζαγκούν. Γέμισε αυτοπεποίθηση και δικαίως σημείωσε δύο ακόμα γκολ. Η πρώτη φετινή νίκη απέβαλε το άγχος από την Δυτική Φλάνδρα, καθώς η Κορτράικ παρουσιάζεται σταδιακά βελτιωμένη, παρότι δεν έχει βρει ακόμα λύσεις ιδίως στην άμυνα. Δεν έχει ολοκληρώσει πάντως τις μεταγραφές και αναζητά δύο ακόμα ποδοσφαιριστές (φορ, στόπερ) που προορίζονται μάλιστα για βασικοί.
Χάνει δεύτερο σερί ο βασικός μεσοεπιθετικός Ρολάν (2/0) που θα επιστρέψει τον επόμενο μήνα, ανέτοιμος ο έμπειρος μέσος Λεπουά (33/3 πέρυσι) και έτσι ο γνωστός μας, Ατζαγκούν συνεχίζει στην θέση του επιτελικού μέσου, βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα στο τελευταίο ματς. Μακροχρόνια απουσιάζει ο καλός μέσος Στογιάνοβιτς   (32/11, πέρυσι) που βρίσκεται πάντως στο τελικό στάδιο αποθεραπείας.
(4-2-3-1): Μπρουζέζ – Γκολούμποβιτς, Καγκελμάχερ, Χάινς Άικε, ντ’ Ανέ – Ντε Σαρ, φαν ντερ Μπρούχεν – Οκανσέι, Ατζαγκούν, Καζέ – Εμπόγιο.
Αν και πραγματοποίησε την καλύτερη έως τώρα εμφάνιση, περιορίστηκε στη «λευκή» ισοπαλία με την Μαλίν. Καλύτερη από το πρώτο λεπτό, είχε την κατοχή αλλά και τις περισσότερες ευκαιρίες. Στο 44’ απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά από αποβολή αντιπάλου, αλλά παρουσιάστηκε ανυπόμονη και βιαστική στην τελική προσπάθεια, με φανερή και πάλι την απουσία ενός αξιόπιστου επιθετικού. Το ξεκίνημα κρίνεται αν μη τι άλλο αρνητικό για τους «μοβ», με τον Βενσάν Κομπανί να… ψάχνεται στα πρώτα ματς της σεζόν έχοντας χρησιμοποιήσει ήδη 22 ποδοσφαιριστές, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα στην κατηγορία. Η Αντερλεχτ πάντως παρουσιάζεται βελτιωμένη κάθε αγωνιστική, ενώ οι προσθήκες των τελευταίων εβδομάδων (Σαντλί, Ρουφε) αβαντάρουν τις ελπίδες για πιο ανταγωνιστική συνέχεια.
Νέες αλλαγές αναμένονται από τον Κομπανί, με τους νεοφερμένους Ρουφε και Σαντλί να διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα. Δεν υπολογίζονται οι πιτσιρικάδες αμυντικοί Ελ Καλαμπρι (1/0), Λουτόντα (1/0), ο επιθετικός Ντιματά, «ξένο» σώμα ο τερματοφύλακας Ντιντιγιον (1 συμ, 40 πέρυσι), που βρίσκεται σε αναζήτηση νέας ομάδας, όπως και οι βασικοί πέρυσι μέσοι Κουμς και Τρεμπέλ.
(4-1-4-1): βαν Κρουμπούρχε – Ντεβάλ, Σαντλερ, Κομπανί, Καγιέμπε – Ζούλγι – Σαντλί, Νασρι, Φλαπ, Αμούζου – Τελίν.
Μπορεί τα αποτελέσματα να μην πείθουν, αλλά η Αντερλεχτ… μπαίνει σταδιακά στις ράγες ενώ οι τελευταίες προσθήκες έχουν φέρει ενθουσιασμό στους φίλους της. Η Κορτράικ πορεύεται και φέτος στα συνήθη μέτρια επίπεδα των τελευταίων ετών και το διπλό που προσφέρεται σε αποδεκτή τιμή, έχει τύχη.

