Brazil Série A

17:00 Cruzeiro/MG – Grêmio/RS
Δεν τα κατάφερε στην ρεβάνς του Πόρτο Αλέγκρε κόντρα στην Ιντερνασιονάλ, χάνοντας (εύκολα) με 3-0 και έτσι αποκλείστηκε στα ημιτελικά του θεσμού. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα σε επίσημο παιχνίδι με τον Σένι στον πάγκο, είχε προηγηθεί για το πρωτάθλημα το ιδιαιτέρως αγχωτικό εντός έδρας 1-0 επί της Μποταφόγκο με τέρμα του 18χρονου επιθετικού Μαουρίσιο δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι, με το τελικό 1-0 να κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές. Την περασμένη Πέμπτη παρουσιάστηκε ο φορ Εζεκιέλ, ο οποίος θα αγωνίζεται υπό μορφή δανεισμού από την Σπορ Ρεσίφε μέχρι το φινάλε της τρέχουσας περιόδου.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Ροτζέριο Σένι συμπεριέλαβε στην αποστολή τον 21χρονο στράικερ και όπως όλα δείχνουν θα ξεκινήσει από τον πάγκο. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής έχει προκύψει με τον τραυματισμό του μπακ Ντεντέ (14/2). Παραμένουν εκτός πλάνων ο μπακ Βέβερτον (3/0) και ο χαφ Ροντριγκίνιο (5/0). Με την Εθνική Κολομβίας απουσιάζει ο ακραίος αμυντικός Ορεχουέλα (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Φάμπιο – Εντίλσον, Φαμπρίσιο, Λεό, Εγκίντιο – Ενρίκε, Ρομπίνιο (Έντερσον), Τιάγκο Νέβες, Πέδρο Ρόσα, Ντάβιντ (Μαρκίνιος Γκάμπριελ) – Φρεντ
Απρόσμενη ήττα και αποκλεισμός στα πέναλτι με σκορ 5-4 από την Ατλέτικο Παραναένσε για την ομάδα της Γκρέμιο πριν από λίγες ημέρες για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Έχοντας κερδίσει με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17′, ενώ στις αρχές της επανάληψης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα για το τελευταίο μισάωρο αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, όμως η πρόκριση χάθηκε στην “ρώσικη ρουλέτα” με μοιραίο τον Πέπε, ο οποίος έχασε το τελευταίο πέναλτι. Για το πρωτάθλημα (11η, 5-7-5) αγωνίστηκε με εναλλακτικό σχήμα στην έδρα της Σάο Πάολο καταφέρνοντας να πάρει έναν βαθμό (0-0).
Αγωνιστικά Νέα:Μάλλον δεν γλυτώνει το χειρουργείο ο ακραίος μπακ Λέο Γκόμες (9/0), και το πρόβλημα πλέον εστιάζεται στο δεξιό άκρο της άμυνας για τον κόουτς Γκαούτσο. Ελλείψει και του 40χρονου Λέο Μούρα (7/0), απόψε θα αγωνιστεί ο Ράφαελ Γκαγιάρδο (5/1). Παραμένουν εκτός πλάνων ο χαφ Μαϊκόν (5/0) και ο στράικερ Φελίπε Βιζέου (9/1). Στο κέντρο της άμυνας αναμένεται να ξεκινήσει ο Ζερομέλ, με τον Μπραζ να μένει τελικά στον πάγκο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Πάουλο Βίκτορ – Γκαγιάρδο, Ζερομέλ (Μπραζ), Κάνεμαν, Κορτέζ – Ματέους, Ρομούλο, Άλισον, Ζαν Πιέρ, Έβερτον – Αντρέ
Αμφότερες προέρχονται από αποκλεισμό στο κύπελλο μεσοβδόμαδα, με εκείνον της Γκρέμιο να μην έχει… χωνευτεί ακόμη από την ίδια. Η Κρουζέιρο λίγο-πολύ γνώριζε την εξέλιξη στο δικό της παιχνίδι και πλέον στρέφεται στο πρωτάθλημα. Λόγω και της ώρας, το ενδεχόμενο της ισοπαλίας φαντάζει εξαιρετικά πιθανό.

