Brazil Série B

01:15 Londrina/PR – Vila Nova/GO
Ακόμη μια ήττα για την Λοντρίνα, αυτή την φορά στην έδρα της με 2-1 από την Σπορ Ρεσίφε. Τουλάχιστον αντέδρασε θετικά στο 0-1 του 12ου λεπτού, ισοφαρίζοντας στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ζέρμανο. Όμως από τα 11 βήματα στο 83′ υπέκυψε, χάνοντας και τον σημαντικό βαθμό, ενώ σε εκείνο το χρονικό σημείο έμεινε και δέκα ποδοσφαιριστές. “Το βάρος των συνεχόμενων παιχνιδιών μακριά από τη νίκη, έχει επηρεάσει αρνητικά τους ποδοσφαιριστές της ομάδας”, παραδέχθηκε πρόσφατα ο κόουτς Τενκάτι. Εξέτισε ο πορτιέρο Ματέους (19 συμμ.), όπως και ο μέσος Άντερσον Λέιτε (10/2). Τιμωρημένος αυτή την φορά είναι ο 23χρονος επιθετικός Λουίντι (14/2).
Απρόσμενο βαθμό (2-2) κατάφερε να πάρει στην εντός έδρας αναμέτρηση με την CRB η ομάδα της Βίλα Νόβα. Στο 25ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δυο τερμάτων. Τελικά με τους Μινέιρο (75′) και Μαρσελίνο (80′) έφερε το ματς στα ίσα, σε ένα παιχνίδι όπου είχε περισσότερες από 20 τελικές, όμως φάνηκε αρχικά να της “στραβώνει”. Ο κόουτς Μαρσέλο Κάμπο έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του, λέγοντας χαρακτηριστικά πως δείξανε χαρακτήρα. Τιμωρημένος για το αποψινό ο μπακ Φιλγκέιρα (8/0), με τον Κάμπο να επιλέγει όπως όλα δείχνουν και πάλι σχήμα με τρεις επιθετικούς.
Αν επαναλάβει την εμφάνιση που είχε κόντρα στην CRB, τότε πολύ δύσκολα δεν θα πάρει κάτι (έστω το “Χ”) στο αποψινό ματς. Η Λοντρίνα έχει πλέον ψυχολογικό θέμα και μέχρι να επιστρέψει στις νίκες και πάλι, αξίζει η κόντρα. Στο 1,56 η Διπλή Ευκαιρία του Χ2.

02:30 Brasil Pelotas/RS – Guarani/SP
Την ήττα με 2-0 (από το ημίωρο) γνώρισε την περασμένη αγωνιστική η ομάδα της Πελότας από την Αμέρικα Μινέιρο. Είχε “γλυτώσει” αρχικά στο 3ο λεπτό με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι, προηγήθηκαν εν τέλει 12 λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 27′. Δίκαιο σε κάθε περίπτωση, με το συγκρότημα του Φάμπιαν Γκέδες να συμπληρώνει τρία παιχνίδια χωρίς νίκη (0-1-2), όμως να μην υποχωρεί αισθητά στον βαθμολογικό πίνακα (12η, 8-5-11). Παράλληλα, υπάρχουν καθυστερήσεις πληρωμών, με την Διοίκηση να παραδέχεται πως ο μήνας Αύγουστος και μέρος του Ιουλίου δεν έχει καταβληθεί στους ποδοσφαιριστές. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει από το σημερινό ο στράικερ Ράνγκελ (23/2).
Θέλει να… τρελάνει κόσμο η Γκουαρανί, καθώς από ουραγός πριν λίγο καιρό, πλέον βρίσκεται στο +3 από την γραμμή του υποβιβασμού. Πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι με πειστική εμφάνιση (1-0) επί της Κρισιούμα. Ένα τέταρτο πριν το φινάλε “λυτρώθηκε” με τον Γκουστάβο και απόψε θα αγωνιστεί στο Πελότας με στόχο το διπλό, όπως αποκάλυψε ο τεχνικός Καρπίνι. Ανεξάρτητα όμως από το αποτέλεσμα της στο σημερινό παιχνίδι, η Διοίκηση του συλλόγου θα προσφέρει τα εισιτήρια για το ερχόμενο εντός έδρας ματς (σ.σ. με την Ατλέτικο) σε προνομιακές τιμές προκειμένου να έρθει κόσμος στο γήπεδο. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν ο μπακ Γκουστάβο (15/1), ο μέσος Ιγκόρ Ενρίκε (16/2) και ο εξτρέμ Άρτουρ (19/4).
Στην αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται η Γκουαρανί, κανείς δεν μπορεί να την αγνοήσει, ακόμη και αν έχει σημαντικές απουσίες να διαχειριστεί ο προπονητής της. Προς την ισοπαλία πηγαίνει το ματς, θα ρισκάρουμε όμως στο διπλό σε draw no bet επιλογή.

03:30 Atlético/GO – Figueirense/SC
Σημαντικό βαθμό στο Σαλβαδόρ απέναντι στην Βιτόρια (0-0) κατάφερε να πάρει την περασμένη αγωνιστική η ομάδα της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο ματς, με τον πορτιέρο Μαουρίσιο να έχει σημαντικό μερίδιο στο αποτέλεσμα αυτό. Παρά την απώλεια των δυο βαθμών, διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση, όμως την πλησίασε στον πόντο η Σπορ Ρεσίφε. Από το παιχνίδι αυτό μεσολάβησαν μόλις τρία 24ωρα, με τον κόουτς Λόπες να μην έχει πολύ χρόνο για προπονήσεις στην διάθεση του. Δεν υπολογίζεται εξάλλου ο τιμωρημένος μπακ Ζόναταν (16/1), με τον Ρεγκινάλντο (14/0) να θεωρείται πιθανότερος αντικαταστάτης του.
Την αδικεί το τελικό 3-0 με το οποίο ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπραγκαντίνο, ένα αποτέλεσμα που άρχισε να δημιουργείται από το πρώτο ημίωρο (0-1 στο 32′). Στις καθυστερήσεις δέχθηκε και δεύτερο, ενώ λίγο πριν το 60ό λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό 3-0. Οι παίκτες του Μάρσιο Κοέλιο έκαναν καλό δεύτερο ημίχρονο, πλησίασαν στο γκολ, όμως ήταν φανερό πως πλέον η ψυχολογική τους κατάσταση επηρεάζει και την τελική προσπάθεια. Παρά την ήττα της, παρέμεινε σε κοντινή απόσταση από την γραμμή του υποβιβασμού (στο -2). Σε προχωρημένο στάδιο συζητήσεων με την Σεαρά βρίσκεται ο στράικερ Ποπ (17/6). Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα για το αποψινό παιχνίδι.
Ο δεύτερος υποδέχεται τον προτελευταίο και θεωρούμε πως εύκολα ή δύσκολα η Ατλέτικο θα φτάσει στη νίκη. Μπορεί να μετράει δυο σερί ήττες στο γήπεδο της από αυτή την αντίπαλο (2013, 2018), όμως φέτος τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Άσος.