Brazil Série B

13.11.2019
00:15 Brasil Pelotas/RS – Coritiba/PR
Έβγαλε αντίδραση στο εντός έδρας παιχνίδι με την Οέστε (2-2), σώζοντας τον βαθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ με 2-0 στα μισά της επανάληψης, μείωσε με τον Γκιγιέρμε στο 81′ και με τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις (από το σημείο του πέναλτι) έκανε το 2-2. Τρίτη ισοπαλία στα τελευταία πέντε, στο διάστημα αυτό έχει ηττηθεί μόλις μια φορά. Κλασσική πορεία για την Πελότας στο πρωτάθλημα, κινήθηκε στην απόλυτη μετριότητα, εξασφαλίζοντας πολύ νωρίς την παραμονή της και… διατηρείται στην συνέχεια. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο πορτιέρο Κάρλος Εντουάρντο (33 συμμ.), κάτω από τα γκολπόστ θα βρίσκεται ο Μαρκάο (1 συμμ.).
Πήγε να της «στραβώσει» στο πρώτο ημίχρονο το ματς με την Φιγκεϊρένσε (1-1 εκτός), μένοντας με δέκα παίκτες στο 36′ και την γηπεδούχο ομάδα να χάνει πέναλτι σε εκείνο το σημείο. Τελικά ο Ρόμπσον της έδωσε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει 20 λεπτά αργότερα σε ένα δίκαιο (έτσι όπως εξελίχθηκε) τελικό αποτέλεσμα. Τον έλεγχο του παιχνιδιού βέβαια τον είχαν οι γηπεδούχοι, όμως η Κοριτίμπα στάθηκε όρθια μέχρι τέλους, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό. Δεν υπολογίζονται για το αποψινό οι τιμωρημένοι μπακ Ντιόγο (27/0), χαφ Ζιοβάνι (27/1) και φορ Ροντριγκάο (32/13).
Πάει για άνοδο η Κοριτίμπα, όμως στην δύσκολη έδρα της Πελότας θα αγωνιστεί με απουσία απόψε. Οι γηπεδούχοι αποτελούν παραδοσιακά δυνατό αντίπαλο για κάθε ομάδα στο γήπεδο τους. Το ίδιο αναμένεται να συμβεί και απόψε. Μπορεί και 1Χ.

00:15 Vitória/BA – CRB/AL
Απέτυχε να πάρει κάτι καλύτερο από τον έναν βαθμό στο ματς με την Παρανά (0-0 εκτός), ένα αποτέλεσμα που την διατηρεί πάντως στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Αήττητη στα τελευταία τέσσερα η ομάδα του Ζενίνιο, φαίνεται πως πλέον δεν θα έχει μπλεξίματα με τις τελευταίες θέσεις, όμως δεν προλαβαίνει να διεκδικήσει και την άνοδο. «Αγωνιζόμαστε σε κάθε παιχνίδι με το δικό μας κίνητρο. Δεν κοιτάμε τον βαθμολογικό πίνακα», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Βραζιλιάνος προπονητής. Παράλληλα, επιβεβαίωσε πως απόψε θα επιστρέψει στο αρχικό σχήμα ο έμπειρος αμυντικός Έβερτον Σένα (26/4). Δεν αναφέρονται αγωνιστικά θέματα.
Πολύ σημαντική νίκη με σκορ 2-1 επί της Γκοϊανιένσε κατάφερε να πάρει την περασμένη αγωνιστική η CRB. Προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 στις αρχές της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλώς προς το τέλος. Δίκαιο αποτέλεσμα, παρότι ο αντίπαλος ήταν κάπως πιο «δραστήριος». Θέλοντας και μη, η νίκη αυτή την βάζει και πάλι στο κόλπο της ανόδου, μιας και απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη θέση. Επιβάλλεται όμως να βελτιωθεί στο γήπεδο της και να παίρνει περισσότερα ματς. Δεν υπολογίζεται για το αποψινό ο τιμωρημένος μέσος Ντίας Κλαουντίνο (6/0), ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες. Δεν αναφέρονται περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα.
Η Βιτόρια επιβάλλεται να το πάρει το αποψινό και να «καθαρίσει» την παραμονή της στην κατηγορία. Αυτό βέβαια μόνο εύκολο δεν θα είναι, με τον αντίπαλο να είναι ένας από τους καλύτερους φέτος εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Πιθανό και το γκολ εκατέρωθεν.

