Belgium Jupiler Pro League

15:30 Royal Antwerp – Club Brugge
Μία ακόμη αλλοπρόσαλλη εμφάνιση από την Αντβερπ που παρότι προηγήθηκε ηττήθηκε από την Μουσκρόν (3-1). Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε, στην επανάληψη παρουσιάστηκε απρόσμενα αναιμική με τους γηπεδούχους να ανιχνεύουν τις αρκετές αμυντικές αδυναμίες της. Το ντέρμπι φαντάζει καθοριστικό πλέον για το μέλλον του πολύπειρου Λάζλο Μπολόνι. Ο σύλλογος της Αμβέρσας προβληματίζει εσχάτως (μια νίκη στα έξι τελευταία) βάσει και των υψηλών στόχων που έχουν θέσει από το ξεκίνημα της σεζόν. Ακόμα και ο πρόεδρος του συλλόγου εξέφρασε δημόσια τον προβληματισμό του, με τον έμπειρο Ρουμάνο τεχνικό να σηκώνει πάντως το γάντι. «Ολοι δικαιούνται να έχουν άποψη». Αήττητη εντός έδρας πάντως όπου αναμένεται μάλιστα sold out.
Αγωνιστικά Νέα:Θετικά τα νέα από το μέτωπο των απουσιών. Εξέτισε ο χρήσιμος εξτρέμ Ροντρίγκεζ (7/3) ενώ αναμένεται να προλάβει επιστρέφοντας μετά από έναν περίπου μήνα, ο ηγετικός μέσος Ντεφούρ (4/0). Εκτός ο αναπληρωματικός μπακ Κιρόνεν (3/0), γνωστές κρίνονται πλέον οι απουσίες των Τζούνιορ Πιους (νεοφερμένος βασικός στόπερ, 2/0) και Οπάρε (μπακ, 23 συμ. πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:4-4-2): Μπολάτ – Μπούτα, Xουντ, Αρσλαναγκιτς, ντε Λατ – Μπένσον, Χαρούν, ντε Σαρ, Λαμκελ Ζε – Μιραλάς, Μποκανί
Συνέχισε την προέλαση της, επικρατώντας άνετα της Κορτράικ (3-0), έχοντας τελειώσει από νωρίς το ματς (2-0 στο 21’). Τα… σπουδαία ήρθαν μεσοβδόμαδα, καθώς σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για ανέλπιστο αλλά δίκαιο βάσει της εικόνας του ματς, βαθμό κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν όπου ηττήθηκε (1-0), με κομβική το χαμένο πέναλτι στο 75’. Η εκτέλεση του πέναλτι κυριαρχεί μάλιστα στην ειδησεογραφία της χώρας, καθώς ο Ντιαν πήρε… πρωτοβουλία, προσπερνώντας τον αρχηγό και εκτελεστή Βανάκεν κόντρα στις προσταγές του προπονητή και αστόχησε. Ο Σενεγάλος τιμωρήθηκε και τα… άκουσε μάλιστα ακόμα και από τους συμπαίκτες του! Η Κλαμπ επιστρέφει πλέον στην εντός συνόρων πραγματικότητα όπου καλείται να αποδείξει πως ξεπέρασε την απογοήτευση σε μια έδρα που παραδοσιακά πάντως δυσκολεύεται.
Αγωνιστικά Νέα:«Γεμάτη» πλέον η αποστολή. Επιστρέφει ο βασικός πλάγιος αμυντικός Μάτα (11/0) αν και ο Φιλιπ Κλεμάν δύσκολα θα ρισκάρει την συμμετοχή του και θα εμπιστευθεί εκ νέου τον πιτσιρικά Κοσούνου, διαθέσιμος και ο αρχηγός και βασικός μέσος Φόρμερ (13/0) που ήταν τιμωρημένος στο ευρωπαϊκό ματς. Αποκλείστηκε βέβαια από την αποστολή ο επιθετικός Ντιάν (6/4) που τιμωρήθηκε συνάμα και με χρηματικό πρόστιμο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μινιολέ – Κοσούνου, Μεχελε, Ντέλι, Ρίκα – Μπαλάντα, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Οκερέκε, Ντιατά
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Αντβερπ διαθέτει ποδοσφαιριστές με εμπειρία που μπορούν να βάλουν δύσκολα στην πρωτοπόρο. Η πρωτοπόρος Μπριζ δεν αστειεύεται φέτος πάντως και έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο στην Αμβέρσα, ενδεχομένως και με συνδυαστικό αμφίτερμα.

