Colombia Primera A Clausura

00:00 Alianza Petrolera – Deportivo Pasto
Πήρε τον βαθμό (1-1) στην έδρα της Κούκουτα, σε ένα παιχνίδι που πήγε να “στραβώσει” από την αρχή. Μόλις στο 10ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ένα τέταρτο πριν το φινάλε με τον Ουρτάδο Τόρες. Μπορεί να έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη (0-2-1), εξακολουθεί όμως να φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Κλαουσούρα. “Τις λίγες ημέρες που μεσολάβησαν από το τελευταίο παιχνίδι, προσπαθήσαμε να καθαρίσουμε το μυαλό μας και αγωνιστούμε μονάχα για τη νίκη στο αυριανό (σ.σ. αποψινό) ματς κόντρα στην δυνατή Πάστο”, σχολίασε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Σέζαρ Τόρες. Δεν υπολογίζεται για το αποψινό ο Διεθνής με την Γουατεμάλα πορτιέρο Χέρες (27 συμμ.), ο στόπερ Παλάσιος (34/0) και επιθετικός Αρίας (29/3).
Υποδέχθηκε πριν από λίγα 24ωρα την Ντεπόρτες Τολίμα, μένοντας στο “στείρο” 0-0. Ήταν πάντως καλύτερη στο ματς, είχε ευκαιρίες και άξιζε ένα γκολ, ενδεχομένως και κάτι περισσότερο από τον έναν βαθμό (δλδ. τη νίκη). Το συγκρότημα του Οκτάβιο Ζαμπράνο μετράει μόλις μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για το Κλαουσούρα (1-1-3), μένοντας αρκετά μακριά από την οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα (στο -5 αυτή την στιγμή). “Η ομάδα άξιζε τη νίκη στο τελευταίο της παιχνίδι. Θα επιχειρήσουμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος στα ερχόμενα ματς”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ζαμπράνο. Εκτός αποστολής έμειναν από το αποψινό παιχνίδι ο μέσος Αγιάλα (31/2) και ο τραυματίας χαφ Ερνάντεζ (11/0).
Πολλοί θεωρούν αναμενόμενη την αγωνιστική “κοιλιά” της Αλιάνζα. Πρωτοπόρος γαρ, έχει κάθε… δικαίωμα να περάσει αυτό το στάδιο. Η μαγκιά της όμως είναι πως εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή. Απόψε θα πρέπει όμως να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Αρκετά πονηρό το 1,80 του άσσου.

01:00 Deportes Tolima – Millonarios
Δεν ήταν καλή στο Πάστο, κατάφερε παρ ‘όλα αυτά να πάρει το σημαντικό αποτέλεσμα (0-0) στην εκτός έδρας αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες και άξιζαν τη νίκη, το συγκρότημα του Γκαμέρο με… πρωτεργάτη τον πορτιέρο Κουέστα μπόρεσε εν τέλει να φύγει με τον βαθμό. Ο στόχος της οκτάδας πάντως δεν απομακρύνθηκε, καθώς η απόσταση από την 8η Αμέρικα ντε Κάλι μειώθηκε στους τέσσερις βαθμούς (μετά και την ήττα της τελευταίας στο δικό της παιχνίδι). Ο 22χρονος Αργεντινός επιθετικός Βαντάλα (3/0) αποτελεί την μοναδική διαφοροποίηση στην αποστολή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Πάστο. Στην θέση του κλήθηκε ο 22χρονος μέσος Πέρεζ (0/0).
¨Πισωγύρισμα” το εντός έδρας 0-0 απέναντι στην Πατριότας, για μια Μιγιονάριος που δεν ήταν καλή και δίκαια δεν πήρε κάτι περισσότερο από τον έναν βαθμό. Τουλάχιστον με το αποτέλεσμα αυτό κατάφερε να πιάσει την Ατλέτικο Νασιονάλ στην δεύτερη θέση (8-3-4, 21-18 τέρματα) και να βρίσκεται στο κατόπι της πρωτοπόρου Αλιάνζα (στο -2). “Έχουμε βελτιωθεί στα αμυντικά μας καθήκοντα και αυτό είναι κάτι που δεν περνάει απαρατήρητο”, σχολίασε μεταξύ άλλων ο κόουτς Πίντο. Ο 66χρονος προπονητής δεν μπορεί να υπολογίζει στον πορτιέρο Φαρίνιες (31 συμμ.) και στον φορ Ορτίθ (9/6), οι οποίοι απουσιάζουν με τις Εθνικές των Βενεζουέλας και Κόστα Ρίκας αντίστοιχα. Εκτός έμειναν ο μέσος Σίλβα (35/6) και ο επιθετικός Αράνγκο (8/2).
Αμφότερες προέρχονται από 0-0 στο τελευταίο τους παιχνίδι πρωταθλήματος. Δεν είχαν καλή εικόνα, με την Μιγιονάριος να παρουσιάζεται εξαιρετικά βελτιωμένη στον ανασταλτικό τομέα. Με όπλο την άμυνα θα είναι σε θέση να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα απόψε

