Belgium Jupiler Pro League

OOSTENDE v CLUB BRUGGE:Δύο στα δύο για την Οστάνδη, που με ανατροπή επικράτησε της Σερκλ Μπριζ (3-1) σε ένα «γεμάτο» απο φάσεις ματς, όπου εξαργύρωσε ουσιαστικά την αποτελεσματικότητα της. Βρέθηκε να… κυνηγά μετά το 1-0 των φιλοξενούμενων (16′) , αλλά κατάφερε να γυρίσει το σκορ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο 54΄, η Σερκλ άγγιξε την ισοφάριση, έχασε τετ α τετ και ο αντίπαλος επιθετικός υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα! Το μομέντουμ ειχε γυρίσει για τα καλά και έδωσε διαστάσεις στη νίκη της με τρίτο γκολ. Τα χαμόγελα περισσεύουν στις τάξεις καθώς ξεκινά με 2/2 για μόλις δεύτερη φορά μετά την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια το 2013. Ο Νορβηγός τεχνικός Κάρε Ινγκβαρτσεν (πρωταθλητής τρεις φορές με Ρόζενμποργκ) πιστώνεται το καλό κλίμα διαψεύδοντας μάλιστα τις δυσοίωνες προβλέψεις στο ξεκίνημα της σεζόν.

Προέκυψαν προβλήματα πάντως και ο Νορβηγός θα χρειαστεί να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του συγκριτικά με τα πρώτα ματς της σεζόν. Νοκ άουτ τέθηκαν οι βασικοι Βάργκας (εξτρέμ 2/1, άλλοτε ποδοσφαιριστής της Μπριζ) και Χιουλσάγκερ (μέσος, 2/0). Ανέτοιμος ο νεοφερμένος επιθετικός Σύλα (αποκτήθηκε την Τετάρτη), εκτός πλάνων ο στόπερ Λομπάρ (17/0), επιστρέφει αντιθέτως ο εξτρέμ Κανεσιν (28/6).
(4-3-3): Ντουτουά – Καπόν, Μίλοβιτς, Φαές, Σκούλασον – Γιονκέρε, Παλαβέρσα, Βαντετρίς – Ντ΄Αες, Γκούρι, Ραϊσελ
Έστησε πάρτι κόντρα στην αδύναμη Σιντ Τρουιντεν (6-0), με εξαιρετική εμφάνιση ιδίως στο πρώτο 45λεπτο, όπου σκόραρε τέσσερις φορές. Έριξε το τέμπο στην επανάληψη αλλά και πάλι σκόραρε δις προς ικανοποίηση του κοινού που είχε κατακλύσει τις εξέδρες του «Γιαν Μπρέιντελ». Την Τρίτη πήρε δύσκολη νίκη επι της Ντιναμό Κιέβου (1-0) για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ (την επόμενη εβδομάδα η ρεβάνς), με γκολ πέναλτι σε ένα μοιρασμένο ματς, όπου στο φινάλε έχασε μέτρα και χρειάστηκε τις επεμβάσεις του νεοφερμένου Μινιολέ για να κρατήσει το μηδέν. Εντυπωσιακά έχει ξεκινήσει την σεζόν η ομάδα του Φιλιπ Κλεμάν, με 9-1 γκολ στο πρωτάθλημα και βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Περιορισμένο rotation προανήγγειλε ο 40χρονος τεχνικός ενόψει και του ευρωπαϊκού ματς.
O Κλεμάν προανήγγειλε αλλαγές και ο ακραίος Ντιατά (23/2) συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα. Τιμωρημένος ο νεαρός επιθετικός Οπεντά (2/0) και έτσι βρήκε θέση στους «22» ο φορ Ρεζάεϊ που βρίσκεται σε αναζήτηση ομάδας. Εκτός ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Λέτιτσα που… περισσεύει πλέον μετά την απόκτηση του Μινιολέ.
(4-2-3-1): Μιονιολέ – Μάτα, Μίτροβιτς, Ντέλι, Σομπολ – Ριτς, Φόρμερ, Βανάκεν – Ντένις, Οκερέκε, Ταού
Λογικό όσο και αδιάφορο φαβορί η Μπριζ, κόντρα σε μια πειθαρχημένη ομάδα που… βγάζει τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι πάντως «βγάζουν» πολλούς αυτοματισμούς και θα βρουν τον τρόπο να επιστρέψει με το τρίποντο, ενδεχομένως με «χαμηλό» σκορ (under 3,5) καθώς θα κρατήσουν δυνάμεις για το ευρωπαϊκό ματς.
