Brazil Série B

16.11.2019
21:30 Coritiba/PR – Oeste/SP
Πέρασε με διπλό (2-0) από το Πελότας και εξακολουθεί να ελπίζει για άνοδο. Ο Κέλβιν στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Κοριτίμπα, με τον Κρουζ στα μισά της επανάληψης να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Δίκαιο αποτέλεσμα, πήρε τους βαθμούς της νίκης και με ματς λιγότερο έχει βγει εκτός πρώτης τετράδας. Σε περίπτωση νίκης θα περάσει ξανά τρίτη. «Έστω και λίγο θα πρέπει να πατάμε στο έδαφος. Δεν έχει τελειώσει ακόμη τίποτα, αν και έχουμε μεγάλο πλεονέκτημα», σχολίασε ο μέσος Ρόμπσον. Στην διάθεση του Ζορζίνιο εξακολουθεί να μην βρίσκεται ο μέσος Αλάνο (31/5), ενώ δεν αναφέρονται περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα.
Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη για την Οέστε, η οποία διασύρθηκε στο γήπεδο της με 4-0 από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Ήδη από το πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-0, στα μισά της επανάληψης διαμορφώθηκε το τελικό 4-0. Άξιζε πάντως ένα γκολ, έχοντας σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Παραμένει πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού και σε απόσταση πέντε βαθμών από την 17η Λοντρίνα. Θεωρητικά δεν θα κινδυνέψει στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, αρκεί να δείξει λίγη σοβαρότητα στο επόμενο ματς (εκτός με Βίλα Νόβα). Ο κόουτς Ρενάν Φρέιτας αναμένεται να παρατάξει την ομάδα με αμυντική προσήλωση προκειμένου να διεκδικήσει (τουλάχιστον) τον βαθμό.
Η Κοριτίμπα θα το πάρει το σημερινό παιχνίδι γιατί πρέπει να επιστρέψει στην πρώτη κατηγορία. Από τις πιο ιστορικές ομάδες της χώρας, θεωρητικά η Οέστε δεν θα της… βάλει δύσκολα. Ο άσσος στο 1,65 θα παιχθεί.

21:30 CRB/AL – Ponte Preta/SP
Θυμήθηκε την παλιά καλή CRB των εκτός έδρα παιχνιδιών, και πήρε σημαντικό βαθμό (2-2) στο Σαλβαδόρ απέναντι στην Βιτόρια. Προηγήθηκε δις στο παιχνίδι, ενώ στο τελευταίο τέταρτο αγωνίστηκε και με παίκτη λιγότερο. Ο Έλτον στο 13′ και ο Σεαρά στο 62′ την έβαλαν δυο φορές μπροστά στο σκορ, η αποβολή του Ράμος στο 73′ με την παράλληλη ισοφάριση σε 2-2 από πλευράς γηπεδούχων διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. «Να γράψουμε ιστορία», το μήνυμα του κόουτς Κάμπο, ο οποίος ζήτησε από τους παίκτες του 3/3 νικών προκειμένου να έχει ελπίδες ανόδου. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος κεντρικός αμυντικός Βίκτορ Ράμος (24/1).
Άλλη μια χρονιά στην μετριότητα για την Πόντε Πρέτα, η οποία κινείται κάπου στο μέσον του βαθμολογικού πίνακα και πολύ μακριά από την τετράδα ανόδου. Το πρόσφατα εντός έδρας 3-1 με το οποίο ηττήθηκε από την Φιγκεϊρένσε ήταν αρκετά «βαρύ», μένοντας πίσω στο σκορ μόλις στο 2′. Ισοφάρισε βέβαια με τον Ρότζερ από το σημείο του πέναλτι, στο 69′ δέχθηκε και δεύτερο, ενώ το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε τρία λεπτά πριν το φινάλε. «Ήμουν και εγώ ένας από εκείνους που πίστευαν στην άνοδο. Θα το πράξουμε του χρόνου», σχολίασε ο επιθετικός Ρότζερ. Επιστρέφει στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Λούκας Μινέιρο (10/0), εκτός λόγω καρτών ο εξτρέμ Μαρκίνιος (24/2).
Αδιάφορη η Πόντε Πρέτα, με την CRB να θέλει το απόλυτο νικών μέχρι το φινάλε μπας και προλάβει το… τρένο ανόδου. Έχει όμως σοβαρό πρόβλημα ως γηπεδούχος, κάτι που ήταν εμφανές καθ’ όλη την διάρκεια της φετινής κούρσας. Δεν μπλέκουμε με τον άσσο.