02:00 América de Cali – Unión Magdalena
Δεν ήταν καλή στο classico του Κάλι, χάνοντας (δίκαια) με 3-2 εκτός έδρας από την Ντεπορτίβο. Προηγήθηκε μεν στο σκορ με τον Σιέρα, στο ξεκίνημα της επανάληψης βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ. Ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στα ίσα στο 73′, λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα. Παρά την μέτρια (έως κακή) πορεία που κάνει τελευταία, εξακολουθεί να βρίσκεται εντός πρώτης οκτάδας. “Πρώτος μας στόχος αυτές τις ημέρες ήταν αναρρώσουμε σωματικά και ψυχολογικά από το χαμένο ντέρμπι”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο μέσος Σιέρα, σκόρερ και των τερμάτων στο περασμένο ντέρμπι του Κάλι. Στην αποστολή κλήθηκε μεν ο επιθετικός Βεργκάρα (10/1), ενδεχομένως όμως να ξεκινήσει από τον πάγκο.
“Χαρακίρι” για την Μαγκνταλένα το εντός έδρας 1-1 απέναντι στην Αγκίλας, δεχόμενη το γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε προηγηθεί με τον Μπατίστε στο φινάλε του πρώτου μέρους, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος, έχοντας παράλληλα και τις πιο σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι. Παρά τον έναν βαθμό, εξακολουθεί να βρίσκεται κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού της ειδικής βαθμολογίας (στο -4 από την Τζαγκουάρες, με την τελευταία να έχει και παιχνίδι περισσότερο). Στην Σάντα Μάρτα έμεινε ο πρώτος πορτιέρο Ζιράλδο (28 συμμ.), ενώ στο 95% της αποθεραπείας του έχει φθάσει ο βασικότατος μέσος Βαλένσια (36/1). Εκτός πλάνων και ο 21χρονος επιθετικός Μάρκες (31/11).
Το λογικό φαβορί είναι η Αμέρικα στην αποψινή αναμέτρηση. Έχει σαφέστατα καλύτερο ρόστερ και απέναντι στην ουραγό του Κλαουσούρα και προτελευταία της ειδικής βαθμολογίας, Μαγκνταλένα αναμένεται να μην έχει πρόβλημα. Άσσος.