CERCLE BRUGGE v KORTRIJK:Όλα πηγαν στραβά στην Οστάνδη καθώς απέτυχε να σώσει έστω τον βαθμό σε ένα ισορροπημένο ματς (3-1). Προηγήθηκε δικαίως, αλλά φανέρωσε την απειρία της «επιτρέποντας» στους γηπεδούχους να γυρίσουν το σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 54’ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά έχασε τετ α τετ και ο Εμπουλά υπέπεσε μάλιστα σε αντιαθλητικό φάουλ αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα! Το μομέντουμ ειχε γυρίσει για τα καλά και δέχτηκε και τρίτο γκολ. Δύο ματς, δύο ήττες για τη νεανική Σερκλ Μπριζ, παρότι δεν είναι τόσο κακή όσο δείχνει η θέση της στον βαθμολογικό πίνακα. Στερείται ποιότητας πάντως όπως δεν δίστασε να παραδεχτεί και ο Γάλλος τεχνικός Μερκαντάλ. «Χρειαζόμαστε τουλάχιστον τέσσερις ακόμα μεταγραφές» τόνισε… πετώντας το μπαλάκι στην διοίκηση.

Νέες αλλαγές αναμένονται και πάλι απο τον Μερκαντάλ που πασχίζει να βρει λύσεις στην άμυνα. Εξέτισε ο βασικός μπακ Σεράνο (1/0), αλλά αυτή την φορά είναι τιμωρημένος ο βασικός φορ Εμπουλά (2/0). Πάγια εκτός οι λογιζόμενοι ως βασικοι ντε Μπέλντερ (εξτρέμ, 1/0), Ταραβέλ (στόπερ), δεν επηρεάζει η απουσία του αναπληρωματικού μπακ Βιτινιο (12/0, πέρυσι).
(4-2-3-1): Μπαντλασιλ – Ντεουρο, Νταμπιλά, Ουεντα, Σεράνο – Κουαμέ, Πίτερς – Καντέ, Ογκα, Αζάρ – Σααντι
Με τα… χίλια ζόρια έσωσε τον βαθμό κόντρα στην καλύτερη Σαρλερουά (1-1) με γκολ στο φινάλε (80’). Προβληματική στο πρώτο ημίχρονο, ήταν μάλλον τυχερή που δέχτηκε μόνο ένα γκολ. Στην επανάληψη κέρδισε μέτρα αλλά παρουσιάστηκε φλύαρη και χωρίς εμπνεύσεις. Δεν τα παράτησε πάντως και απάντησε στο 80’ ενώ στην συνέχεια χρειάστηκε δύο επεμβάσεις του κιπερ Μπρουζές για να αποφύγει τα χειρότερα. Και τώρα… τρέχει η Κορτράικ που δείχνει διάθεση, αλλά στερείται ποιότητας. Τις τελευταίες ημέρες προσπαθεί να καλύψει τα κενά με – ετεροχρονισμένες – προσθήκες, αποκτώντας ήδη τον Βραζιλιάνο αμυντικό Τούτα, ενώ βρίσκεται κοντά και σε συμφωνία με την Ουντινέζε για δανεισμό του Ιταλού τερμ. Σκουφέτ
Νέο πρόβλημα ο μεσοεπιθετικός Ρολάν (2/0), ανέτοιμος ο έμπειρος μέσος Λεπουά (33/3 πέρυσι) αφήνοντας κενό στην θέση του επιτελικού μέσου όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός Βαντερχάχε . Μακροχρόνια απουσιάζει ο καλός μέσος Στογιάνοβιτς (32/11, πέρυσι) που βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας και… άπαντες στην Δυτική Φλάνδρα αγωνιούν για την επιστροφή του, δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο νεοφερμένος Τούτα.
(4-2-3-1): Μπρουζέζ, Γκολούμποβιτς, Καγκελμάχερ, Χάινς Άικε, ντ’ Ανέ – Ντε Σαρ, φαν ντερ Μπρούχεν, Ατζαγκούν – Καζέ, Εμπόγιο, Μπατσούλα
Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις στοιχηματικές δυσκολίες της αναμέτρησης καθώς και οι μπουκ αδυνατούν να βρουν… λύση μετά τα προβληματικά αποτελέσματα και των δύο ομάδων στο ξεκίνημα. Καλύτερη από ότι δείχνει η Σερκλ Μπριζ, πιο έμπειρη και… ξεροκέφαλη η Κορτράικ. Τον πρώτο λόγο η ισοπαλία.
