Brøndby IF vs Randers FC Άσσος και over 1,5

TI ΙΣΧΥΕΙ
Νοκ άουτ αγώνας για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αν στα 90 λεπτά υπάρξει ισοπαλία με οποιοδήποτε σκορ, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον δεν αλλάξει κάτι, πέναλτι. Η νικήτρια ομάδα κερδίζει τη συμμετοχή της στην προκριματική φάση του Europa
League.

Φέτος στο πρωτάθλημα
Ράντερς – Μπρόντμπι 0-2
Μπρόντμπι – Ράντερς 2-1

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, παρουσιάστηκε σοβαρή και συγκεντρωμένη και επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Οντενσε «κλέβοντας» την ύστατη ώρα την 4η θέση.

Σε καμία περίπτωση η χρονιά δεν μπορεί να θεωρηθεί πετυχημένη για την Μπρόντμπι, η οποία μετά την περσινή 2η θέση ξεκίνησε με στόχο τον τίτλο, ωστόσο το ευρωπαϊκό εισιτήριο μπορεί να τη σώσει. Ή εν πάση περιπτώσει μπορεί να «γλυκάνει» λίγο τους οπαδούς της που περίμεναν τουλάχιστον το Κύπελλο, το οποίο έχασε στα πέναλτι από τη Μίντιλαντ, λίγα χιλιόμετρα από το γήπεδο του σημερινού αγώνα. Σε αντίθετη περίπτωση, η χρονιά πάει στα σκουπίδια και θα γίνει γερή ενδοσκόπηση στο τι έφταιξε.

Αγωνιστικά Νέα

Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Σίμον Χέντλουντ (16/4 γκολ, 2 ασίστ), ο οποίος έκανε ό,τι πιο ανόητο μπορούσε να κάνει στο ματς με την Οντενσε και πήρε απευθείας κόκκινη, θέτοντας εαυτόν εκτός του σημερινού ματς. Ο Σουηδός μέσος ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας κατά την περίοδο της άνοιξης και η απουσία του σήμερα είναι σίγουρα ένας μεγάλος πονοκέφαλος για τον Μάρτιν Ρετόφ. Από την άλλη όμως, επιστρέφει ο βασικός μέσος Χάνι Μουκτάρ (29 συμ., 6 γκολ, 5 ασίστ), ο οποίος δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Οντενσε, είναι όμως έτοιμος για το καθοριστικό σημερινό ματς.

Κατά τα άλλα, εκτός αποστολής έμεινε και πάλι ο καλός αμυντικός Τζόελ Καμπόγκο (15 συμ., 1 ασίστ), που τραυματίστηκε στο γόνατο και λείπει εδώ και καιρό. Χάνει ως γνωστό το υπόλοιπο της σεζόν ο μέσος Κάσπερ Φίσκερ (10 συμ., 1 ασίστ, 6 αλλαγή), που αναμένεται να επανέλθει τον ερχόμενο Αύγουστο στους αγωνιστικούς χώρους.

ΡΑΝΤΕΡΣ

ΡΑΝΤΕΡΣ

Μόλις 19 δεύτερα πριν τη λήξη των καθυστερήσεων, ο Μάρβιν Εγκχο με αριστερό συρτό σουτ λίγο μέσα στη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 τη γηπεδούχο AGF Ορχους δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Το ματς είχε έντονο ρυθμό από το πρώτο λεπτό, η Ράντερς έχασε αρκετές φάσεις στο α’ μέρος, έμεινε πίσω με πέναλτι που βλακωδώς έκανε στο 60’ και θα έμενε εκτός (είχε κερδίσει 2-1 στο α’ ματς) αν η Ορχους δεν ανταπέδιδε τη βλακεία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενώ λοιπόν είχε την μπάλα στο κέντρο και ήθελε περίπου 40 δεύτερα για τη λήξη, αντί να την κρατήσει και να περάσει ο χρόνος, επιχείρησε να επιτεθεί, έχασε την μπάλα και βρέθηκε εκτεθειμένη, πληρώνοντας την απερισκεψία της.

Μεγάλη επιτυχία αν σκεφτεί κανείς πως πέρσι σώθηκε στο τσακ. Αναμφίβολα, το μεγαλύτερο μερίδιο ανήκει στον Τόμας Τόμασμπεργκ, ο οποίος κατάφερε να περάσει τη δική του αγωνιστική φιλοσοφία και να φτάσει την ομάδα ένα βήμα πριν από την ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Δεν υπάρχει καμία αναφορά για οποιοδήποτε πρόβλημα. Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε όλη η ομάδα συν 3 παίκτες της ομάδας U19.

ΠΡΟΤΑΣΗ
Η Μπρόντμπι έχει ψυχολογικό πλεονέκτημα, αφού κατάφερε να σταθεί όρθια στο Οντενσε και να πάρει τη νίκη που της έδωσε την ύστατη κυριολεκτικά στιγμή το δικαίωμα να ελπίζει πως μπορεί να σώσει τη χρονιά. Ανεβασμένη βέβαια ψυχολογικά είναι και η Ράντερς, η οποία ισοφάρισε 20 δεύτερα πριν τελειώσουν οι καθυστερήσεις. Η έδρα θα παίξει τον ρόλο της και αντισταθμίζει τη σημαντική απώλεια των γηπεδούχων. Σέβομαι τη Ράντερς, νομίζω όμως πως η Μπρόντμπι εδώ που έφτασε θα πάρει το εισιτήριο. O άσος + over 1,5 σε αποδεκτή απόδοση 2,05 …