Γκενκ – Γάνδη
Μια από τα ίδια καθώς παρουσιάστηκε χωρίς κουράγια και ηττήθηκε εκτός έδρας από την περιορισμένων δυνατοτήτων Εουπεν (2-0). Με αρκετές αλλαγές, ξεκίνησε καλύτερα, απείλησε πρώτη αλλά μετά το πρώτο γκολ των γηπεδούχων (21’), ξέμεινε από αυτοπεποίθηση, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στην επόμενη σχεδόν φάση. Μεσοβδόμαδα, συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις με αναμενόμενη ήττα στην έδρα της μεγάλης Λίβερπουλ (2-1), όπου παροτι πάλεψε, λύγισε στην πίεση των καλύτερων γηπεδούχων. Ώρα μηδέν πλέον για τον τεχνικό Φελίς Μααζού. Η πρόσληψη του το καλοκαίρι χαιρετίστηκε από τους φίλους της, αλλά λίγους μήνες αργότερα ο άλλοτε προπονητής της Σαρλερουά, παίζει το… κεφάλι του στο ντέρμπι καθώς οι περυσινοί πρωταθλητές απογοητεύουν φέτος και με το παραπάνω όπως μαρτυρούν οι αριθμοί. Ο πρόεδρος του συλλόγου δεν δίστασε να ζητήσει άμεσα απάντηση και το ματς με την Γάνδη φαντάζει καθοριστικό. «Η πίεση ήταν από την αρχή της σεζόν και είναι αναμενόμενη για έναν προπονητή» τόνισε με ρεαλισμό!
Αγωνιστικά Νέα:Με… συνταγή Λίβερπουλ και με τρεις στόπερ αναμένεται να παραταχθεί και πάλι, σε μια – ακόμη – προσπάθεια του Μααζού να βρει ισορροπία. Χάνει δεύτερο σερί ο βασικός αριστερός μπακ Ουρόνεν (12/0), εκτός αποστολής ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Πέιντσιλ (8/1), όπως και ο πιτσιρικάς εξτρέμ Νιγκρεν (2/1). Πάγια εκτός ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (1 συμ) που τραυματίστηκε σοβαρά τον Αύγουστο, θα επιστρέψει μετά τη χειμερινή διακοπή.
Πιθανή ενδεκάδα:(5-3-2): Κούκε – Μαέλε, Ντεβάστ, ΚουέσταΛουκούμι, ντε Νόρε –Χέινεν, Μπέρχε, Χροσόφσκι – Μπογκοντά, Σαμάτα
Εντυπωσιακή εβδομάδα! Αρχικά, με ανατροπή και δύο γκολ μετά το 84ο λεπτό επιβλήθηκε στο μοιρασμένο ντέρμπι με την Σταντάρ (3-1), σε μια ακόμη εξαιρετική εντός έδρας εμφάνιση. Την Πέμπτη έλυσε τα… μάγια και πανηγύρισε το πρώτο φετινό διπλό, με ανάλογο σκηνικό, καθώς επικράτησε με ανατροπή στην Γερμανία της Βόλφσμπουργκ (3-1) και πραγματοποίησε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουροπα Λιγκ (2-2-0). Ήταν προβληματική και μάλλον τυχερή που δέχτηκε μόνο ένα γκολ στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη «χτυπώντας» ιδανικά σε στατικές φάσεις. Το πρώτο διπλό απελευθέρωσε πλέον και ψυχολογικά την άκρως ανταγωνιστική και επιθετική Γάνδη και σύμφωνα με αρκετούς στην χώρα, αποτελεί την μοναδική ομάδα που μπορεί να αμφισβητήσει την κυριαρχία της Μπριζ.
Αγωνιστικά Νέα:Μια αλλά κομβική απουσία, καθώς δεν υπολογίζεται ο αρχηγός και βασικός μέσος Οφοέ (13/0/6 ασίστ) που αποβλήθηκε με την Σταντάρ. Αρκετές επιστροφές αναπληρωματικών συγκριτικά με το ευρωπαϊκό ματς, καθώς διαθέσιμοι είναι οι Μπρον (Α, 5/0 ), Κούμπο (ΜΕ, 6/0) και Ντεζαχέρ (Μ, 7/0) που δεν ταξίδεψαν στην Γερμανία για διαφορετικούς λόγους. Ο Ουκρανός διεθνής Μπεζούς (8/3), επικρατέστερος αντικαταστάτης του Οφοέ. Εκτός αποστολής ο αναπληρωματικός Βερστράτε (Μ, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καμίνσκι – Λούστιγκ, Μπρον, Ενγκαντό, Ασάρε –Κουμς, Οβούσου, Μπεζούς – Ντέιβιντ – Ντεπουάτρ, Γιάρεμτσουκ
Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες. Η νευρικότητα ξεχειλίζει στους φιλοξενούμενους σε αντιδιαστολή με την περίσσια αυτοπεποίθηση στις τάξεις της Γάνδης, που προέρχεται από δύο κολλητές ανατροπές. Η αξία στα.. δεξιά, ακόμα και με DNB.

