Colombia Copa Colombia Semifinal

02:30 Deportes Tolima-Deportivo Cali
Προηγήθηκε στο πρώτο παιχνίδι στο Κάλι με 1-0 με τον Βάσκες μόλις στο 12ο λεπτό, τελικά δεν μπόρεσε να φύγει με το αποτέλεσμα, δεχόμενη δυο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο. Η αρχή έγινε στο 77′ και ένα λεπτό πριν το τέλος επήλθε η ολική ανατροπή στο σκορ. Τουλάχιστον συνέχισε σε υψηλό ρυθμό στο πρωτάθλημα, εκεί όπου πέρασε με διπλό από την έδρα της Αλιάνζα Πετρολέρα (1-0), συμπληρώνοντας αισίως τέσσερα σερί παιχνίδια χωρίς ήττα στο Κλαουσούρα (3-1-0). Ο κόουτς Γκαμέρο δεν υπολογίζει για το αποψινό ματς στον μέσο Μανθάνο (5/0 στο πρωτ.), ενώ δεν αναμένονται εκπλήξεις αναφορικά με τους 11 πρώτους που θα επιλεγούν για το παιχνίδι με την Ντεπορτίβο.
Έπειτα από ένα μοιρασμένο παιχνίδι, η Ντεπορτίβο Κάλι πήρε τελικά προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην Τολίμα (2-1), με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ξεπέρασε το… σοκ του γρήγορου τέρματος που δέχθηκε μόλις στο 12′, ισορρόπησε στη συνέχεια και ευτύχισε να ισοφαρίσει με τον Ρεντέρια στο 77′. Η λύτρωση ήρθε από τον Ταπία στο 89′, και ενώ είχε μπει ως αλλαγή δυο λεπτά νωρίτερα. Για το Κλαουσούρα όμως δεν τα πηγαίνει το ίδιο καλά, πήρε μεν βαθμό (0-0) στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Σάντα Φε, παρέμεινε δε «άσφαιρη» για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. «Έχουμε παίξει πέντε παιχνίδια φέτος κόντρα σε αυτήν την ομάδα. Αυτό που διαπίστωσα έχει να κάνει με το πόσο δύσκολος αντίπαλος μπορεί να είναι», σχολίασε ο τεχνικός Λούκας Πουσινέρι.
Σε καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκει η αποψινή ρεβάνς την ομάδα της Τολίμα. Το θέμα είναι πως θα μπορέσει η ίδια να διαχειριστεί το παιχνίδι, καθώς χρειάζεται επειγόντως να σκοράρει. Η Ντεπορτίβο Κάλι βολεύεται και με ισοπαλία, σε ήττα με ένα γκολ διαφορά, θα το πάει στα πέναλτι. Πρόκριση για την Τολίμα, το αξίζει φέτος.

04:30 Independiente Medellín-Deportivo Pasto

Πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του θεσμού, μετά και το διπλό (2-1) στο Πάστο στο πρώτο παιχνίδι. Είχε προηγηθεί με 2-0 στις αρχές της επανάληψης με τα τέρματα των Αρέγκι (40′) και Ρικάουρτε (56′), οι γηπεδούχοι μείωσαν από τα 11 βήματα στο 85ο λεπτό. Ικανοποιείται με οποιοδήποτε σκορ νίκης ή και ισοπαλία. Σε περίπτωση που ηττηθεί με ακριβώς ένα τέρμα διαφορά, τα πάντα θα κριθούν στην διαδικασία των πέναλτι. Για το Κλαουσούρα, πέρασε με νίκη από την έδρα της Τζαγκουάρες (1-0), παραμένοντας αήττητη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι (3-2-0). Δίχως ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα ο κόουτς Μπομπαντίγια καταστρώνει τα πλάνα του.
Μπόρεσε να μειώσει πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιτελικού με τον Εστουπινάν και να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης. Ανώτεροι πάντως οι φιλοξενούμενοι, στο 40′ απέκτησαν το προβάδισμα, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης σημείωσαν και δεύτερο τέρμα. Το τελικό 2-1 υπέρ της Ιντεπεντιέντε υποχρεώνει την Ντεπορτίβο Πάστο να ψάξει οπωσδήποτε ένα γκολ απόψε στο Μεντεγίν, και εφόσον κρατήσει το «μηδέν» πίσω θα το οδηγήσει στα πέναλτι. Στο πρωτάθλημα υποδέχθηκε την Τζούνιορ, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας. Αήττητη στα πρόσφατα τρία (1-2-0), ταξίδεψε με καλή ψυχολογία και δίχως αγωνιστικά προβλήματα στην έδρα της Ιντεπεντιέντε.
Υπάρχει το φαβορί και το αουτσάιντερ στο αποψινό ζευγάρι. Οι γηπεδούχοι με το σκορ του πρώτου αγώνα θεωρούνται σχεδόν σίγουροι για πρόκριση στον τελικό. Η Πάστο όμως δεν ταξίδεψε στο Μεντεγίν για να το παρατήσει. Πιθανά τα γκολ εκατέρωθεν.