EUPEN v WAS. BEVEREN:Παρουσιάστηκε χωρίς… αρχή και τέλος και διασύρθηκε (6-1) από την φορμαρισμένη Γάνδη. Είχε… προλάβει να δεχτεί τέσσερα τέρματα στο αποκαρδιωτικό πρώτο ημίχρονο όπου είχε να επιδείξει μόλις μια καλή στιγμή (δοκάρι). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα, μείωσε αλλά και πάλι παρέπαιε αμυντικά δεχόμενη δύο ακομα γκολ στο φινάλε. Από νωρίς στα δύσκολα, όπως άλλωστε αναμενόταν, η Εουπεν που αντιμετωπίζει τεράστια αμυντικά προβλήματα στα δύο πρώτα ματς. Την συνοδεύουν δυσοίωνες προβλέψεις από το σύνολο του Τύπου της χώρας, με τον Ισπανό τεχνικό Σαν Χοσέ να ζητά πάντως υπομονή. Σύμφωνα με δημοσιεύματα αρνήθηκε μάλιστα πρόταση ομάδας από την Χιλή, θέλοντας να… παλέψει με την Εουπεν.
«Γρίφος» η ενδεκάδα καθώς αναμένονται πολλές αλλαγές.   Αποκλείστηκε ο βασικότατος Μαρέχ (μέσος, 2/0), ο χρήσιμος Εμπαλό (εξτρέμ, 1/0) και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ματίς (1 συμ). Επιστρέφει ο Γερμανός αμυντικός Μπεκ (1/0), βασικός αναμένεται ο νεοφερμένος στόπερ Αματ που πήρε μάλιστα χρόνο συμμετοχής κόντρα στην Γάνδη παρότι είχε αποκτηθεί μόλις πριν τρεις ημέρες.
(4-3-3): ντε Βολφ – Μπεκ, Αματα, Μπλολντέλ, Εγκνάκα – Κολς, Λαπένα, Μπαουτίστα – Εμπαλό, Τοκογιάμα, Σουτέρντεν
Νέα ήττα για την προβληματική και πάλι αμυντικά Μπέβερεν που δεν κατάφερε να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της Αντβερπ (4-1). Δέχτηκε γκολ μόλις στο 3ο λεπτο και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στην συνέχεια. Παρότι μείωσε σε 2-1 στο 43΄δεν έδειξε να πιστεύει καν σε ανατροπή, με τους γηπεδούχους να δίνουν διαστάσεις με δύο ακομα τέρματα. Δύο ματς, δύο ήττες για την προβληματική αμυντικά ομάδα του Αντναν Κούστοβιτς, που προβληματίζει στο ξεκίνημα πληρώνοντας τις λανθασμένες κινήσεις στο μεταγραφικό παζάρι του καλοκαιριού. Θα μπορούσε πάντως να διεκδικήσει στα… χαρτιά το ματς με την Αντβερπ λόγω αντικανονικής συμμετοχής ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων αλλα επέλεξε να μην ασκήσει έφεση. «Οι αγώνες κερδίζονται στα γήπεδα» ανέφερε χαρακτηριστικά στην ανακοίνωση της.
Διαθέσιμος ο βασικός στην πρεμιέρα πλάγιος αμυντικός Βίγκελ (1/0), χάνειν δεύτερο σερί ο χρήσιμος φορ Μιλόσεβιτς (1/0). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο νεοφερμένος εξτρέμ Αγκιεπόνγκ (δανεικός από Μάντσεστερ Σίτι, πέρυσι στην Μπρέντα), παρελθόν ο μέσος Λούλιτς (22/0, πέρυσι), μετρά μέρες ο μεσοεπιθετικός Βάνζο (22/4) που την Πέμπτη βρέθηκε μια… ανάσα από την Κιλμάρνοκ αλλά η μετακίνηση του δεν ολοκληρώθηκε.
(4-3-3): Πιράρ – Βοιγκελ, Μόρεν, Βούκοτιτς, Κοφριέ – Σράιβερς Μπιζιμάνα, Βέρετ – Ντιρξ, Φορτέ, Κοϊτά
Ο φαβοριτισμός στους γηπεδούχους, που έχουν…   προλάβει να δεχτούν δέκα τέρματα μετά από μόλις δύο αγωνιστικές κρίνεται τουλάχιστον υπερβολικός ακομα και με τα… χάλια της Μπέβερεν. Δεν «βγαίνει» άκρη με σημείο, ρίσκο με over 4,5 κάρτες καθώς και οι δύο τεχνικοί προσέθεσαν άγχος κάνοντας λόγο για ματς έξι βαθμών.
