China Super League

DALIAN AERBING FC v BEIJING GUOAN FC:Δεν μπόρεσε η Νταλίαν να πετύχει την 3η διαδοχική νίκη, που θα έδινε προβάδισμα για την πεντάδα. Προηγήθηκε δις κόντρα στη Γιανγκσού Σουνίνγκ, εντούτοις κόστισε η αποβολή του Σουν Μπο 33’ (2-2 εντός). Ο Κινέζος χαφ πρόλαβε πάντως να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του στο ξεκίνημα με κοντινό σουτ, ωστόσο αυτή ισοφαρίστηκε στο 21’ μετά από αδράνεια της άμυνας. Στο 26’ ο Λι Τζιανμπίν έδωσε για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ, εντούτοις άντεξε μόλις για τέσσερα λεπτά. Πήρε τα πάνω της στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και αποκαταστάθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά είδε το γκολ του Ροντόν να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιτ. Είναι σε σταθερά ανοδική πορεία μετά την πρόσληψη του Ισπανού τεχνικού Ράφα Μπενίτεθ και μοναδικό μελανό σημείο είναι η κάκιστη ανασταλτική λειτουργία.

Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει και πάλι ο αμυντικός Ζάο (7/0), Χτύπησε και είναι εξαιρετικά αμφίβολος ο επιθετικός Μπόατενγκ (13/8), ο οποίος έχει βρει ρυθμό τις τελευταίες βδομάδες. Αν δεν τα καταφέρει θα πάρει θέση στο αρχικό σχήμα ο «κανονιέρης» Σόλομον Ροντόν (4/3). Τιμωρημένοι είναι ο χαφ Σουν Μπο (3/1) και ο αμυντικός Λι Τζιανμπίν (16/1).
(4-2-3-1): Γιου – Γουάνγκ, Zενγκ, Ζανγκ, Τινγκ – Ζου, Ζάο Ξουρί – Γουάνγκ, Καράσκο, Χάμσικ – Ροντόν.
Τέλος τα όνειρα τίτλου για την Γκουοάν. Δεν άλλαξε κάτι στην κάκιστη απόδοση των τελευταίων εβδομάδων και αναμενόμενα έχασε 1-3 στο ντέρμπι, κόντρα στην Γκουοανγκζού Εβεργκράντε. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από τα πρώτα λεπτά μετά από κενό στην άμυνα, όμως απάντησε με την κεφαλιά του Ζανγκ Γιουνίνγκ στο 17’. Στις αρχές της επανάληψης έπαιξε καθοριστικό ρόλο το δοκάρι σε τετ α τετ του Μπακαμπού, καθώς σχεδόν αμέσως δέχτηκε δεύτερο τέρμα μετά από στημένη φάση και νέα αδράνεια των στόπερ της. Λίγα λεπτά αργότερα, μετά από νέο λάθος, τελείωσαν τα πάντα, ενώ γλύτωσε το τέταρτο γκολ λόγω VAR. Καλείται να μαζέψει άμεσα τα κομμάτια της, αν δεν θέλει να χάσει ούτε τη δεύτερη θέση.
Χάνει πιθανότατα το υπόλοιπο της σεζόν ο Ισπανός σταρ και ηγέτης, Τζόναθαν Βιέρα (17/8), ο οποίος έσπασε τα πλευρά του.  Εκτός λόγω τραυματισμού θα μείνει σίγουρα και ο δημιουργικός χαφ, Ζανγκ Ξιζέ (18/2), του οποίου η απουσία είναι εμφανής. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα έχει πάρει ο Βραζιλιάνος μέσος Φερντάντο (2/0), ο οποίος τα πηγαίνει πολύ καλά μέχρι στιγμής.
(4-1-3-2): Ζου – Λου, Κιμ, Γιου, Λι – Πιάο – Τσι, Φερντάντο, Αουγκούστο – Ζανγκ Γ., Μπακαμπού.