MECHELEN v CERCLE BRUGGE

Με μαχητικότητα, τσαμπουκά και πρωτίστως τύχη επέστρεψε με τον βαθμό από την πρωτεύουσα κόντρα στην Άντερλεχτ (0-0). Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο από τα πρώτα λεπτά αλλά… άντεχε στις επιθέσεις των καλύτερων γηπεδούχων. Στον 44’ αποβλήθηκε ο πορτιέρε Τούλεν και έχασε ακόμα περισσότερα μέτρα. Δεν πτοήθηκε πάντως και με την βοήθεια και της τύχης κατάφερε να μείνει όρθια και να πανηγυρίσει εν τέλει τον βαθμό. Μπορεί αυτή την φορά να περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά η Μαλίν συνέχισε το εξαιρετικό μπάσιμο στην σεζόν, ούσα πειθαρχημένη, σοβαρή αλλά πρωτίστως αήττητη και κερδίζει έτσι τα εγκωμιαστικά σχόλια του Τύπου, ακόμα και για τις επιλογές του τεχνικού Βράνκεν που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 16χρονο (!) στο δύσκολο ματς με την Αντερλεχτ.
Δεν λείπουν πάντως τα προβλήματα. Όπως και κόντρα στην Αντερλεχτ, δεν υπολογίζεται ο βασικός μέσος βαν Ντάμε (2/0) και ο ηγετικός φορ και εξαιρετικός στο ξεκίνημα Ενγκβαλ (2 συμ/2 γκολ/2 ασίστ), με νέο πρόβλημα την απουσία λόγω τιμωρίας του βασικού τερματοφύλακα Τούλεν (3 συμ), που θα αντικατασταθεί από τον έμπειρο Κάστρο. Εκτός και ο αναπληρωματικός μεσοαμυντικός Βρανξ (1/0), διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο χρήσιμος μεσοεπιθετικός Τενμόν (25/2) αλλά και ο νεοφερμένος μέσος Βανλεμπέρχε.
(4-4-2): Κάστρο – βαν Κλεμπουτ, Πείρέ, Σβίνκελς, Μπάικερ – Καγια, Σχοφς, Κόριν, Στορμ – ντε Καμαργκό , Τογκούλ.
Μια από τα ίδια καθώς και πάλι προηγήθηκε, αλλά απετυχε να σώσει έστω τον βαθμό κόντρα στην Κορτράικ (3-1). Πήρε κεφάλι στο θετικό πρώτο ημίχρονο, σημείωσε και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης που ακυρώθηκε όμως μετά από χρήση VAR. Στην επόμενη φάση δέχτηκε την ισοφάριση και κατέρρευσε, με τους καλύτερους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ακόμη δύο φορές. Η αφέλεια χαρακτηρίζει τη φετινή Σερκλ Μπριζ που και στα τρία φετινά ματς, δεν… κρύφτηκε, προσπάθησε να «φτιάξει» παιχνίδι, αλλά όσο ταλαιπωρείται αμυντικά θα… αγκομαχά και μοιραία παραμένει χωρίς βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές. «Χρειαζόμαστε χρόνο αλλά τουλάχιστον τρεις τέσσερις μεταγραφές», έριξε το… μπαλάκι στην διοίκηση ο Γάλλος τεχνικός Φαμπιάν Μερσαντάλ.
Νέες αλλαγές αναμένονται και πάλι απο τον Μερσαντάλ που πασχίζει να βρει λύσεις στην άμυνα και επίθεση και ίσως προχωρήσει και σε αλλαγή συστήματος. Εξέτισε ο βασικός επιθετικός Εμπουλά (2/0), αλλά δεν υπολογίζονται και πάλι οι λογιζόμενοι ως βασικοι ντε Μπέλντερ (εξτρέμ, 1/0), Ταραβέλ (στόπερ), δεν επηρεάζει η απουσία του αναπληρωματικού μπακ Βιτινιο (12/0, πέρυσι).
(4-2-3-1): Μπαντλασιλ – Ντεουρο, Νταμπιλά, Ουεντα, Σεράνο – Κουαμέ, Πίτερς – Καντέ, Εμπουλά, Αζάρ – Σααντι.
Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες και οι γηπεδούχοι φαντάζουν δικαίως το φαβορί. Πάντως, για πρώτη φορά φέτος θα χρειαστεί να επωμιστούν τον ρόλο του δυνατού και να «φτιάξουν» παιχνίδι, καθώς είχαν στηριχτεί έως τώρα στις αντεπιθέσεις. «Φτηνός» ο άσος, έχει τύχη με συνδυαστικό G/G, καθώς η Σερκλ Μπριζ «φτιάχνει» αρκετές φάσεις.

