Belgium Jupiler Pro League

STANDARD LIEGE v MOUSCRON PERUWELZ

Πρώτη φετινή ήττα καθώς παρουσιάστηκε άτυχη αλλά και κατώτερη του αναμενόμενου στην έδρα της Σιντ Τρουίντεν (2-1). Αν και ξεκίνησε καλύτερα, είχε τεράστια κενά στην άμυνα επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν δις σε ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο. Στην επανάληψη, μείωσε, κυριάρχησε (δύο δοκάρια) αλλά δεν κατάφερε να σώσει έστω τον βαθμό. Πρώτο «καμπανάκι» για την φιλόδοξη Σταντάρ, που ακόμα στερείται διάρκειας στην απόδοση της. Ο Μισέλ Πρεντόμ «χτίζει» από την αρχή άλλωστε την άμυνα (3/4 νεοφερμένοι) και συνεπώς χρειάζεται κάποιο χρόνο… προσαρμογής. Συνεχίζει μάλιστα τις μεταβολές στο ρόστερ, καθώς παραχωρήθηκε ο βασικός στόπερ Κοσάνοβιτς, ενώ δέχτηκε πρόταση και για τον βασικό εξτρέμ Καρσελά.
Παρελθόν ο βασικός στόπερ Κοσάνοβιτς (3/0) που παραχωρήθηκε στην Αλ Τζαζίρα, διαθέσιμος ο επίσης βασικός στόπερ Λαϊφης (2/0) που δεν αγωνίστηκε με την Σεντ Τρουίντεν, συμπεριλήφθηκε στην αποστολή και ο νεοφερμένος φορ Ντράγκους. Ερωτηματικό συνοδεύει την παρουσία του ηγετικού εξτρέμ Καρσελά (3/1) που φέρεται να διαπραγματεύεται την αποχώρηση του.   Γνωστές οι απουσίες των Βάνσχεουντεν (στόπερ, 26/2 πέρυσι) και Ουλάρε (ε, 6/1 πέρυσι), εξέτισε ο μπακ Φαϊ.
(4-2-3-1): Μποντάρ – Βοϊβόντα, Ντουσέν, Λαϊφης, Γκαβορί – Μπαστιέν, Τσιριμοτ – Εμποκού, Αμαλά, Λεστιέν – Εμόν
Σπουδαία νίκη για την επίμονη και πειθαρχημένη Μουσκρόν που… βραχυκύκλωσε την καλύτερη Γάνδη (2-1). Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίωρο, ανίχνευσε τις αρκετές αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων και έφθασε στην ανατροπή πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο! Σε θέση άμυνας στην επανάληψη, έχασε μέτρα αλλά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα εν μέρει και με τύχη. Τα χαμόγελα περισσεύουν στις τάξεις της καθώς αποτελεί την overachiever έως τώρα της σεζόν, ούσα αήττητη μετά από τρεις αγωνιστικές, ενώ ξεκίνησε με την στάμπα του φαβορί για τον υποβιβασμό. «Για μας είναι ευχαρίστηση που θα αγωνιστούμε εκτός έδρας σε ένα γεμάτο γήπεδο κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα» τόνισε… χαλαρός και ωραίος ο Γερμανός τεχνικός Χολερμπαχ που πιστώνεται το ανταγωνιστικό ξεκίνημα.
Ο βασικός στόπερ Ντουσέν (αγωνίστηκε και στα δύο πρώτα ματς) αποχώρησε την προηγούμενη εβδομάδα για την Σταντάρ, ο τρίτος μάλιστα ποδοσφαιριστής που πραγματοποίησε στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο το…δρομολόγιο από το Μουσκρόν στην Λιέγη! Αμφίβολος ο βασικός μέσος Μοχάμεντ (3/0), ανέτοιμος ο νεοφερμένος επιθετικός Ομογκουι που αποκτήθηκε τις τελευταίες ημέρες.
(3-5-2): Βάσιτς – ντε Μεντίνα, Μπόαγια, Γκοντό – Καμπινς, Χοτσκο, Μοχάμεντ, Μπόγια, Αντόνοφ – Μπάκιτς, Ολινγκά
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η πειθαρχημένη και ψυχωμένη Μουσκρόν μπορεί να βάλει δύσκολα στους πιο ποιοτικούς γηπεδούχους. Η Σταντάρ πάντως εντός έδρας παραδοσιακά έχει τον… τρόπο να πάρει αυτό που θέλει, έχει τύχη ο συνδυαστικός άσος με under 3,5 καθώς δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ
ROYAL ANTWERP v ST. TRUIDEN