Το μομέντουμ δείχνει ξεκάθαρα Ντάλιαν, η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση από τη στιγμή που ανέλαβε ο Ράφα Μπενίτεθ. Η Γκουοάν σίγουρα δεν είναι καλά, ωστόσο διαθέτει φανέλα και ποιότητα και δεν κοντράρεται εύκολα. Προτιμότερη λύση δείχνουν τα πολλά τέρματα.
GUANGZHOU FC v CHONGQING LIFAN:Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Γκουοανγκζού Εβεργκράντε, η οποία έκανε νέο ρεκόρ με την 13η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Έδειξε ανωτερότητα στο ντέρμπι κορυφής με την Γκουοάν και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από τον 8ο τίτλο στα τελευταία εννιά χρόνια (3-1 εκτός). Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον ηγέτη Παουλίνιο, ωστόσο ισοφαρίστηκε λίγο αργότερα. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους γλύτωσε από το δοκάρι και σχεδόν αμέσως πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με το κοντινό σουτ του Έλκεσον. Στο 59’ ο Γιανγκ Λιου με ωραίο πλασέ έβαλε τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς και μέχρι τη λήξη απειλήθηκε ελάχιστα. Μονόδρομο αποτελεί το «τρίποντο» στο αποψινό ματς με την Λιφάν, προκειμένου να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Εκτός παραμένει ο διεθνής μεσοεπιθετικός, Γιου (6/0), ενώ προέκυψαν νέες απώλειες με τους τραυματισμούς του βασικότατου αριστερού μπακ Λι Ξουεπένγκ (13/0) και του κεντρικού αμυντικού, Φενγκ Ξιαοτίνγκ (13/1, που είναι εξαιρετικά αμφίβολοι. Ο Φάμπιο Καναβάρο, πάντως, έχει αποδείξει ότι μπορεί να βρει λύσεις, καθώς υπάρχει και αρκετό «βάθος» στο ρόστερ.
(4-3-3): Λιου Ντ. – Ζουνγί, Ζανγκ, Ντενγκ, Παρκ – Zενγκ, Παουλίνιο, Ξου – Γέι, Γιανγκ, Έλκεσον.
Σταθερά σε πτωτική πορεία η Λιφάν τις τελευταίες εβδομάδες, αγνοεί τη χαρά της νίκης για τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές (0-2-2). Δεν ήταν καλή στο θεωρητικά βατό ματς κόντρα στην Τιαντζίν Τιανχάι (1-1 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο ξεκίνημα με το αυτογκόλ του γκολκίπερ Σούι, όμως ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 28’. Στη συνέχεια είχε 2-3 καλές στιγμές για να κάνει την ολική ανατροπή, όμως δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα. Στα τελευταία λεπτά προτίμησε να διαφυλάξει τα νώτα της και να μην πάρει κάποιο ρίσκο, καθώς διατηρήθηκε στο +12 από τη ζώνη του υποβιβασμού και δεν αναμένεται να κινδυνέψει.
Παραμένει τραυματίας ο Βραζιλιάνος  «κανονιέρης» Άλαν Κάρντεκ (19/9) και θα μείνει για αρκετό διάστημα εκτός. Φάνηκε, πάντως, το κενό του από το πρώτο παιχνίδι που έλειψε. Αυτό είναι και το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα, που αντιμετωπίζει ο Τζόρντι Κρόιφ. Λίγα πράγματα μέχρι στιγμής από τον Βραζιλιάνο επιθετικό Μαρσίνιο (3/0), που δίνει ότι χρειάζεται χρόνο.
(4-4-1-1): Σούι – Γιουάν, Λιου, Σουάι, Χάο – Φενγκ, Κάο, Πενγκ, Φερν. Σίλβα – Μερτσεγιόφσκι – Μαρσίνιο.