21:30 Guarani/SP – Operário F./PR
Αγωνίστηκε στην έδρα της Βίλα Νόβα, ερχόμενη ισόπαλη 1-1. Προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρντόσο στο 17ο λεπτό, όμως έχασε τη νίκη με ένα γκολ των γηπεδούχων τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στο 88′ απέκτησε και το αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. «Η Γκουαρανί δεν είναι η ομάδα της Τετάρτης», σχολίασε ο μέσος Κρίσπιμ, αναφορικά με την εμφάνιση της ομάδας (μόλις μια τελική, το γκολ, στο 90λεπτο). Ακόμη και με «Χ» απόψε εξασφαλίζεται πρόωρα, εφόσον η Λοντρίνα χάσει από την Μποταφόγκο SP. Θα λείψουν σήμερα οι τραυματίες Μαρσέλο (Μ, 4/0) και Ντάγκλας (23/5) και ο τιμωρημένος στόπερ Γκιαρέτα (21/0).
Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι κόντρα στην Μπραγκαντίνο, χάνοντας στην έδρα της με σκορ 2-0. Στο 9′ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στις αρχές της επανάληψης δέχθηκε και δεύτερο. Πλέον μόνο με ένα θαύμα θα έχει ελπίδες ανόδου, επιβάλλεται όμως για την ίδια να πετύχει το 3/3 νικών. Δίχως να μπλέξουμε με τα σενάρια ανόδου, αξίζει να αναφερθεί πως οι πιθανότητες της δεν φτάνουν ούτε στο 1% (!) για να τα καταφέρει. Ο κόουτς Γκουσμάο ζήτησε πάντως από τους παίκτες του να κλείσουν με θετικό τρόπο την χρονιά. Επιστρέφει στο κέντρο της άμυνας ο στόπερ Άλισον (19/1). Δεν αναφέρονται περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα για τον Βραζιλιάνο προπονητή.
Αμφότερες δεν είναι ομάδες που έχουν το εύκολο γκολ, κάτι που αποδείχθηκε και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Θεωρητικά δεν θα ξεφύγει το ματς στο σκορ, με το Under 2.5 να έχει ιδιαίτερη τύχη. Ρίσκο με την ισοπαλία ημιχρόνου, θα μπει στο δελτίο μας.

17.11.2019
00:00 Londrina/PR – Botafogo/SP
«Κατήφορος» δίχως τέλος για την Λοντρίνα, η οποία μετράει πέντε σερί ήττες, χάνοντας και από την Κρισιούμα με σκορ 2-0. Στο 11ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, δέκα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού δέχθηκε και δεύτερο και πλέον το έργο της είναι αρκετά δύσκολο στην μάχη της παραμονής. Με 10/35 νίκες μέχρι στιγμής, θα πρέπει πάση θυσία να βρει τρεις βαθμούς απόψε, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν αποτελεί αμελητέα ποσότητα. «Συγκεντρωνόμαστε στους εαυτούς μας και δεν κοιτάμε γύρω μας», το μήνυμα του κόουτς Σιλβίνιο. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν από το σημερινό ο μπακ Σίλβιο (12/0) και ο μέσος Νερίς (11/0).
Είχε δυο διαδοχικά παιχνίδια στο γήπεδο της, από τα οποία δεν μπόρεσε να πάρει κάτι χάνοντας από τις Μπραγκαντίνο (3-2) και Σπορ Ρεσίφε (εσχάτως, 2-0). Το συγκρότημα του Έμερσον Μαρία δεν ήταν κακό στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Ρεσίφε, βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του πρώτου μέρους, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 60ό λεπτό. Άξιζε ένα γκολ, ενδεχομένως και κάτι από το 90λεπτο. Αδιάφορη στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος, μιας και βρίσκεται στο μέσον του βαθμολογικού πίνακα με 47 βαθμούς (13/35 νίκες). «Θέλουμε να κλείσουμε με θετικό τρόπο την φετινή χρονιά. Με ορισμένες καλές προσθήκες, η ομάδα θα πρωταγωνιστεί του χρόνου», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κόουτς Μαρία. Δίχως (ιδιαίτερα) αγωνιστικά ρποβλήματα.
Must-win παιχνίδι το συγκεκριμένο για την Λοντρίνα, εάν θέλει να διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία. Δίχως βαθμολογικό στόχο πλέον η Μποταφόγκο SP, αλλά και χωρίς άγχος στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Δεν πάμε με τον άσσο σε καμία περίπτωση.