Χαώδης η διαφορά δυναμικότητας

*Στην «Allianz Arena» η Μπάγερν Μονάχου αντιμετωπίζει τη Βόλφσμπουργκ για την 17η αγωνιστική της Bundesliga.

0692: Bayern Munich – VFL Wolfsburg 21:30 («Allianz Arena»)

Μπάγερν Μονάχου: Επιβλητική όπως τις περισσότερες φορές η Μπάγερν Μονάχου, επικράτησε με 0-5 εκτός της Στουτγκάρδης στην προηγούμενη της υποχρέωση. Κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου οι «βαυαροί» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ευτύχισαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενοι με το γκολ του Γκνάμπρι στο 40′. Στην επανάληψη έκανε την αντίπαλο της να κυνηγήσει την ισοφάριση και χτύπησε στις αντεπιθέσεις, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα με τους Γκνάμπρι (53′, 74′) και Λεβαντόβσκι (69′, 72′) να σημειώνουν από άλλα δύο. Έτσι η Μπάγερν έφτασε στην τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που την ανέδειξε και πρωταθλήτρια Χειμώνα, αφού βρίσκεται σε απόσταση έξι βαθμών από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένουν οι Τολισό (αναπληρωματικός χαφ), Γκορέτσκα (βασικός χαφ), Στάνισιτς (δεξιός μπακ), Τσούπο-Μότινγκ (αναπληρωματικός επιθετικός), Κίμιχ (αμυντικός χαφ). Νέα απώλεια ο Κομάν (συχνά βασικός μεσοεπιθετικός), ενώ επιστρέφει μετά από απουσία πέντε αγώνων ο Ζάμπιτσερ (αναπληρωματικός χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Νόιερ, Ζίλε, Ουπαμεκανό, Ερνάντες, Ρόκα, Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Σανέ, Ντέιβις, Λεβαντόβσκι.

Βόλφσμπουργκ: Από την εντός έδρας ήττα με 2-3 από την Κολωνία προέρχεται η Βόφσμπουργκ, σ’ ένα ματς που δεν έπαιξε ποδόσφαιρο, αλλά μαζική άμυνα. Στάθηκε τυχερή και ποηγήθηκε στο 8′ σε μία από τις αντεπιθέσεις της, ωστόσο στο 34′ ισοφαρίστηκε, με το 1-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό για τους «λύκους» και πάλι στην κόντρα βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Βέγκχορστ για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Έστω και αν προηγήθηκαν προτίμησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, μια τακτική που τους έκανε εν τέλει να το πληρώσουν. Στο 73′ η Κολωνία έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 89′ πέτυχε τρίτο γκολ και δίκαια πήρε τη νίκη. Είναι φανερό ότι η Βόλφσμπουργκ δεν πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία της παιχνίδια. Μετράει τέσσερις διαδοχικές ήττες κάτι που την έχουν φέρει αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Με 20 βαθμούς συγκομιδή, βρέθηκε μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν την έφταναν όλα αυτά, τώρα καλείται να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου και κινδυνεύει να δώσει συνέχεια στο αρνητικό της σερί.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Οτάβιο (αριστερός μπακ), Μεχμέντι (αναπληρωματικός μεσοεπιθετικός), Σλάγκερ (αμυντικός χαφ), Γουίλιαμ (αναπληρωματικός δεξιός μπακ) και Μπιάλεκ (αναπληρωματικός επιθετικός). Εκτίει τιμωρία ο Ρουσιγιόν (αριστερός μπακ), ενώ με πρόβλημα τραυματισμού τέθηκαν εκτός οι Ενμεσά (βασικός μεσοεπιθετικός) και Εμπαμπού (βασικός δεξιός μπακ). Αμφίβολη η συμμετοχή του Φίλιπ (αναπληρωματικός επιτελικός χαφ), ενώ μετά από απουσία ενός αγώνα επιστρέφει ο Βάλντσμιντ (συχνά βασικός μεσοεπιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Καστέελς, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Μπορνό, Μπακού, Βρανξ, Άρνολντ, Γκέραρντ, Λουκεμπάκιο, Φ. Ενμεσά, Βέγχορστ.

Προϊστορία: Στις 10 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της με τη Βόλφσμπουργκ, η Μπάγερν σαφώς και έχει την υπεροχή, έχοντας καταγράψει 9 νίκες και μία ισοπαλία.

28.01.12BundesligaΜπάγερν ΜονάχουΒόλφσμπουργκ2:0

Για περισσότερα αθλητικά γεγονότα που αφορούν το στοίχημα μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα μας στο www.meridianbet.com.cy.

**Χαώδης η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Οι «βαυαροί» παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, τη στιγμή που οι «λύκοι» αγωνίζονται με πρώτιστο τους στόχο την άμυνα. (1&4+ στο 1,90, η ψηλότερη απόδοση της αγοράς, Meridianbet)

PREMIUM BONUS: Premium Bonus 10% μέχρι €150!