Στο… ρελαντί αναμένεται να πάρει ακόμα μία νίκη η Γκουανγκζού Εβεργκράντε, καθώς ακόμα και σε καλή κατάσταση να ήταν η Λιφάν, δεν θα μπορούσε να την κοντράρει. Σε πολύ χαμηλά επίπεδα προσφέρονται τόσο ο απλός άσος, αλλά τόσο και τα χάντικαπ. Καλύτερα να περιμένουμε το live, μήπως και προκύψει κάτι ενδιαφέρον.
TIANJIN SONGJIANG v SHANGHAI SHENHUA:Συνεχίζει να κάνει η Τιαντζίν την ύστατη προσπάθεια για να σώσει την κατηγορία. Πρόσθεσε ακόμα ένα σημαντικό βαθμό στο ενεργητικό της, στο δύσκολο εκτός έδρας ματς, κόντρα στην Λιφάν (1-1). Προηγήθηκε μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα, ωστόσο ισοφαρίστηκε από το αυτογκόλ του Ζενγκ Νταλούν στο 28’, ο οποίος προσπάθησε ανεπιτυχώς να απομακρύνει την μπάλα. Μέχρι και τη λήξη τα έδωσε όλα για να πάρει τη νίκη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Έπεσε εκ νέου μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού μετά τη χθεσινή νίκη της Σενζέν και θα τα παίξει όλα για όλα στο αποψινό «εξάποντο», απέναντι στη Σανγκάη Σενχούα. Βγάζει πάθος, πίστη, θέληση, όμως αυτό δεν είναι από μόνο του αρκετό.

Επέστρεψε έπειτα από απουσία πολλών εβδομάδων λόγω τραυματισμού, ο βασικότατος μέσος Γουάνγκ (10/2). Διαθέσιμος θα είναι και ο αμυντικός Πέι Σουάι (17/0), ο οποίος δεν έπαιξε στο προηγούμενο παιχνίδι λόγω τιμωρίας. Κερδίζει πόντους ο προπονητής Παρκ Τσουνγκ – Γιουνγκ, ο οποίος είχε δεχτεί δριμεία κριτική το προηγούμενο διάστημα και βρέθηκε ένα βήμα πριν την απόλυση.
(4-3-3): Ζανγκ Λου – Ζανγκ Τσ., Ζανγκ, Γεν, Kιαν – Λιάο, Σονγκ, Γιάο – Άλαν, Γιανγκ Ξου, Σουν Κε.
Δεν αγωνίστηκε η Σανγκάη Σενχούα την προηγούμενη βδομάδα, καθώς το παιχνίδι με τη Σενζέν αναβλήθηκε λόγω του τυφώνα που έπληξε την περιοχή. Στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε, στις 2/8, παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Γουχάν Ζαλ. Συνολικά ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο «πλήρωσε» τις πολλές αμυντικές της αδυναμίες. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 26’, όμως απάντησε έξι λεπτά αργότερα με τον φορμαρισμένο επιθετικό Κιμ Σιν – Γουκ και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με ωραίο σουτ ο ίδιος παίκτης έκανε την ολική ανατροπή. Με το ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε την ισοφάριση και στο 80’ τη γλύτωσε από τα χειρότερα σε εκτέλεση πέναλτι ο γκολκίπερ Τσεν, εντούτοις ήταν αυτή που μέχρι και τη λήξη έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Εμφανής η απουσία του πολύτιμου Νιγηριανού επιθετικού και πρώτου σκόρερ Ιγκάλο (9/7), ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα μετά το Κύπελλο Αφρικής, αλλά αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και θα μείνει εκτός. Αυτή είναι και η μοναδική απουσία ενόψει του αποψινού αγώνα με την Τιαντζίν Τέντα. Παρελθόν αποτελεί ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός Όσκαρ Ρομέρο (9/0), που πήγε στη Σαν Λορέντζο.
(4-2-3-1): Λι – Γουάνγκ, Ξου, Λι, Φουλάνγκ – Ν’Ντουμπού, Σουν – Κάο, Μορένο, Ελ Σαράουι – Κιμ Σιν-Γουκ.