21:00 Standard Liège – KV Mechelen
Άξιζε καλύτερης τύχης στην Γάνδη (3-1) στην πρώτη αποτυχία μετά από επτά αγωνιστικές. Μοιρασμένο το ντέρμπι, καθώς ήταν πειθαρχημένη στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε, αλλά σταδιακά έχασε μέτρα και το… μυαλό της και ηττήθηκε με δύο γκολ μετά το 84ο λεπτό. Μεσοβδόμαδα πάντως έδωσε απαντήσεις με σπουδαία και δύσκολη νίκη με γκολ στον 95΄επί της Αϊντραχτ (2-1) που την έβαλε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες, αλλά είχε… τσαμπουκά, απέφυγε αποβολή λόγω απουσίας του VAR στην διοργάνωση και βρήκε «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις. H πρώτη εντός συνόρων ήττα μετά από επτά ματς ήδη ξεχάστηκε στην Λιέγη μετά το επεισοδιακό τρίποντο στο Γιουρόπα Λιγκ. Η Σταντάρ διατηρείται άλλωστε σταθερά στις πρώτες θέσεις, ούσα σταθερά αξιόπιστη μπροστά στο κοινό της σε μια σεζόν που έχει… δρόμο ακόμα όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο πολύπέιρος Πρεντόμ. Sold out.
Αγωνιστικά Νέα:Μια αλλά σημαντική απουσία καθως δεν υπολογίζεται λόγω τιμωρίας ο βασικός στόπερ και εκ των σκόρερ στο ματς της Πέμπτης, Βανχούσντεν (7/0) και η απουσία του σε συνδυασμό με τις γνωστές απώλειες αμυντικών, αναμένεται να φέρει στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά φέτος τον Λαβαλεε (0/0). Διαθέσιμος μετά από δύο ματς ο ενίοτε βασικός μεσοεπιθετικός Μπόλιεβιτς (10/2). Γνωστές κρίνονται πλέον οι απουσίες των ενίοτε βασικών στόπερ Μποκαντί (5/0) και Ντουσέν (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μποντάρ – Βοϊβόντα, Λαβαλέε, Λαϊφης, Γκαβορί – Μπαστιέν, Τσιριμότ – Λεστιέν, Αμαλά, Εμποκού – Oυλαρέ
«Κόλλησε» στην εντός έδρας ισοπαλία με την ιδίων στόχων Σαρλερουά (2-2) πληρώνοντας τα λάθη στην άμυνα. Προβληματική στα μετόπισθεν ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, τα βρήκε σκούρα από τις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν δις, αλλά ούσα σταθερά ψυχωμένη όπως σε κάθε εντός έδρας ματς, απάντησε ισάριθμες φορές. Καλύτερη στην επανάληψη, άξιζε τρίτο γκολ αλλά αστόχησε σε πέναλτι. Το μίνι αρνητικό σερί δύο αγωνιστικών χωρίς νίκη δεν αναιρεί βέβαια τις εξαιρετικές εντυπώσεις που έχει αφήσει η περυσινή πρωταθλήτρια της Β΄Κατηγορίας. Από τον αρχικό στόχο της παραμονής, έχει παγιωθεί πλέον στις πρώτες θέσεις ενώ αρκετοί ποδοσφαιριστές της όπως και ο τεχνικός Βράνκεν πρωταγωνιστούν σε μεταγραφικά σενάρια. «Έχουμε αποδείξει πως αντιδράμε σε αρνητικό σερί. Πιστεύω πως μπορούμε να διατηρηθούμε στην 6αδα» τόνισε ο επιτυχημένος τεχνικός που σταδιακά ανεβάζει τον πήχη.
Αγωνιστικά Νέα:Πλήγμα η απουσία του εξαιρετικού στα τελευταία ματς ακραίου μέσου Καγια (13/3, 5 ασίστ) που συμπλήρωσε κάρτες. Στην αποστολή μετά από καιρό και ο βασικός στα πρώτα ματς της σεζόν Ενγκβαλ(2/2 γκολ/2 ασίστ) που διεκδικεί χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του που τον άφησε εκτός έδρας από τον Αύγουστο αλλά θα επιστρέψει σταδιακά την δράση όπως τόνισε ο Βράνκεν που δεν θέλει να πάρει ρίσκο με τον Σουηδό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Τούλεν – βαν Κλεμπουτ, Πεϊρέ, Μπατό, Μπάικερ – Κόριν, βαν Ντάμε, Βανλεμπέρχε, Στορμ – ντε Κσμαργκό, Τογκουί
Δυνατό ματς καθώς η Μαλίν δεν… κρύβεται και παράγει φάσεις σε κάθε ματς και σε κάθε έδρα . Η Σταντάρ κουβαλά κούραση αλλά εντός έδρας έχει τον τρόπο να παίρνει αυτό που θέλει, με τους αριθμούς να αβαντάρουν και υψηλό σκορ.