Πρώτη φετινή ήττα καθώς λύγισε στο 90’ στο Σαρλερουά (2-1) πληρώνοντας εν μέρει και τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Λάζλο Μπολόνι. Δεν έπεισε στην μεγαλύτερη διάρκεια αλλά μετά την είσοδο του Ραφαέλοφ βελτιώθηκε και ισοφάρισε στο 75’. Δέχτηκε πίεση και παρότι ο Μπολάτ σταμάτησε πέναλτι (82’), οι γηπεδούχοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Την Πέμπτη πανηγύρισε σπουδαία όσο και τυχερή πρόκριση επί της Πλζεν παρά την ήττα (2-1) στην παράταση! Σε θέση άμυνας στην μεγαλύτερη διάρκεια, με τους Τσέχους να έχουν δύο δοκάρια αλλά τελικά να παίρνει την πρόκριση χάρη σε γκολ στο 114’ ενώ είχε μείνει με δέκα λόγω αποβολής! «Άδειασα σωματικά και ψυχολογικά» τόνισε ο τερμ. Μπολάτ και εκεί εστιάζεται το πρόβλημα για τον Λάζλο Μπολόνι, καθώς ακολουθεί την Πέμπτη η αναμέτρηση με την ΑΖ για τα πλέι οφ σε ένα απαιτητικό αν μη τι άλλο ξεκίνημα.
Αναμένονται αλλαγές από τον Ρουμάνο τεχνικό, όπως έπραξε άλλωστε και την προηγούμενη εβδομάδα λόγω του «γεμάτου» προγράμματος. Νέο πρόβλημα ο επιθετικός Μπολινγκί (3/0), αμφίβολος ο ηγετικός επιθετικός Μποκανί (3/4), δεν υπολογίζονται και πάλι οι Τζούνιορ Πιους (νεοφερμένος στόπερ, 1/0), Αρσλάνατζικ (στόπερ, 36/1 πέρυσι), Ματέους (στόπερ, 14/0) και ο ακραίος μπακ Οπάρε (23 συμ. πέρυσι).
(4-2-3-1): Μπολάτ – Μπούτα, Σεκ, Μπατουμπινσικα, Γιουκλεροντ – Νε Σαρ, ντε Σαρ – Κοπμαν, Μπαμπί, Ναζαρίνα– Λαμκελ Ζε
Πρώτη φετινή νίκη για την ψυχωμένη και τυχερή Σιντ Τρουίντεν που επιβεβαίωσε την παράδοση και επικράτησε της ισχυρής Σταντάρ (2-1). Σε θέση άμυνας από τα πρώτα λεπτά, σταδιακά ισορρόπησε και σκόραρε δις σε ένα τρελό δεκάλεπτο με δύο εξαιρετικές ατομικές προσπάθειες. Στην επανάληψη, έδωσε χώρο, είχε χαμένο τετ α τετ, αλλά γενικότερα πιέστηκε, δέχτηκε γκολ κατάφερε να αντέξει έχοντας και την τύχη στο πλευρό της με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο δοκάρια. Κέρδισε βαθμό αλλά και χρόνο η ανανεωμένη Σεντ Τρουίντεν, καθώς η νίκη απομάκρυνε κάποια από την γκρίνια στο «Στάγιεν», όπου οι οπαδοί τα… έβαλαν με την διοίκηση για την μεταγραφική πολιτική. Την Τρίτη ανακοινώθηκε πάντως ο δανεισμός του Αργεντινού φορ Κολιντιο από την Ιντερ, που είχε δαπανήσει 7 εκ ευρώ για να τον αποκτήσει το 2017!
Νέο πρόβλημα ο βασικότατος στόπερ Γκαρσία (3/0), που θα φέρει στο αρχικό σχήμα, τον Σανκοχ (20 συμ, πέρυσι) που για πρώτη φορά φέτος βρίσκεται στην αποστολή προερχόμενος από τραυματισμό. Χάνει τρίτο σερί ο βασικός τερματοφύλακας Στέπε (1 συμ), πάγια εκτός ο χρήσιμος μέσος Ντε Πέτερ (18 συμ. πέρυσι). Δεν υπολογίζεται ο νεοφερμένος επιθετικός Κολιντιο, εκτός ο επίσης νεοφερμένος επιθετικός Σουζούκι.
(3-5-2): Σμιντ – Γιάνσενς, Σανκοχ, Τεξέιρα – Μποτάκα, ντε Σμετ, Ασαμόα, Ακολάτσε , Ντε Μπραουμ – Μπολί, Σοουζα
Με απουσίες αλλά και προερχόμενη από 120 κοπιαστικά λεπτά η Αντβερπ και συνεπώς οι τιμές στον άσο κρίνονται τουλάχιστον υπερβολικές. Η Σεντ Τρουιντεν δεν πείθει πάντως για να ρισκάρουμε παρά τη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας. Θα το αφήσουμε στην ησυχία του και θα περιμένουμε το live.
GENT v OOSTENDE

