China Super League

14:35 Beijing Renhe – Chongqing Lifan
Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της Ρένχε δεν θα περίμενε την τραγική φετινή πορεία, αφού μετά την περσινή σεζόν έδειχνε να βάζει τις βάσεις για κάτι καλό. Έχει να αγωνιστεί πάνω από δύο μήνες, καθώς στο γήπεδο της γίνονταν εργασίες για εθνικό εορτασμό. Στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε στις 14/8, ηττήθηκε με 2-1 από τη Χεμπέι. Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με τον ηγέτη Αουγκούστο Φερνάντεζ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ισοφαρίστηκε πέντε λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έβγαλε ενέργεια και στο 80’ μετά από νέο λάθος στην άμυνα δεν πήρε ούτε το βαθμό. Η διαφορά από τη σωτηρία είναι στο -7, αλλά έχει να δώσει δύο εξ αναβολής ματς. Ακόμα και έτσι, η κατάσταση δείχνει μη αναστρέψιμη…
Αγωνιστικά Νέα:Μειώθηκαν στο ελάχιστο τα προβλήματα για τον Ισπανό τεχνικό Λουίς Γκαρσία, ο οποίος ουσιαστικά θα έχει στη διάθεση του όλους τους παίκτες που του χρειάζονται. Εκτός λόγω τραυματισμού παραμένει ο βασικότατος αριστερός μπακ Ράο (13/0), ωστόσο το κενό του μπορεί να καλυφθεί επάξια. Διαθέσιμος θα είναι από τιμωρία ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Ντου (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ζανγκ – Λιου Τζιαν, Γουάν, Λούο, Τσεν – Νιμαμντίν, Ζανγκ Γιουφενγκ, Κάο, Τσεν – Μασίκα, Ντιοπ.
Στο καταλληλότερο σημείο ήρθε η διακοπή του πρωταθλήματος για τη Λιφάν. Η ομάδα του Τζόρντι Κρόιφ συνεχίζει να μην βγάζει ενέργεια στο χορτάρι και πλέον έχει πέσει στην 10η θέση. Όχι ότι κινδυνεύει ρεαλιστικά με υποβιβασμό, εντούτοις πάλευε για την πεντάδα ακόμη και στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου. Στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε πριν από τη διακοπή έχασε με 2-1 από τη Γιανγκσού. Μπήκε εξαιρετικά και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Κόντρα στη ροή και στην πρώτη φορά που απειλήθηκε βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Σούι στο 55’. Εννιά λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο γκολ, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το απευθείας φάουλ του Τζιανγκ στο 83’.
Αγωνιστικά Νέα:Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Ολλανδό τεχνικό. Ευεργετικό αποδείχτηκε το διάστημα της διακοπής, καθώς αποθεραπεύτηκαν όλοι οι τραυματίες και θα έχει όλα τα «όπλα» στη διάθεση του. Θέση στην κορυφή της επίθεσης θα πάρει ο Βραζιλιάνος «κανονιέρης» Άλαν Κάρντεκ (20/0), ενώ στηρίζει πολλά στον βιρτουόζο Μερτσεγιόφσκι (22/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Σούι – Γιουάν, Λιου, Σουάι, Χάο – Φενγκ, Κάο, Πενγκ, Φερν. Σίλβα – Μερτσεγιόφσκι – Κάρντεκ.
Εβδομήντα μέρες έχει να δώσει επίσημο παιχνίδι η Ρένχε, που έτσι και αλλιώς είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος. Η διακοπή μόνο καλό έκανε στη Λιφάν, η οποία άξιζε να πάρει κάτι από τον αγώνα με τη Γιανγκσού. Παίζεται το διπλό στο DNB.