Cyprus 1. Division

18:00 Pafos FC – Omonia Nicosia
Με πολλές απουσίες επισκέφτηκε τη Λάρνακα η Πάφος την προηγούμενη αγωνιστική, για να γνωρίσει την ήττα με 2-0 από την Ανόρθωση. Πολύ κατώτερη των προσδοκιών οι φιλοξενούμενοι, ουσιαστικά δεν απείλησαν σε όλο το 90λεπτο, δέχτηκαν φάσεις και στα 2 ημίχρονα και από ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο. Όλα κρίθηκαν νωρίς με το 2-0 να διαμορφώνεται στο 48’. «Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, εμείς δεν είχαμε συγκέντρωση», σχολίασε ο κόουτς Κόπιτς. Υπάρχει απογοήτευση στους διοικούντες, που όμως δεν αμφισβητούν τις δυνατότητες του 42χρονου τεχνικού. Η αλήθεια είναι πως η Πάφος είχε δύσκολο πρόγραμμα αλλά οι μηδέν βαθμοί στα τελευταία 3 ματς προβλημάτισαν. Για σήμερα, ο Κόπιτς αναμένεται να κάνει ορισμένες διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα. Έτοιμος ο χαφ Λουλίνια (3/0) ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του αμυντικού Βαλεριάνου (1/0). Δεν προλαβαίνουν οι φορ Μπεριγκό (2/1) και Τόρες (3/2) και ο νεαρός αμυντικός Βαρέλα (δίχως συμμ.).
Σπουδαία νίκη στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Απόλλωνα πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ομόνοια επικρατώντας με το ισχνό 1-0, με το τελικό ωστόσο σκορ να μην μαρτυρά πλήρως την εικόνα του αγώνα. Πολύ καλό ματς με εκατέρωθεν φάσεις και στα 2 ημίχρονα. Δίχως κάποιο όμως τέρμα στο πρώτο μέρος με το «τριφύλλι» να ξεκινά με γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στη συνέχεια απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 για να πιεστεί αρκετά μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τον γκολκίπερ της για ακόμα ένα παιχνίδι να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις. Εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο από 11.000 οπαδούς, με τους φετινούς στόχους της ομάδας να είναι υψηλοί. Και σήμερα αναμένονται πάνω από 2.000 φίλοι στο γήπεδο της Πάφου. Μόλις 2 γκολ έχει δεχτεί φέτος η Ομόνοια και αυτά με πέναλτι. Αγωνιστικά δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, στην αποστολή και ο μεσοεπιθετικός Μποτεάκ (2/1).
Πολύ δύσκολο παιχνίδι για την Ομόνοια σε ένα γήπεδο που συνήθως δυσκολεύεται αρκετά αλλά φέτος έχει όλα όσα χρειάζονται για να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Ακόμα ένα δύσκολο τεστ για τους γηπεδούχους, που μετρούν διαδοχικές ήττες και αν θέλουν να στοχεύσουν στην υπέρβαση φέτος πρέπει εντός να παρουσιάζονται πιο ανταγωνιστικοί. G/G στο 1.83.