Μονόδρομο αποτελεί για την Τιαντζίν η νίκη στο αποψινό παιχνίδι, αν δεν θέλει να χάσει περισσότερο έδαφος στη μάχη της παραμονής. Η Σανγκάη είναι ξεκούραστη και είχε χρόνο να δουλέψει ακόμα περισσότερο ο τεχνικός Τσόι. Παίζεται το διπλό στο DNB.
WUHAN ZALL v SHANDONG L. TAISHAN:Δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά η Γουχάν απέναντι στην Τιαντζίν Τέντα και έχασε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1. Από νωρίς κιόλας φάνηκε ότι δεν είναι σε καλή μέρα και πιέστηκε αρκετά. Άντεξε μέχρι και το 54’, όταν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αχρείαστο πέναλτι, ενώ στο 69’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Στο τελευταίο τέταρτο «ξύπνησε», αλλά ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ράφαελ Σίλβα στο 79’. Αγνοεί τη χαρά της νίκης για πέντε διαδοχικές αγωνιστικές (0-4-1), ωστόσο κάτι τέτοιο ήταν αναμενόμενο να συμβεί για το νεοφώτιστο σύλλογο. Τουλάχιστον, παίζει χωρίς άγχος, από τη στιγμή που έχει εξασφαλίσει την παραμονή.

Παραμένει εκτός, λόγω τραυματισμού, ο καλός αμυντικός Λούο Γι (8/0). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός Γκάο Τανγιού (20/0), που αγωνίζεται ως δανεικός από τη Σάντονγκ. Τόνισε πάντως ότι ήθελε να πολύ να παίξει και να αποδείξει πράγματα. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικότατος κεντρικός αμυντικός Λι Γιου (20/0).
(4-3-3): Ντονγκ – Μ’Μπια, Ζιμπό, Λιάο, Μινγκ – Λι, Γουάνγκ, Γιουν – Κουάσι, Τζιανγκ, Σίλβα.
Επιστροφή στις νίκες για τη Σάντονγκ, η οποία συνέτριψε 3-0 τη Χεμπέι μέσα στο «σπίτι» της. Είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο το δοκάρι δεν της έκανε τη χάρη σε σουτ του Γκουέδες. Στις αρχές της επανάληψης πιέστηκε αρκετά και γλύτωσε από τις επεμβάσεις του γκολκίπερ Νταλέι, αλλά και την αστοχία των αντιπάλων της. Έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Γκουέδες και το σουτ του Λιουγιού στο 72’ μπήκε μπροστά στο σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος παικταράς πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ α τετ, βάζοντας τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς. Στο 87’ βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ και ο σταρ, Μαρουάν Φελαϊνί.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, έχουν τεθεί ο νεαρός επιθετικός Τιαν (7/0), ο αμυντικός Λι (4/0), ο εξτρέμ Τζιν Τζινγκντάο (6/0), ο χαφ Γου Ξινγκάν (11/1) και ο αμυντικός Ντάι Λιν (17/0). Υπήρχαν αρκετά προβλήματα ακόμα για το αποψινό παιχνίδι, ωστόσο ο τεχνικός Λι Ξιαοπένγκ τόνισε ότι οι παίκτες που ταλαιπωρήθηκαν από αυτά αποθεραπεύτηκαν και θα είναι διαθέσιμοι.
(4-4-2): Νταλέι – Γουάνγκ, Λιου, Ζενγκ, Σονγκ – Φελαϊνί, Λιουγιού, Ζου, Ντελγκαδο – Πελέ, Γκουέδες.
Δεν είναι στα καλά της η Γουχάν, ωστόσο είναι «σκληρό» καρύδι μπροστά στο κοινό της και δεν κοντράρεται εύκολα. Η Σάντονγκ μακριά από το «σπίτι» της είναι αρκετά ευάλωτη και η προετοιμασία για το αποψινό ματς έγινε με πολλά προβλήματα, εντούτοις διαθέτει μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Καλύτερα να μην μπλέξουμε…