Μια από τα ίδια για την Γάνδη που ότι καλό έχτιζε στην επίθεση, γκρέμιζε στην άμυνα και μοιραία ηττήθηκε στο Μουσκρόν (2-1). Προηγήθηκε (25′) στο εξαιρετικό πρώτο ημίωρο, αλλά αμυντικά παρέπαιε επιτρέποντας στους γηπεδούχους να γυρίσουν το σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Καλύτερη αλλά και φλύαρη στην επανάληψη, πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα. Την Πέμπτη πάντως κράτησε για πρώτη φορά φέτος το μηδέν στην άμυνα και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Γιουροπα Λιγκ, μετά το 3-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας. Την… κολακεύει το τελικο σκορ, καθώς προηγήθηκε 1-0 στο 87’ και σημείωσε δύο ακόμα τέρματα στις καθυστερήσεις ενώ στο 0-0 ο τερμ, Καμίνσκι πραγματοποίησε καθοριστική επέμβαση. Δύο προκρίσεις (Βιτορουλ, ΑΕΚ Λάρνακας) έχουν δώσει την απαραίτητη ώθηση στην Γάνδη παρά το μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Ανταγωνιστική, επιθετική αλλά χωρίς την ανάλογη αμυντική συνέπεια όπως μαρτυρούν και τα αποτελέσματα.
Χωρίς νέα προβλήματα, αν και αναμένεται περιορισμένο rotation απο τον Δανό τεχνικό, που αρχικά επέλεξε αποστολή 23 ποδοσφαιριστών. Διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο βασικός Μπρον (στόπερ, 28/7, πέρυσι), δεν υπολογίζεται αντιθέτως και πάλι ο χρήσιμος Χακβετάτζε (μέσος, 23/5, τραυματίας). Στην αποστολή και ο αναπληρωματικός επιθετικός Σίλα που δεν υπολογίζεται από τον Θόρουπ.
(4-3-1-2): Καμίνσκι – Λούστινγκ, Πλαστούν, Ενγκαντό, Ασαρε – Οντίτζια, Οφοέ, Βερστράτε – Ντέιβιντ – Κούμπο, Ντεπουάτρ
Πρώτη ήττα καθώς δεν κατάφερε να αναστατώσει την «μεγάλη» Κλαμπ Μπριζ (2-0). Ήταν ανταγωνιστική πάντως για περίπου μια ώρα, αλλά σταδιακά ξέμεινε από δυνάμεις και έδωσε χώρο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας δις στο τελευταίο 20λεπτο (72΄, 82’). Η πρώτη ήττα δεν αναιρεί βέβαια τις θετικές εντυπώσεις που έχει αφήσει στο ξεκίνημα της σεζόν, η πειθαρχημένη και «σκληρή» Οστάνδη. Ο Νορβηγός τεχνικός Κάρε Ινγκέμπριγκτσεν είχε… υποσχεθεί μαχητικό πνεύμα σε κάθε αναμέτρηση και η εικόνα στα τρία πρώτα ματς αφήνει υποσχέσεις για κάτι καλύτερο από ότι περίμεναν φέτος στην Φλάνδρα καθώς ξεκίνησαν την σεζόν με την… στάμπα του φαβορί για υποβιβασμό.
Χάνουν δεύτερο σερί οι βασικοι Βάργκας (εξτρέμ 2/1) και Χιουλσάγκερ (μέσος, 2/0). Διαθέσιμος ο νεοφερμένος επιθετικός Σίλα που διεκδικεί μάλιστα θέση στο αρχικό σχήμα, για πρώτη φορά στην αποστολή και ο επίσης νεοφερμένος μέσος Νέτο (άλλοτε ποδοσφαιριστής της Γάνδης). Εκτός πλάνων ο στόπερ Λομπάρ (17/0), που η διοίκηση… πασχίζει να ξεφορτωθεί το «βαρύ» συμβόλαιο του άλλοτε διεθνή άσου.
(4-3-3): Ντουτουά – Καπόν, Μίλοβιτς, Φαές, Σκούλασον – Γιονκέρε, Παλαβέρσα, Βαντετρίς – Ντ΄Αες, Γκούρι, Ραϊσελ

Πιο δύσκολο ματς απο ότι μαρτυρούν οι αποδόσεις καθώς η Οστάνδη… βολεύεται με την στάμπα του αουτσάιντερ και μπορεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Αδιάφορες οι τιμές στον άσο, λογικό αντιθέτως κρίνεται το αμφίτερμα, μπορεί να συνδυαστεί με over.