22:00 Botafogo/RJ – Atlético Mineiro/MG
Το πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στα… δεύτερα της Ιντερνασιονάλ, χάνοντας με 3-2 στο Πόρτο Αλέγκρε. Μείωσε σε 2-1 με τον Σόουζα στο 62′, ενώ ο Μανσίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία τρία ματς (0-1-2), παρ’ όλα αυτά εξακολουθεί να βρίσκεται στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Το πρόβλημα όμως εστιάζεται στις οφειλές προς τους παίκτες και το προπονητικό τιμ, με την Διοίκηση να μην έχει καταβάλει κάτι τους τελευταίους δυο μήνες. Την Παρασκευή άλλωστε μερίδα των ποδοσφαιριστών δώρισε στο τεχνικό επιτελείο περί τα 140 καλάθια με αγαθά πρώτης ανάγκης. Η κατάσταση πάει να ξεφύγει, για αυτό και το επικείμενο ντέρμπι με την Φλουμινένσε αποφασίστηκε να διεξαχθεί στην πρωτεύουσα Μπραζίλια.
Αγωνιστικά Νέα:Και μέσα σε όλα, υπάρχει και το παιχνίδι με την Ατλέτικο Μινέιρο. Ο κόουτς Εντουάρντο Μπαρόκα προορίζει για το αρχικό σχήμα και πάλι τον 24χρονο εξτρέμ Βινίσιους (2/0). Παραμένει εκτός πλάνων ο τραυματίας στράικερ Ροντρίγκο Πιμπάο (13/0), με την Εθνική Παραγουάης λείπει ο πορτιέρο Φερνάντεζ (15 συμμ.). Στην Ατλέτικο ανήκει ο στόπερ Γκάμπριελ (16/0) και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής σήμερα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ντιέγκο – Μαρσίνιο, Κάρλι, Μπενεβενούτο, Γκίλσον – Βινίσιους, Σίσερο, Σαντάνα, Ζοάο Πάουλο, Λουίζ Φερνάντο – Σόουζα
Υπέκυψε στο 89ο λεπτό του παιχνιδιού στο Σάο Πάολο απέναντι στην Κορίνθιανς, χάνοντας (δίκαια) με 1-0. Τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα, ενδιάμεσα είχε κερδίσει δις την Λα Εκιδάδ από την Κολομβία για το Σουνταμερικάνα. Την μεθεπόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει την Κολόν Σάντα Φε για τα ημιτελικά του εν λόγω θεσμού, μέχρι τότε θα αφοσιωθεί στο Μπραζιλέιρο, εκεί όπου βρίσκεται οριακά εντός πρώτης οκτάδας. Ο κόουτς Ροντρίγκο Σαντάνα ευελπιστεί πως σύντομα η ομάδα του θα ανακάμψει εντός συνόρων. ” Το αυριανό (σ.σ. αποψινό) παιχνίδι δεν θα μοιάζει με εκείνα που δώσαμε για την διοργάνωση της COMNEBOL απέναντι στην Μποταφόγκο”, δήλωσε χαρακτηριστικά. Για τα προημιτελικά του Σουνταμερικάνα είχαν αναμετρηθεί τον περασμένο Ιουλίο (2/2 νίκες με συνολικό σκορ 3-0).
Αγωνιστικά Νέα:Κάτω από τα δοκάρια αναμένεται να καθίσει ο 35χρονος πορτιέρο Ουίλσον, με τον 22χρονο Κλέιτον (8 συμμ.) να λείπει με την Ολυμπιακή ομάδα της Βραζιλίας και τον πρώτο πορτιέρο Βίκτορ (9 συμμ.) να είναι τραυματίας. Ο κόουτς Σαντάνα δεν μπορεί να υπολογίζει και στους μπακ Γκούγκα (9/0), χαφ Μαρτίνες (5/0) και εξτρέμ Οτέρο (6/0), όλοι τους λόγω υποχρεώσεων με τις Εθνικές τους ομάδες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-4-1): Ουίλσον – Πάτρικ, Ρεβέρ, Ραμπέγιο, Σάντος – Ζαίρ – Ελίας, Βινίσιους, Κασάρες, Τσάρα – Ρικάρντο Ολιβέιρα
Είναι δεδομένο πως η τακτική των δυο ομάδων δεν θα μοιάζει με εκείνην των παιχνιδιών για το Σουνταμερικάνα. Ένας κοινός παρανομοαστής βέβαια έχει να κάνει με τα γκολ (2/2 under 2,5), κάτι που αναμένεται να επαληθευτεί και απόψε. Στο 1,95 η ισοπαλία στο ημίχρονο, στο 2,50 το 0-0 ως ακριβές σκορ.