GENK v ZULTE WAREGE:Προβλημάτισε στην έδρα της Μαλίν όπου γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν (3-1). Έμεινε όρθια με τύχη στο πρώτο ημίχρονο όπου ισοφάρισε με στατική φάση κόντρα στην ροή του ματς, ενώ στην επανάληψη ισορρόπησε χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Αντιθέτως, είχε κενά στην άμυνα που τα εκμεταλλεύτηκαν οι ψυχωμένοι γηπεδούχοι σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο.   Πρώτο «καμπανάκι» για την πρωταθλήτρια, που έχασε ένα ματς λεπτομερειών που θα «καθάριζε» την περυσινή σεζόν. Για έλλειψη διάθεσης και ποδοσφαιριστές που… σκέφτονται τον επόμενο προορισμό τους, έκανε λόγο ο Τύπος καθώς αρκετά από τα «αστέρια» της (Μπέρχε, Σαμάττα) βρίσκονται στο στόχαστρο ξένων συλλόγων. Με την κριτική συμφώνησε μάλιστα ο τεχνικός Μααζού. «Αν είχαμε παλέψει, δεν θα με πείραζε η ήττα. Δεν το πράξαμε όμως» τόνισε χαρακτηριστικά και έτσι αναμένονται αλλαγές.

Χωρίς νέα προβλήματα, αλλά παραμένουν σημαντικές οι απουσίες της. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός τερματοφύλακας Βούκοβιτς (1 συμ) που τραυματίστηκε σοβαρά και θα επιστρέψει μετά την χειμερινή διακοπή με τον 20χρονο Κούκε να αντικαθιστά, εκτός η πιο «ηχηρή» προσθήκη του καλοκαιριού, Μπογκοντά (εξτρέμ), ανέτοιμος και ο πολύτιμος εξτρέμ Ντονγκαλά (33/3).
(4-3-3): Κούκε – Μαεχλε, Ντεβάστ, Κουέστα, Ουρόνεν – Χέινεν, Μπέρχε, Νιγκρεν – Ιτο, Σαμάτα, Χάτζι
Δεν βρήκε λύσεις στην Λιέγη κόντρα στην Σταντάρ (4-0), με παιδικά λάθη στην άμυνα παρά την αλλαγή συστήματος με τρεις στόπερ από τον Φράνκι Ντουρί. Δέχτηκε γκολ μόλις στο 2’ από… καραμπόλα και παρότι ισορρόπησε, οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 2-0 στο κομβικό 45’. Στην επανάληψη έμεινε με δέκα απο το 46′ από λανθασμένη αποβολή και μοιραία δέχτηκε δυο ακόμα τέρματα στο τελευταίο τέταρτο. Ο Φράνκι Ντουρί ζητά υπομονή, αλλά το αποκαρδιωτικό ξεκίνημα (0-6 γκολ) έχει σπείρει ήδη προβληματισμό στο Βάρεγκεμ. Τα αρνητικά αποτελέσματα την επανέφεραν στο μεταγραφικό παζάρι και η απόκτηση του επιθετικού Μπεραχίνο (πέρυσι Στοουκ 23/3) επιτρέπει κάποια αισιοδοξία αν και πρωτίστως καλείται να βρει λύσεις στην άμυνα.
Σε σύστημα με τρεις στόπερ αναμένεται να… καταφύγει και πάλι ο Φράνκι Ντουρί. Διαθέσιμος ο βασικός αμυντικός μέσος Σεκ (1 συμ.), ενώ στην αποστολη συμπεριλήφθηκε και ο νεοφερμένος   επιθετικός Μπεραχίνο, που διεκδικεί μάλιστα φανέλα βασικού με το… καλημέρα. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο κεντρικός αμυντικός Μποντρί (28 συμ. πέρυσι), εκτός και ο νεοφερμένος επιθετικός Ομπερλίν.
(5-4-1): Μπάνσεν – Μπούρκι, Γουλς, Ντεσάχτ, Πλέτινξ, ντα Φάου – Γκοβέα, Σεκ, Μπεραχίνο, Μπρούνο – Λαρίν
Λογικό όσο και «φτηνό» φαβορί η «πληγωμένη» πρωταθλήτρια που θα θελήσει να δώσει απαντήσεις μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και η προβληματική Ζ. Βάρεγκεμ φαντάζει ως ο ιδανικός αντίπαλος για να τα καταφέρει. Συνδυάζουμε τον άσο με over που αβαντάρεται από τα αποτελέσματα και των δύο ομάδων.