04:00 Ind. Santa Fe – Atlético Huila
“Τρελαίνει” κόσμο η Σάντα Φε, πετυχαίνοντας την 7η συνεχόμενη νίκη της στο Κλαουσούρα, διατηρώντας μάλιστα ανέπαφη την εστία της (!) σε αυτό το διάστημα. Πειστική εμφάνιση στο ντέρμπι της Μπογκοτά, επιβλήθηκε με 3-0 της Λα Εκιδάδ εκτός έδρας, σκοράροντας και τις τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό όλο το σκηνικό είχε σαν αποτέλεσμα να περάσει πλέον για πρώτη φορά στο τρέχον τουρνουά στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα. “Το να συμβεί όλο αυτό ήταν απλώς αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο μέσος Ζιράλδο. Θα λείψει απόψε ο τραυματίας μέσος Πέρεζ (25/0), δεν υπολογίζονται και οι χαφ Ερέρα (13/1) και φορ Μπαλάντα (14/4).
Κατάφερε να μην χάσει στο “εξάποντο” παραμονής απέναντι στην Ενβιγάδο (0-0 εντός), παρότι δεν ήταν και τόσο καλή στο ματς. Η αλήθεια είναι πως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, τελικά δεν τα κατάφεραν με το τελικό αποτέλεσμα να διατηρεί την Ουίγια στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας (και στο -4 από την παραμονή). “Δεν τα παρατάμε”, το μήνυμα του τεχνικού Μπερνάλ, ο οποίος βλέπει την ομάδα του να παραμένει αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι (1-2-0), ενώ έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα στο διάστημα αυτό. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι, δεν βρίσκονται στην αποστολή ο μέσος Ντιέγκο Μορένο (29/5), ο φορ Ντουάρτε (14/1) και ο τιμωρημένος χαφ Ριβέρα (15/0).
Στο 1,40+ πλέον η νίκη της Τζούνιορ, ενώ εάν το παιχνίδι ήταν στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής για παράδειγμα, τότε θα προσφερόταν στο 1,85. Σε εκπληκτική φόρμα η ομάδα του Ριβέρα, αντέχει ακόμη η Ουίγια, έχοντας όμως δυσκολία στο σκοράρισμα. Θεωρούμε πιθανό το ενδεχόμενο να σκοράρει το πολύ μια ομάδα.

04:00 Junior Barranquilla – Deportivo Cali
Θυμήθηκε τον (πολύ) καλό εαυτό της και πέρασε με διπλό (1-0) από το Μεντεγίν και την έδρα της Ατλέτικο Νασιονάλ. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νάρβαεζ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, από το 57′ αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα. Παρέμεινε αήττητη για όγδοο σερί επίσημο παιχνίδι (4-4-0), με τον έμπειρο τεχνικό Κομεσάνα να βλέπει την ομάδα του να σταθεροποιείται στην πρώτη εξάδα και κατά μια έννοια να “δικαιώνεται” για την επιλογή του να ρίξει το βάρος στο πρωτάθλημα. Εκτός αποστολής έμεινε ο 20χρονος μεσοεπιθετικός Σαντοβάλ (6/3), εξέτισε και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο 34χρονος στράικερ Τεόφιλο Γκουτιέρες (32/5).
Τεράστια εμφάνιση και σημαντική νίκη με σκορ 3-2 στο classico του Κάλι επί της Αμέρικα. Βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ 18ο λεπτό, ισοφάρισε ένα τέταρτο αργότερα και απέκτησε τα ηνία του παιχνιδιού για πρώτη φορά στο 56′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μερκάντο. Το σοκ της ισοφάρισης στο 73ο λεπτό, ξεπεράστηκε στο 86′ με τον Καϊσέδο να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Αυτή ήταν η τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για το Κλαουσούρα, και πλέον βρίσκεται μόνη στην τέταρτη θέση. “Ο θρίαμβος στο ντέρμπι ήταν σημαντική τόνωση για εμάς. Δεν σταματάμε, συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο πορτιέρο Βάλενς. Εκτός αποστολής έμειναν ο μπακ Ρεντέρια (25/0) και ο χαφ Παλαβεκίνο (31/3), ενώ με την Εθνική Κολομβίας Κ23 λείπει ο μπακ Μπαλάντα (15/1).
Αμφότερες βρίσκονται σε ανοδική πορεία, με την Τζούνιορ να έχει επιστρέψει για τα καλά στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Κλαουσούρα. Η Ντεπορτίβο μετέχει παράλληλα και στο κύπελλο, την ενδιαφέρουν και οι δυο θεσμοί, αλλά μέχρι την ρεβάνς με την Τολίμα (17/10, νίκη 2-1 εντός), έχει ακόμη καιρό. Σκοράρουν και οι δυο.