22:00 Santos/SP – Athletico/PR
Ξεπέρασε την “ψυχρολουσία” του εντός έδρας 3-3 με την Φορταλέζα, περνώντας με διπλό (1-0) από το Σιαπέκο και την έδρα της Σαπεκοένσε. Δεν ήταν εντυπωσιακή, προηγήθηκε μάλιστα με αυτογκόλ στο φινάλε του πρώτου μέρους, και διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα αυτό την κράτησε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη της Φλαμένγκο, την έδρα της οποίας επισκέπτεται την ερχόμενη αγωνιστική. Για το συγκεκριμένο μάλιστα παιχνίδι, έχει ήδη ξεκινήσει η προπώληση των εισιτήριων (περισσότερα από 20 χιλιάδες έχουν πουληθεί). Τρομερή παράδοση έχει η ομάδα απέναντι στην Ατλέτικο Παραναένσε αγωνιζόμενη ως γηπεδούχους, μετρώντας 13 διαδοχικές νίκες.
Αγωνιστικά Νέα:Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν από το αποψινό παιχνίδι ο μπακ Βίκτορ Φεράζ (15/0) και ο εξτρέμ Σοτέλδο (16/3). Ο πρώτος εξάλλου είναι και τραυματίας, με το ιατρικό επιτελείο του συλλόγου να κάνει “αγώνα δρόμου” προκειμένου να είναι έτοιμος για το ματς με την “Φλα”. Το κενό του Σοτέλδο αναμένεται να καλυφθεί από τον 31χρονο επιθετικό Ουρίμπε (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Έβερσον – Βερίσιμο, Αγκιλάρ, Γκουστάβο Ενρίκε – Κάρλος Σάντσες, Ντιέγκο Πιτούκα, Εβάντρο, Φελίπε Ζόναταν (Άλισον) – Εντουάρντο Σάσα, Ουρίμπε, Μαρίνιο
Έκανε την έκπληξη και “πέταξε” την Γκρέμιο από την συνέχεια του κυπέλλου, κερδίζοντας την με 5-4 στα πέναλτι και έτσι η ίδια θα αγωνιστεί στον τελικό του θεσμού κόντρα στην Ιντερνασιονάλ. Για να συμβεί όλο αυτό, χρειάστηκε να προηγηθεί με τον Νικάο στο 17ο λεπτό και ενώ ο Μάρκο Ρούμπεν στο 49′ ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα (ήττα 2-0 στο Πόρτο Αλέγκρε). Με 5/5 εύστοχες εκτελέσεις από την ίδια και τον πορτιέρο Σάντος να μαντεύει σωστά στην πέμπτη εκτέλεση της Γκρέμιο, η πρόκριση κρίθηκε δίκαια. Εξάλλου, στο πρωτάθλημα (9η, 8-1-8) επικράτησε (δύσκολα) με 1-0 της Σεαρά στην Κουριτίμπα, με τέρμα του Νικάο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Αγωνιστικά Νέα:Με τον πρώτο τελικό να ακολουθεί την προσεχή Τετάρτη, ο κόουτς Νούνιες αναμένεται απόψε να χρησιμοποιήσει ένα αμιγώς εναλλακτικό σχήμα. Ο χαφ Ουέλινγκτον (14/0) συμπλήρωσε κάρτες, ενώ o μπακ Λεό Περέιρα (13/1) εξέτισε και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ο στόπερ Πέδρο Ενρίκε (7/0) και ο ακραίος μπακ Αντριάνο (3/0) δεν υπολογίζονται για τον θεσμό του κυπέλλου, οπότε σήμερα θα βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Λεό – Μάντσον, Πέδρο Ενρίκε, Λεό Περέιρα, Αντριάνο – Ροσέτο, Έρικ, Έβερτον Φελίπε – Ρομέρο, Βιτίνιο, Τόνι Άντερσον
Τρομερή παράδοση ως γηπεδούχος για την Σάντος, μετρώντας 13 σερί νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος. Από αυτές, μόλις στις τρεις κατάφερε να επιβληθεί με το ελάχιστο δυνατό σκορ (1-0). Απόψε όμως θα έχει την ευκαιρία απέναντι στα… δεύτερα της Ατλέτικο να προσφέρει θέαμα. Κρατάμε το over 2,5 γκολ.

