Colombia Copa Colombia Round 2

DEPORTIVO PASTO v DEPOR LA EQUIDAD:Παρέμεινε δίχως νίκη για έναν ολόκληρο μήνα καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην πόλη Μοντέρια απέναντι στην Τζαγκουάρες φτάνοντας έτσι στο 0-4-2 στην τελευταία εξάδα αγώνων. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Περέα πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού στο ματς. Το αποτέλεσμα αυτό την κράτησε στις τελευταίες θέσεις του Κλαουσούρα (0-4-1 μέχρι στιγμής), αλλά το συγκρότημα του Αλέξις Γκαρσία εξακολουθεί να βρίσκεται στην δεύτερη θέση της συνολικής βαθμολογίας ελέω της εκπληκτικής πορείας του στο Απερτούρα. Εξάλλου στο πρώτο πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Λα Εκιδάδ, προηγήθηκε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο, όμως τελικά έφυγε ηττημένη (3-2) από την Μπογκοτά. Δεν προλαβαίνουν ο μέσος Αγιάλα (21/2) και ο φορ Βανέγας (24/5).

Τα κατάφερε περίφημα απέναντι στην Ατλέτικο Νασιονάλ και στάθηκε όρθια μέχρι τέλους (0-0). Δεύτερο φετινό παιχνίδι στο Κλαουσούρα που μένει αήττητη, καθώς είχε προηγηθεί προ δυο εβδομάδων το 2-0 επί της Μαγκνταλένα. Εξάλλου, η νίκη της με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Πάστο της δίνει τον πρώτο λόγο ενόψει της αποψινής αναμέτρησης. Η ομάδα του Ουμπέρτο Σιέρα αντέδρασε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (1-1 ο Μαχέτσα στο 30′, 2-2 ο Καμάτσο στο 45′) και με τον Μουρίγιο ένα τέταρτο πριν το φινάλε πήρε την νίκη. Την ερχόμενη Τρίτη αντιμετωπίζει στην Βραζιλία την Ατλέτικο Μινέιρο για τα προημιτελικά του Σουνταμερικάνα. Η μοναδική (πλέον) εκπρόσωπος της χώρας αυτή την στιγμή στις διοργανώσεις της CONMEBOL.
Εκτιμούμε πως η Λα Εκιδάδ θα περάσει στην επόμενη φάση. Αυτό μπορεί να συμβεί και στα πέναλτι, εφόσον ηττηθεί απόψε με ένα γκολ διαφορά. Βρίσκονται πάντως σε καλύτερο μομέντουμ και θεωρούμε πως η πρόκριση θα εξασφαλιστεί στο 90λεπτο.
ORSOMARSO v DEP. TOLIMA:Άντεξε σχεδόν ένα ημίωρο στο πρώτο αγώνα απέναντι στην Τολίμα, αλλά εκείνο που την “αποτελείωσε” ήταν η αποβολή του στόπερ Γκαρσία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού δέχτηκε και δεύτερο, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στην εκπνοή. Πολύ δύσκολο το έργο της απόψε, παρότι στην φάση των ομίλων (1η, 4-1-1, 11-5 γκολ σε όμιλο με Ουίγια και δυο υποδεέστερες) και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια σημείωσε από τρία τέρματα. Αναφορικά με το πρωτάθλημα (σ.σ. μετέχει στην δεύτερη κατηγορία το οποίο βρίσκεται στην 4η αγωνιστική του Κλαουσούρα), μόλις την περασμένη αγωνιστική κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό  (1-1 με Περέιρα). Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής απόψε ο τιμωρημένος μπακ Γκαρσία (2/0).

Μετά το σκορ του πρώτου αγώνα (νίκη 3-0), σήμερα απλώς θα… τσεκάρει το εισιτήριο της στα προημιτελικά του θεσμού. Σαφώς ανώτεροι στο ματς του Ιμπαγκέ, προηγήθηκε με τον Μόγια στο 27′ και ενώ στις καθυστερήσεις ο αντίπαλος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Άργησε να το εκμεταλλευτεί στην επανάληψη καθώς το δεύτερο τέρμα ήρθε στο 63ο λεπτό από τον Σεντένο, με τον Ερνάντες στην εκπνοή να διαμορφώνει το τελικό 3-0. Για το Κλαουσούρα, ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Ενβιγάδο, μειώνοντας απλώς με τον Μπανγκουέρο στις καθυστερήσεις. Ο τεχνικός Αλμπέρτο Γκαμέρο δεν συμπεριέλαβε στην αποστολή τους τραυματίες χαφ Καστριγιόν (17/0) και φορ Πέρεζ (23/11). Εκτός έμεινε και ο νεοαποκτηθέντας Αργεντινός επιθετικός Βαλντάρα (7/1 με την Χιλιανή Ουν. Κονσέπσιον).
