Belgium Jupiler Pro League

21:30 RS Waasland-Beveren – Royal Antwerp
Μια από τα ίδια για καθώς… ήθελε αλλά δεν μπορούσε και επέστρεψε με άδεια χέρια από το Σαρλερουά (2-0). Φοβισμένη στο πρώτο ημίχρονο, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο δεχόμενη δύο τέρματα απο τους καλύτερους γηπεδούχους ενώ στην επανάληψη κέρδισε μέτρα, είχε ευκαιρίες και δοκάρι αλλά δεν βρήκε το γκολ που θα την έβαζε στο ματς. Εν ολίγοις, οσο δεν βρίσκει λύσεις στην επίθεση, η Μπέβερεν θα… ταλαιπωρείται. Στο Σαρλερουά δεν σκόραρε και ηττήθηκε μίνι αήττητο δύο αγωνιστικών (`1-1-0) και η διαφορά από την τελευταία και «καταδικαστική» θέση παρέμεινε στο -3. Ο Αρνο Μερσιέ πασχίζει πάντως να βρει λύσεις, δοκιμάζοντας αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα, αλλά η έλλειψη ποιότητας είναι κάτι παραπάνω από φανερή και μοιραία… αγωνιά για την χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος όπου αναμένεται να προχωρήσει σε αρκετές μεταγραφές.
Αγωνιστικά Νέα:Η επιστροφή του συνήθως βασικού επιθετικού Κοϊτά (11/2) το μοναδικό καλό νέο καθώς δεν λείπουν και πάλι τα προβλήματα. Χάνει δεύτερο σερί ο βασικός μετά την αλλαγή τεχνικού, τερματοφύλακας Τζάκερς (10 συμ), δεν υπολογίζεται και πάλι ο εξτρέμ Ντίρξ (11/3), συνεχίζει να απουσιάζει και ο χρήσιμος αμυντικός Μόρεν (5/0). Άγνωστες οι προθέσεις του Γάλλου τεχνικού που εσχάτως… πειραματίζεται δοκιμάζοντας σχήματα με τρεις στόπερ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Πιράρ – Βούκοτιτς, Βίγκελ, Κοφριέ– Κομπαγιάσι, Σράιβερς Τζουμπιτάνα, Εμερς, Μπαντιμπανγκά – Κοϊτά, Συλα
Έχει μπει για τα καλά στις… ράγες και φροντίζει να το επιδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Η Αντβερπ, αρχικά επιβλήθηκε δύσκολα αλλά δίκαια της Μαλίν (1-0) σε μια ακόμη πειστική εντός έδρας εμφάνιση και με δέκα βαθμούς από την τελευταία τετράδα αγώνων παγιώθηκε στην πρώτη 6άδα. Την Τρίτη… επέζησε σε ένα συναρπαστικό ματς κυπέλλου κόντρα στην Γκενκ και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (3-3 παράταση) και συνεχίζει στους «8». Πριν περίπου ένα μήνα, ο Λάζλο Μπολόνι βρισκόταν σε πίεση αλλά τα τελευταία αποτελέσματα ισχυροποίησαν τον Ρουμάνο τεχνικό . Το θετικό σερί έχει… κρύψει την παρούσα φάση την γκρίνια και στο Μπέβερεν ψάχνει επιβεβαίωση και εκτός έδρας όπου καλείται βέβαια να αντιμετωπίσει την κούραση από τα 120 κοπιαστικά λεπτά από το ματς της Τρίτης. «Δεν πρέπει να παρασυρθούμε από τα θετικα αποτελέσματα, όπως πολλάκις έχουμε πράξει φέτος. Η απόσταση της νίκης με την ήττα είναι λεπτή» υπογράμμισε ο Ρουμάνος.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Μπολόνι «φρέσκαρε» την ενδεκάδα στο ματς κυπέλλου με πέντε αλλαγές και αναμένονται αρκετές επιστροφές βασικών αρχικό σχήμα. Αμφίβολος δίνεται ο βασικός εσχατως στόπερ Αρσλαναγκιτς (12/0) που δεν αγωνίστηκε στο ματς κυπέλλου, αμφίβολος ο ηγετικός μέσος Ντεφούρ (4/0) που επέστρεψε στις προπονήσεις αλλά ο Ρουμάνος δεν αποκάλυψε αν θα τον χρησιμοποιήσει στο Μπέβερεν. Χάνει τρίτο σερί ο χρήσιμος μεσοεπιθετικός Μιγιόσι (9/1), μακροχρόνια απουσιάζει ο Πιους (Α, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπολάτ – Μπούτα, Xουντ, Σεκ, ντε Λατ –Χαρούν, ντε Σαρ – Ροντρίγκεζ, Ραφαέλοφ, Λαμκελ Ζε – Μποκανί
Λογικό αν και «φαγωμένο» φαβορί καθώς η Αντβερπ χάνει αρκετή από την δυναμική της εκτός έδρας. Η αξιόπιστη επιθετική γραμμή της πάντως μπορεί να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα στα μετόπισθεν των γηπεδούχων. Διπλό με Over 2.5.