01:30 Criciúma/SC – Londrina/PR
Από τις πιο αδύναμες ομάδες του πρωταθλήματος η Κρισιούμα, το πάλεψε το παιχνίδι στο Ρεσίφε, χάνοντας εν τέλει με σκορ 1-0 από την τοπική Σπορ Ρεσίφε. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού το γκολ που έκρινε το ματς, μάλιστα από το σημείο του πέναλτι, με την ίδια να ολοκληρώνει το 90λεπτο με παίκτη λιγότερο. «Εάν κερδίσουμε στο αυριανό (σ.σ. αποψινό) παιχνίδι τότε θα ελπίζουμε. Εάν χάσουμε, χανόμαστε», ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της ομάδας Ρομπέρτο Καβάλο. Συμπλήρωσε κάρτες ο επιθετικός Γκαμάλιο (28/8), τιμωρημένος λόγω αποβολής στο περασμένο παιχνίδι είναι και ο στόπερ Σάντρο (24/0).
Υποδέχθηκε την Αμέρικα Μινέιρο την περασμένη αγωνιστική, χάνοντας με 1-0. Στο πρώτο 20λεπτο το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, με την ίδια να έχει μόλις μια τελική προς την αντίπαλη εστία. Την κολακεύει μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι φιλοξενούμενοι άξιζαν μια πιο ευρεία νίκη. Τέταρτη διαδοχική ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας κερδίσει συνολικά τα 10/34 παιχνίδια της. Το έργο της όμως είναι ακόμη δύσκολο αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία. Επιβάλλεται να αρχίσει να παίρνει βαθμούς και μακριά από την έδρα της (11/17 ήττες εκτός). Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο μέσος Αλεμάο (11/0).
Ματς-εξάποντο το συγκεκριμένο, με την Κρισιούμα να βρίσκεται σε πιο δύσκολη θέση. Δεν είναι απλώς το -4 από την γραμμή της παραμονής, αλλά κυρίως το γεγονός πως δεν έχει κερδίσει στα τελευταία εννιά! Δεν αποκλείεται να γίνουν δέκα.

01:30 Ponte Preta/SP – Figueirense/SC
Όταν δεν μπορεί να κερδίσει στο γήπεδο της την ουραγό Σάο Μπέντο (1-1), δεν δύναται να έχει προσδοκίες στο ματς με την Γκουαρανί (0-0 εκτός). Δίκαιο αποτέλεσμα, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στο ματς, με την ίδια να μένει για έβδομο διαδοχικό χωρίς νίκη (0-6-1). Από αυτά τα έξι «Χ» να είχε κερδίσει έστω τα μισά, σήμερα θα απείχε τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη θέση. Ο κόουτς Κλέινα δεν μπορεί να υπολογίζει για το αποψινό στον πορτιέρο Ιβάν (27 συμμ.), ο οποίος λείπει με την Ολυμπιακή ομάδα της χώρας του, στον τραυματία μπακ Αίρτον (20/0) και στον τιμωρημένο μέσο Λούκας Μινέιρο (10/0).
Ήταν ανώτερη της Κοριτίμπα, αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 36ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσότερο από έναν βαθμό στο παιχνίδι αυτό (1-1 εντός). Μάλιστα ο Αραούχο είχε χαμένο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο αντίπαλος ευτύχισε να προηγηθεί στις αρχές της επανάληψης. Τελικά έσωσε τον βαθμό με τον Ράφαελ Μάρκες στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον έναν αυτόν πόντο να την την διατηρεί στο κόλπο της παραμονής. «Πόντο-πόντο θα καταφέρουμε να πετύχουμε τον στόχο μας», ανέφερε χαρακτηριστικά ο μέσος Ρομπερτίνιο. Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο μπακ Ρουάν Ρενάτο (28/0). Δεν αναφέρονται άλλα αγωνιστικά προβλήματα.
Πλέον δεν έχει αξία να μπλέκουμε με την Πόντε Πρέτα. Δεν έχει αποδείξει τον τελευταίο καιρό πως αξίζει να την στηρίζουμε, οπότε εάν υπήρχε ένα σκεπτικό για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αυτό θα ήταν η κόντρα στο Χ2.

02:30 Paraná/PR – Sao Bento/SP
Μπορεί να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι στην Βιτόρια, «κόλλησε» όμως στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην ομάδα από το Σαλβαδόρ, και έτσι έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη που δίνει για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία (επάνοδο για εκείνην). Αήττητη μεν στα τελευταία τρία παιχνίδια, έχοντας χάσει για τελευταία φορά στις 24/10, θέλει να συνεχίσει να ελπίζει. Απόψε θεωρητικά θα έχει εύκολο έργο, με την ίδια να φιλοξενεί την Σάο Μπέντο, σε ένα δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο γήπεδο της. «Δεν θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μην κερδίσουμε», σχολίασε ο τεχνικός Ματέους Κόστα. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Πρινσίπε (6/0), παραμένει εκτός ο τραυματίας επιθετικός Ζουντιβάν (12/1).
Τελευταία και καταδικασμένη στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, ηττήθηκε για άλλη μια φορά στο φετινό πρωτάθλημα, με το εντός έδρας 2-1 από την Κουιαμπά να κρίνεται δίκαιο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ισοφάρισε με τον Μπαία στο 31′, όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο στο ξεκίνημα της επανάληψης. Για το τελευταίο τέταρτο μάλιστα, η Σάο Μπέντο αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Δεν έχει χαθεί ακόμη κάτι, απλώς θα πρέπει να κάνει ντεμαράζ νικών στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Όλα αυτά όταν έχει κερδίσει όλες και όλες επτά φορές στο φετινό πρωτάθλημα.
Εάν δεν κερδίσει ούτε αυτό το παιχνίδι, δεν θα υπάρχουν δικαιολογίες για την Παρανά. Κόντρα στην ουραγό του πρωταθλήματος, θα έχει την ευκαιρία για τρεις βαθμούς, οι οποίοι θα την κρατήσουν στο κόλπο της παραμονής. Έχει αξία η ενασχόληση με τον άσσο.