Cyprus 1. Division

18:00 Anorthosis FC – Apollon Limassol
Την προηγούμενη Κυριακή η Ανόρθωση φιλοξένησε την Πάφο της οποίας επικράτησε δίκαια με 2-0. Καλύτεροι σε όλο τον αγώνα οι γηπεδούχοι, απειλήθηκαν ελάχιστα και αυτό μετά το 2-0 στο β’ ημίχρονο. Με πολλές ευκαιρίες και στα 2 ημίχρονα, με τα γκολ ωστόσο να έρχονται από στατικές φάσεις στο 32’ και στο 48’. Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της «Κυρίας» στο πρωτάθλημα, με τον κόουτς Τιμούρ Κετσπάγια να γίνεται αποδέκτης πολλών χειροκροτημάτων στην επιστροφή στον «Αντ. Παπαδόπουλος». «Παίξαμε πολύ καλά κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο και αυτό με ικανοποιεί», σχολίασε ο Γεωργιανός τεχνικός. Πάνω από 5.οοο οπαδοί αναμένονται σήμερα να δώσουν βροντερό παρών για ακόμα ένα ματς. Αναβλήθηκε το παιχνίδι του Σαββάτου με τον ΑΠΟΕΛ λόγω επανασποράς του γηπέδου. Δίχως αγωνιστικά προβλήματα.
Την Παρασκευή, στο εξ’ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής, ο Απόλλων αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 0-0. Παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες, δίχως ρυθμό και στο οποίο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν λιγότερο. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που οι «μπλε» της Λεμεσού χάνουν βαθμούς δίχως μάλιστα να σκοράρουν, αφού είχε προηγηθεί η ήττα από την Ομόνοια εκτός έδρας με 1-0. Ικανοποιημένος δήλωσε ωστόσο ο κόουτς Βουκαμάνοβιτς τονίζοντας πως απλά έλειψε από την ομάδα του το γκολ. Τελευταία φορά που ο Απόλλωνας δεν σκόραρε σε 2 σερί ματς πρωταθλήματος ήταν το Γενάρη του 2016. Για πρώτη φορά σε φετινή αποστολή ο νεαρός κίπερ Δημητρίου, δίχως δικαίωμα συμμετοχής ο στόπερ Ρομπέρζ (1/0). Τραυματίες οι επιθετικοί Περέιρα (1/0) και Ψύχας (δίχως συμμ.). Εκτός ο κίπερ Βολοτίνεν (δίχως συμμ.). Την Κυριακή φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.
Δυναμικό και ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της Ανόρθωσης στη φετινή σεζόν, καλείται να αποδείξει σε ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι πως είναι ικανή φέτος για την υπέρβαση. Προβληματίζει ο Απόλλωνας, που όμως δεν παύει να έχει την ποιότητα και σίγουρα τουλάχιστον μπορεί να σκοράρει. G/G στο 1.83.