19:00 Doxa Katokopia – EN Paralimni
Με «άδεια χέρια» έφυγε από τη Λεμεσό την προηγούμενη αγωνιστική η Δόξα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ, αποτέλεσμα που την αδικεί ελαφρώς. Κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή. Σπουδαίο ματς στην επανάληψη με εκατέρωθεν ευκαιρίες τόσο για την ΑΕΛ όσο και για τη Δόξα που από το 53’ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο. Το νικητήριο τέρμα στο 70’. Αποβλήθηκε ο κόουτς της προσφυγικής ομάδας που αντέδρασε έντονα στη φάση της αποβολής. Το ριπλέι πάντως δικαιώνει το διαιτητή με τον έμπειρο τεχνικό να τιμωρείται για 2 αγωνιστικές. Χωρίς νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα η ομάδα της Κατωκοπιάς, με μόλις 2 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές έχοντας δεχτεί γκολ και στα 4 ματς. Προέρχεται από φιλική ισοπαλία με 3-3 κόντρα στο Διγενή Μόρφου. Χτες ξαφνικά παραιτήθηκε ο από το 2011 πρόεδρος, Κώστας Χριστοδούλου. Αφορμή το ποιος θα πληρώσει το κλειστό σύστημα παρακολούθησης του γηπέδου. Αγωνιστικά, μοναδικός απών είναι ο τιμωρημένος εξτρέμ Μέσκα (4/0).
Ακόμα φωνάζουν στο Παραλίμνι για τη διαιτησία του εντός έδρας αγώνα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο οποίο οι γηπεδούχοι γνώρισαν την ήττα με 3-2, δεχόμενοι 2 τέρματα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με πολλές εκατέρωθεν φάσεις το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-1 στο 22’, έχοντας και δοκάρι στην επανάληψη. Οι «βυσσινί» που σε όλο το ματς έπαιξαν στα ίσια τον αντίπαλό τους κατάφεραν μα 2 τέρματα στο 64’ και στο 89’ να φτάσουν στην ανατροπή, για να δεχτούν 2 γκολ στο 94’ και στο 99’ παρόλο που είχαν υποδειχτεί 8 λεπτά καθυστερήσεων. Αψιμαχίες, εντάσεις και αποβολές και πολλά άλλα ακολούθησαν αμέσως μετά. Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Γιώργος Κοσμά, με τον αντικαταστάτη του να είναι ο Αργεντινός Γκουστάβο Ριβιέρο, που υπήρξε βοηθός του Ραούλ Κούπερ σε Πάρμα και Εθνική Αιγύπτου με τελευταία του δουλειά την Χέρκουλες από την Ισπανία το 2017. Επανέρχονται ο χαφ Βαρέλα (3/0), ο μεσοεπιθετικός Ουντόζι (2/0) και ο φορ Ρουσιάς (3/0).
Δύσκολο παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που όπως φαίνεται θα παλέψουν μέχρι την τελευταία στιγμή για την παραμονή τους στην κατηγορία. Με νέο προπονητή και δίχως βαθμό οι φιλοξενούμενοι, που όμως χάνουν πάντα στις λεπτομέρειες. Δεν έχει ούτε φέτος το γκολ η Δόξα και αυτός της στοιχίζει. Υπάρχει πιθανότητα αναβολής του αγώνα. Στοιχηματικά, No bet.

20:00 Nea Salamina – AEL Limassol
Την 3η της φετινή ήττα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Σαλαμίνα κόντρα στον Εθ. Άχνας εκτός έδρας με 2-0, αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην αστοχία των φιλοξενούμενων. Οι «ερυθρόλευκοι», σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, δημιούργησαν πιο σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Κατώτεροι στο ξεκίνημα της επανάληψης, δέχτηκαν γκολ στο 51’ και στο 57’ και παρά τις προσπάθειές τους τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Εμφανώς προβληματισμένος αλλά και απογοητευμένος παρουσιάστηκε ο προπονητής της ομάδας Σάββας Πουτσαϊτίδης που ανέλαβε την ευθύνη της ήττας. Υπήρξε συνάντηση με τη Διοίκηση η οποία τον στηρίζει απόλυτα. Προβληματίζει όμως η κακή αγωνιστική κατάσταση της ομάδας. Στα αγωνιστικά πάλι εκτός θα παραμείνει ο μπακ Φουστάρ (δίχως συμμ.).
Το προηγούμενο Σάββατο η ΑΕΛ αντιμετώπισε στη Λάρνακα τον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ στον τελικό του Σούπερ Καπ για να ηττηθεί με 1-0. Κακό παιχνίδι σε γενικές γραμμές με τους πρωταθλητές να προηγούνται στο 27’ με κεφαλιά σε στημένο και τους τυπικά φιλοξενούμενους να πιέζουν στην επανάληψη αλλά να αδυνατούν να μετατρέψουν σε γκολ τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν. «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο, αλλά θεωρώ πως ήμασταν καλύτεροι», σχολίασε ο κόουτς Κερκέζ. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας σε ένα παιχνίδι που και οι 2 ομάδες είχαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, με τη Δόξα να αγωνίζεται από το 53’ με 10 παίχτες. Υπάρχει προβληματισμός για την απόδοσή της ομάδας και ειδικά για την μεσοεπιθετική της λειτουργία. Δίχως τον μέσο Αντάμοβιτς (1/0) σήμερα η αποστολή, πανέτοιμοι ο κίπερ Βοζίνια (4 συμμ.) και ο φορ Κάρλος (3/1).
Υπάρχει πίεση και στις 2 ομάδες για ένα θετικό αποτέλεσμα απόψε. Καλή η παράδοση της ΑΕΛ σε αυτό το γήπεδο και σήμερα δείχνει ικανή να πάρει κάτι θετικό. Αμφότερες προβληματίζουν επιθετικά και δεν αποκλείεται τα πάντα να κριθούν στο γκολ. Πάμε την ισοπαλία στο ημίχρονο.