CF Fuenlabrada vs Racing Santander Ισπανία 2a B Promoción Campeón Segunda B

Βγαίνει ο πρωταθλητής, αλλά δεν τους ενδιαφέρει ο τίτλος

Τόσο η Φουενλαμπράδα, όσο και η Σανταντέρ έχουν εξασφαλίσει την άνοδο τους και απλά παίζουν για το ποιος θα βγει πρωταθλητής με τους γηπεδούχους να έχουν επικρατήσει στο πρώτο ματς με 2-1 στο «Ελ Σαρδινέρο». Χαλαρά βλέπουν το ματς οι δύο προπονητές καθώς δεν τους ενδιαφέρει ο τίτλος, αλλά να μην τραυματιστεί κάποιος ποδοσφαιριστής.

Φουενλαμπράδα

Είναι ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή, αφού την Κυριακή επικράτησε εκτός έδρας της Σανταντέρ με 2-1. Άνοιξε το σκορ με τον Λαζάρο στο 15′ και δέχθηκε την ισοφάριση στο 68′, όμως, πήρε τη νίκη με τέρμα που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πριέτο.

«Αυτό που θέλω είναι οι οπαδοί μας να ευχαριστηθούν το παιχνίδι. Θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να βάλουμε την τελική πινελιά σε μια θετική σεζόν στο σπίτι μας. Έχουμε τη δυνατότητα να είμαστε πρωταθλητές μεταξύ 80 ομάδων και πρέπει μετά να πάμε για διακοπές. Φαίνεται σαν μια τέλεια μέρα να πάρουν οι παίκτες την ανταμοιβή που αξίζουν: χειροκρότημα και αναγνώριση… δεν έχει σημασία τι συμβαίνει. Την Τετάρτη θα προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Είναι ίδια η επιθυμία μας όπως και πριν από το πρώτο ματς. Αυτό συμβαίνει στο DNA μας. Όταν έφτασα στο Σαρντινέρο είδα τον αντίπαλο προπονητή και του είπα πόσο ευτυχισμένος είμαι και αγκαλιαστήκαμε. Στην πραγματικότητα και οι δύο αντιμετωπίζουμε το παιχνίδι με ηρεμία που είναι δύσκολο να έχουμε σαν προπονητές. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, αλλά δεν θα υπάρξει ιδιαίτερη ένταση», είπε ο προπονητής Μερέ που αυτό που ζητάει είναι να μην τραυματιστεί κανείς παίκτης του.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός είναι ο τραυματίας μέσος Ούγκο Φράιλε (38/5) και έχει μυικό πρόβλημα ο χαφ Χοσέ Φραν (21/3). Ο βασικός αμυντικός Χουάνμα (37/7) δεν θα αγωνιστεί ώστε να μην δεχθεί κάρτα και τιμωρηθεί για την επόμενη σεζόν.

Σανταντέρ

Είδε πολύ χαλαρά το πρώτο παιχνίδι που κρίνει τον πρωταθλητής της Segunda B, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στην έδρας της. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15′ και ισοφάρισε στο 68′, όμως, μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα της για δεύτερη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ότι και να γίνει επιστρέφει στη Σεγούντα Ντιβιζιόν έπειτα από τέσσερα χρόνια. Θα ταξιδέψει σήμερα στην Μαδρίτη με λεωφορείο και από αύριο θα απολαύσει τις καλοκαιρινές διακοπές.

«Πηγαίνουμε στο γήπεδο με την ιδέα να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι και να είμαστε πρωταθλητές της Segunda B. Θέλω να δω την ομάδα μου όπως παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ματς. Η Φουενλαμπράδα είναι μια ομάδα με ταχύτητα, βάθος και καλή αντεπίθεση. Μετά από αυτόν τον αγώνα θα προετοιμάσουμε την ομάδα της σεζόν 2019/20», τόνισε ο κόουτς Ιβάν Άνια.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος είναι o επιθετικός Αλβάρο Σεχούντο (28/5) και αμφίβολος δίνεται ο μέσος Λομπάρντο (33/3).