09.09.2019
01:00 CSA/AL – Chapecoense/SC
Το πάλεψε στο Σαλβαδόρ κόντρα στην Μπαΐα, χάνοντας με 1-0, δεχόμενη το γκολ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Στα μισά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, με την νεοφώτιστη ομάδα να επιστρέφει στις ήττες έπειτα από ένα μίνι αήττητο σερί δυο αγώνων (1-1-0). Το κλίμα στον σύλλογο παρ’ όλα αυτά είναι γιορτινό, καθώς γιορτάζει τα 104 χρόνια ύπαρξης του. Παράλληλα, διέρρευσε ένα ηχητικό, στο οποίο ο κόουτς Φουκς συνομιλεί με μερίδα οργανωμένων και σχολιάζει αρνητικά τις επιλογές της Διοίκησης. Ο 45χρονος τεχνικός πάντως στην Συνέντευξη Τύπου πριν από το αποψινό ματς δεν θέλησε να σχολιάσει το γεγονός λέγοντας χαρακτηριστικά πως “δεν έχω χρόνο για να μιλάω για κουτσομπολίστικα θέματα”.
Αγωνιστικά Νέα:Με προστατευτική μάσκα βρέθηκε στην προπόνηση της Παρασκευής ο 32χρονος επιθετικός Ρικάρντο Μπουένο (5/0), κάτι που του επιτρέπει να υπολογίζεται και για το αποψινό παιχνίδι. Στην διάθεση του Φουκς βρίσκεται και ο νεοαποκτηθέν επιθετικός Σαφίρα (19/6 φέτος με Λοντρίνα). Εκτός αποστολής έμειναν οι μέσοι Βίκτορ (9/0) και Μαρανιάο (11/1), έπειτα από προσωπική απόφαση του Βραζιλιάνου προπονητή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ζόρντι – Αποντί, Κάσταν, Άλαν Κόστα, Καρλίνιος – Ζοάο Βίτορ, Ντάουαν, Νάλντο, Γκόμεζ – Μπουσταμάντε, Ρικάρντο Μπουένο
Δεν τα κατάφερε απέναντι στην πιο ποιοτική Σάντος, χάνοντας στο γήπεδο της με 1-0. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε με αυτογκόλ του μπακ Γκουμ, λίγα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Καλή στον ανασταλτικό τομέα, “λίγη” όμως από την μέση και μπροστά, μη μπορώντας τελικά να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Το θέμα πλέον δεν είναι πως παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά κυρίως το γεγονός πως η απόσταση από την παραμονή έχει αυξηθεί στους τέσσερις βαθμούς. Μπορεί να έχει πάρει δυο “Χ” στα πρόσφατα τρία παιχνίδια εκτός, όμως στην τελευταία πεντάδα αγώνων μακριά από την έδρα της δέχεται κατά μέσο όρο 2,8 γκολ. Μετά από ένα σύντομο πέρασμα στην Φιγκεϊρένσε (3/0), ο ακραίος μπακ Ρομπέρτο επέστρεψε στον σύλλογο.
Αγωνιστικά Νέα:Ο κόουτς Κρις ξεκαθάρισε πως θα χρησιμοποιήσει απόψε ένα σχήμα με τρεις επιθετικούς. Αυτή η απόφαση φέρνει στο αρχικό σχήμα τον 27χρονο εξτρέμ Αίλον (7/0), ο οποίος όμως παραμένει “άσφαιρος”. Ένα τέρμα έχει σημειώσει και ο Γκόμες (14/1), με τον 28χρονο Εβεράλντο (16/8) να στέκεται μέχρι στιγμής στο… ύψος του. Εκτός πλάνων βρίσκεται ο τραυματίας χαφ Καμιλό (11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τιέπο – Εντουάρντο, Γκουμ, Ράμος, Πασέκο – Αραούχο, Καμπανιάρο, Ντιέγκο Τόρες – Αίλον, Γκόμες, Εβεράλντο
“Do-or-die” παιχνίδι το αποψινό, κυρίως για λόγους ψυχολογίας. Από πλευράς βαθμολογίας τίποτα δεν θα κριθεί μετά από αυτό το 90λεπτο, με την Μασέιο να έχει έξτρα άγχος λόγω έδρας. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πάρει απρόσμενους βαθμούς σε δυσκολότερες έδρες, αν προσέξουν λιγάκι σήμερα, θα πάρουν κάτι και από αυτό το παιχνίδι.