WAS. BEVEREN v GENK

Κρατά μόνο το πρώτο ημίχρονο από το 1-1 στην έδρα της Εουπεν, όπου ήταν καλύτερη, σκόραρε και άγγιξε και δεύτερο γκολ. «Βγήκε» εκτός ρυθμού στην επανάληψη όπου έχασε δύο ποδοσφαιριστές λόγω τραυματισμού και έχασε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, «επιτρέποντας» στους βελτιωμένους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς. Ο πρώτος βαθμός επανέφερε πάντως κάποια από την χαμένη αυτοπεποίθηση στην Μπέβερεν, που στερείται συνέπειας τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. «Μας λείπει ένας επιθετικός που βρίσκει δίχτυα. Αυτό είναι το πρόβλημα μας», δεν δίστασε να δηλώσει ο τεχνικός Κούστοβιτς, που με την σειρά του περιμένει μεταγραφική ενίσχυση καθώς οι πρώτες εμφανίσεις επιβεβαιώνουν τον Τύπο που προδίκαζε δύσκολη σεζόν.
Προέκυψαν προβλήματα, καθώς νοκ άουτ τέθηκε ο βασικός τερματοφύλακας Πιράρ (3 συμ) και στο αρχικό σχήμα θα βρεθεί ο 30χρονος Ντεμπατί, εκτός και ο βασικός μεσοεπιθετικός Κοϊτά (3-0). Επιστρέφει ο χρήσιμος φορ Μιλόσεβιτς (1/0), διαθέσιμος και ο νεοφερμένος εξτρέμ Αγκιεπόνγκ (δανεικός από Μάντσεστερ Σίτι, πέρυσι στην Μπρέντα), παρελθόν ο μεσοεπιθετικός Βάνζο (22/4).
(4-3-3): Ντεμπατί – Βοιγκελ, Μόρεν, Βούκοτιτς, Κοφριέ – Σράιβερς Μπιζιμάνα, Βέρετ – Ντιρξ, Φορτέ, Αγιεμπονγκ.
«Σφαλιάρα» στη… σφαλιάρα για την Γκενκ, που ηττήθηκε για δεύτερο σερί ματς, αυτή την φορά από τη Ζ.Βάρεγκεμ (2-0). Απείλησε με τετ α τετ μόλις στο 1ο λεπτό, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και φορτώθηκε με άγχος. Βελτιωμένη αλλά νευρική στην επανάληψη, είχε μια δυο καλές στιγμές για την ισοφάριση αλλά εν τέλει δέχτηκε και δεύτερο γκολ σε αντεπίθεση. Η περίοδος… χάριτος πέρασε για την ανανεωμένη Γκενκ που δέχεται πλέον σκληρή κριτική ακόμα και στο εσωτερικό της. «Πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα», τόνισε ο τεχνικός διευθυντής ντε Κοντέ, μετά την ήττα στο Βάρεγκεμ. Το αρνητικό ξεκίνημα επιταχύνει τις μεταγραφικές εξελίξεις, καθώς παλεύει για την υπογραφή του φορ Ονουάτσου (Μιντιλαντ), ενώ την επόμενη εβδομάδα θα έχει στην διάθεση της και τον αρχηγό της Πλζεν, Χροσόφσκι.
Χωρίς νέα προβλήματα, αλλά παραμένουν σημαντικές οι απουσίες της. Επιστρέφει ο νεαρός επιθετικός Νίγκρεν (2/1), αλλά δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (1 συμ) που τραυματίστηκε σοβαρά και θα επιστρέψει μετά την χειμερινή διακοπή με τον 20χρονο Κούκε να αντικαθιστά. Εκτός η πιο «ηχηρή» προσθήκη του καλοκαιριού, Μπογκοντά (εξτρέμ), ανέτοιμος και ο πολύτιμος εξτρέμ Ντονγκαλά (33/3).
(4-3-3): Κούκε – Μαεχλε, Ντεβάστ, Κουέστα, Ουρόνεν – Χέινεν, Μπέρχε, Χάτζι – Νιγκρεν, Σαμάτα, Ίτο.
Από δύο διαδοχικές ήττες προέρχεται η Γκενκ και έτσι το σετ κρίνεται υπερβολικό, ακόμα και με την προβληματική έως τώρα εικόνα των γηπεδούχων. Προσπερνάμε το αδιάφορο διπλό, πιο «τίμιο» κρίνεται το goal/goal που έχει άλλωστε επιβεβαιωθεί σε όλα τα φετινά ματς της Μπέβερεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν δεχτεί γκολ και στις τρεις αγωνιστικές.