Να τελειώνει την… δουλειά θέλει απόψε η Τολίμα και το ωραίο είναι πως ο Γκαμέρο συμπεριέλαβε βασικούς στην αποστολή. Το 3-0 του πρώτου αγώνα καθώς και η αγωνιστική κατάσταση του αντιπάλου μάλλον δεν τον έχουν καθησυχάσει. Ενδεχομένως να μιλάμε και για τεράστια ευκαιρία το 1,85+ του διπλού.
REAL SANTANDER v DEPORTIVO CALI:Την γνωρίσαμε στους ομίλους εκεί όπου τερμάτισε στην πρώτη θέση (3-1-2), αφήνοντας τρίτη (και εκτός συνέχειας) την Ουνιόν Μαγκνταλένα. Σε αυτό συνέβαλε το διπλό (4-3) στην έδρα της τελευταίας στο φινάλε, παρότι η ίδια σημείωσε τις 2/3 νίκες της στις τελευταίες δυο αγωνιστικές. Στο πρώτο παιχνίδι στο Κάλι, δέχτηκε από το 2ο λεπτό το γκολ, αλλά κατάφερε να μην παραβιαστεί η εστία της ξανά. Με όπλο της τον συνθετικό χλοοτάπητα του γηπέδου της, θα ψάξει την ανατροπή προερχόμενη από το απόλυτο νικών (4/4) στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας. Πολύ νεανικό ρόστερ με τον μέσο όρο της επιθετικής της γραμμής να είναι τα 21,4 έτη και τον 31χρονο τεχνικός Χοσέ Γκαρσία να δηλώνει πως ο αντίπαλος είναι εκείνος που θα έχει το άγχος στο αποψινό παιχνίδι.
Από το 2ο μόλις λεπτό προηγήθηκε στο σκορ με τον Μερκάντο, ένα προβάδισμα που κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τέλους αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει. Έτσι, το 1-0 του πρώτου αγώνα διατηρεί στο κόλπο και την Σαν Αντρές, την έδρα της οποίας επισκέπτεται για πρώτη φορά στην ιστορία της. Εξάλλου, ο τεχνικός Πουσινέρι δεν σνομπάρει τον θεσμό, γνωρίζοντας πολύ καλά πως ενδεχόμενη κατάκτηση του εξασφαλίζει εισιτήριο για τους ομίλους του ερχόμενου Λιμπερταδόρες. Προκειμένου να αντιμετωπίσει τον συνθετικό χλοοτάπητα του “Erwin O’Neil Stadium” καθώς και την δύσκολη ώρα διεξαγωγής του παιχνιδιού (15:30 με αρκετή υγρασία), η ομάδα προετοιμάστηκε σε προπονητικό κέντρο του Κάλι με παρόμοιες κλιματικές και γηπεδικές συνθήκες. Ο 34χρονος πορτιέρο Μίνα (5 συμμ.) ενδέχεται να προφυλαχθεί.
Με το ελάχιστο δυνατό σκορ επιβλήθηκε στον πρώτο αγώνα η Ντεπορτίβο Κάλι. Της αρκεί όμως ενόψει του αποψινού επαναληπτικού, αρκεί να φανεί προσεκτική από το ξεκίνημα. Η Σαν Αντρές δεν έχει να χάσει κάτι και θα προσπαθήσει για το θαύμα. Στο 1,90+ να σκοράρουν και οι δυο.
DEPORTES PEREIRA v ITAGUI DITAIRES:Στάθηκε όρθια στο πρώτο παιχνίδι στο Ριονέγκρο (1-1) απέναντι στην σαφώς ανώτερη Αγκίλας, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί στο ημίωρο με τον Ασεβέδο Ρουίζ έπειτα από φάση διαρκείας. Ένα τέταρτο πριν το φινάλε δέχτηκε την ισοφάριση με τον πορτιέρο Αβεγιανέδα να αποκρούει ασταθώς και τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα δέχτηκε και δεύτερο, το οποίο όμως ακυρώθηκε (σωστά) ως οφσάιντ. Στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας, στα πλαίσια του Κλαουσούρα, αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) στην έδρα της Ορσομάρσο και μετά το πέρας των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών φιγουράρει στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα (2-1-1, 4-4 γκολ). Έφτασε ως εδώ τερματίζοντας πρώτη και αήττητη (4-2-0) σε έναν όμιλο με Ενβιγάδο (3η) και Τζαγκουάρες (4η).

Δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης μετά το πρώτο παιχνίδι η Αγκίλας, με το τελικό 1-1 να διατηρεί τα πάντα ανοιχτά ενόψει της αποψινής ρεβάνς. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στην Περέιρα, με την Αγκίλας να ανταποδίδει άμεσα αλλά λίγο αργότερα να μένει πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε τελικά με τον Ρεντέρια ένα τέταρτο πριν το φινάλε, φτάνοντας μάλιστα και στην ανατροπή λίγο αργότερα με τον διαιτητή όμως να ακυρώνει ορθώς το γκολ ως οφσάιντ. Τουλάχιστον κατάφερε για το Κλαουσούρτα να πάρει μια νίκη ψυχολογίας, επικρατώντας στο γήπεδο της με 1-0 της πρωταθλήτριας Τζούνιορ. Ο τεχνικός Γκαρσία δεν συμπεριέλαβε στην αποστολή, για διαφορετικούς λόγους τον καθένα, τους Γκόμες (στόπερ, 17/1), Κοντρέρας (χαφ, 11/0), Κουέρο (εξτρέμ, 13/0) και Μουρίγιο (φορ, 11/2).
Σημαντικό ρόλο για την Αγκίλας θα παίξει η πρόσφατη επιτυχία επί της Τζούνιορ, ένα αποτέλεσμα που έχει συμβάλει στην τόνωση του ηθικού της ομάδας. Εξάλλου, μετά και το 1-1 του πρώτου αγώνα, απόψε θέλει μόνο νίκη προκειμένου να μην… μπλέξει στην “ρώσικη ρουλέτα”. Άγνοια κινδύνου υπάρχει από πλευράς γηπεδούχων, δεν αποκλείουμε την έκπληξη.
AMERICA DE CALI v ONCE CALDAS:Δυο λεπτά πριν το φινάλε υπέκυψε στο Μανισάλες γνωρίζοντας την ήττα (2-1) από την Όνσε Κάλδας στο πρώτο παιχνίδι. Στο πρώτο 29λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί και άμεσα ο Βεργκάρα ισοφάρισε σε 1-1. Για το πρωτάθλημα, διασύρθηκε με 4-1 στο Μεντεγίν απέναντι στην Ιντεπεντιέντε, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο φετινό Κλαουσούρα. Πάντως το αποψινό ματς αποτελεί το πρώτο crash-test της ομάδας σε αυτό το δεύτερο μισό του 2019. “Γνωρίζουμε αρκετά πράγματα για τον αποψινό μας αντίπαλο και αυτό μας δίνει το δικαίωμα να παραμένουμε ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης“, ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Γκιμαράες. Δεν υπολογίζονται για την σημερινή αναμέτρηση ο κίπερ Κανταβίντ (10 συμμ.), ο μπακ Βελάσκο (1/0) και ο χαφ Βιβέρος (15/1).
Με το τέρμα του Τόρες Γκαρσία δυο λεπτά πριν το φινάλε, κατάφερε να πάρει  προβάδισμα πρόκρισης (2-1) μετά το πέρας του πρώτου αγώνα. Είχε προηγηθεί με τον Λοντρόνο στο 18′ και ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Πλέον καλείται να μην χάσει στο Κάλι, ενώ σε ενδεχόμενο ήττας με ένα γκολ διαφορά, τα πάντα θα κριθούν στην διαδικασία των πέναλτι. Στο Κλαουσούρα παρέμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι μετά και το εντός έδρας 0-0 με την Αλιάνζα Πετρολέρα (καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, άξιζε κάτι περισσότερο από τον έναν βαθμό). Ο 30χρονος μέσος Χαβιέ Ρέινα ξεκαθάρισε πως η ομάδα του θα αγωνιστεί απόψε με στόχο τη νίκη ξεχνώντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο έμπειρος μπακ Γκόμες (11/1) επέστρεψε στις προπονήσεις και υπολογίζεται κανονικά για το σημερινό ματς
Νίκη με δυο τέρματα διαφορά θα επιδιώξει η Αμέρικα προκειμένου να μην χρειαστεί τα πέναλτι. Εξάλλου, τα σκορ των δυο τελευταίων της νικών στο Κάλι απέναντι στην Όνσε Κάλδας (4-2, 3-1) θα της εξασφάλιζαν την πρόκριση απόψε. Οι φιλοξενούμενοι δεν θα “καθίσουν” στο σκορ του πρώτου αγώνα, όπως προκύπτει και από το ρεπορτάζ. Κρατάμε τα “2-3 γκολ”.