Colombia Primera A

14.11.2019
02:00 Deportes Tolima – Atlético Nacional
Ξεκίνημα με το δεξί για την Τολίμα, περνώντας με διπλό (3-1) από την έδρα της Τζούνιορ. Προηγήθηκε μόλις στο 10′ με τον Πλάτα, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Γκαμέρο ήταν πιο απειλητική στην επανάληψη και ευτύχισε να προηγηθεί και πάλι με τον Νιέτο στο 77ο λεπτό και σχεδόν άμεσα να «κλειδώσει» τη νίκη με τον Κάστρο. Για το αποψινό παιχνίδι, ο Κολομβιανός τεχνικός θα μπορεί να υπολογίζει στον μέσο Ρόμπλες (36/2), ο οποίος εξέτισε στο περασμένο παιχνίδι, όχι όμως και στον χαφ Μανθάνο (7/0) καθώς λείπει με την Εθνική Βενεζουέλας.
Αποφασισμένη από τα πρώτα λεπτά η Ατλέτικο Νασιονάλ στο ματς με την Κούκοτα, προηγήθηκε μόλις στο 9′ με τον Κούτσι, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με σκορ 3-1. Στις καθυστερήσεις ο αντίπαλος μπορεί να ισοφάρισε (προσωρινά), όμως ο Μουνιός με δυο προσωπικά του τέρμα σε διάστημα επτά λεπτών στην επανάληψη (52′, 59′) διαμόρφωσε το τελικό 3-1. «Το επικείμενο παιχνίδι με την Τολίμα είναι αρκετά δύσκολο και θα πρέπει να επιβάλλουμε εμείς τον ρυθμό μας», σχολίασε ο τεχνικός Οσόριο. Με την Εθνική Κολομβίας Κ23 λείπουν ο μπακ Ρέγιες (16/1) και ο μέσος Ραμίρες (21/1), ενώ με την αντίστοιχη Ανδρών απουσιάζει ο πορτιέρο Κιντάνα (5 συμμ.).
«Τελικός» με το… καλημέρα για την Ατλέτικο Νασιονάλ το αποψινό, καθώς σε περίπτωση ήττας θα βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης θέσης! Η αποψινή θα είναι έβδομη φετινή μονομαχία τους , με την Τολίμα να έχει κερδίσει 4/7. Σκοράρουν και οι δυο.

14.11.2019
03:30 Deportivo Cali – Ind. Santa Fe
Συνέχισε στον ίδιο (αρνητικό) ρυθμό η Ντεπορτίβο Κάλι, και μετά από τον χαμένο τελικό του κύπελλου, ηττήθηκε και στην πρεμιέρα των play-offs από την Αλιάνζα με σκορ 3-2. Μόλις στο 1ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σχεδόν άμεσα με τον Παλαβεκίνο, όμως στο 35′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 από το σημείο του πέναλτι. Μπορεί στο 60ό λεπτό η ομάδα του Πουσινέρι να έφερε το ματς στα ίσα για δεύτερη φορά, όμως η αποβολή του στόπερ Ρεντέρια στο 70′, σε συνδυασμό με τρίτο τέρμα των Αλιάνζα, έκριναν το παιχνίδι. Δεν υπολογίζεται για το σημερινό ματς ο τιμωρημένος κεντρικός αμυντικός Ρεντέρια (29/0).
Συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό η Σάντα Φε, η οποία επικράτησε της Αμέρικα ντε Κάλι με σκορ 2-1 στην πρεμιέρα των play-offs. Προηγήθηκε με τον Τοριχάνο στο 34ο λεπτό, με τον Μπαλάντα ακριβώς στην συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού να κάνει το 2-0. Μείωσαν από την «άσπρη βούλα» οι φιλοξενούμενοι, δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο. Τρομερό στατιστικό για την ομάδα του Ριβέρα, η οποία αγνοεί την ήττα από τις 26/8 και το 1-0 στην έδρα της Αγκίλας. Έκτοτε μετράει δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες, έχοντας βάλει πλήρη για την πρωτιά του δευτέρου γκρουπ. Δίχως αγωνιστικά προβλήματα προετοιμάστηκε για το αποψινό παιχνίδι, με τον κόουτς Ριβέρα να επιλέγει ενδεχομένως το ίδιο αρχικό σχήμα.
Σε διαρκή ανοδική πορεία βρίσκεται η Σάντα Φε, όμως το αποψινό παιχνίδι έχει ιδιαίτερα αυξημένο βαθμό δυσκολίας. Αγνοεί τη νίκη μεν στα τελευταία τέσσερα, όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να δείξει διαφορετικό πρόσωπο. Επιβάλλεται αυτό να γίνει σήμερα, προκειμένου να μην μείνει πίσω στο γκρουπ. Ρίσκο με την ισοπαλία του 3,15+.