Cyprus 1. Division

18:30 APOEL FC – Doxa Katokopia
Δίχως παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ, αφού το εντός έδρας του με την Ανόρθωση αναβλήθηκε λόγω επανασποράς του χλοοτάπητα του «ΓΣΠ». Τελευταίο του επίσημο παιχνίδι αυτό με τη Σεβίλλη για την 2η αγωνιστική του Γιουρόπα με τους Κύπριους να γνωρίζουν την ήττα με 1-0. Από το 17’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι είχαν πάνω από 72% κατοχή, χάνοντας ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Μία καλή φάση στο β’ ημίχρονο μόλις για τους πρωταθλητές. Στα εγχώρια προέρχεται από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ επί της ΑΕΛ της οποίας επικράτησε με 1-0. Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε στο 26’, δέχτηκε 3-4 καλές στιγμές στην επανάληψη. Ακολουθεί την Πέμπτη το σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι του με αντίπαλο την Καραμπάκ (Γιουρόπα). Στο πρωτάθλημα σε 2 αγώνες έως τώρα μετράει ισάριθμες νίκες. Υπάρχει διάθεση για ροτέισον σήμερα, εκτός αποστολής θα μείνει ο μεσοεπιθετικός Ντε Βινσέντι (1/0) που θα προφυλαχτεί για το ματς της Πέμπτης.
Σε πολύ κακή αγωνιστική κατάσταση στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος βρίσκεται η Δόξα, γνωρίζοντας ακόμα μία ήττα αυτή τη φορά εντός έδρας με 1-3 από το Παραλίμνι, ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με αυτήν. Με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 2 βαθμούς. Κάκιστο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, δέχτηκαν 2 γκολ στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Υπήρξε αντίδραση, με φάσεις και γκολ στο 37’. Στην επανάληψη είδαμε ανοιχτό ποδόσφαιρο και με ευκαιρίες και οι 2 ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι για το 1-3. Άνω – κάτω με τα διοικητικά, με τον Πρόεδρο της ομάδας Κώστα Χριστοδούλου να επανέρχεται στην Προεδρία λίγες μέρες μετά την παραίτησή του. Σε δύσκολη θέση η προσφυγική ομάδα, έχει απαιτητικά παιχνίδια μπροστά της και καλείται να κάνει την υπέρβαση. Πέρσι σε αυτό το γήπεδο κατάφερε να φύγει με το διπλό. Μοναδικός απών ο χαφ Ασαμόα (5/1) λόγω καρτών. Προπονήθηκε κανονικά ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0).
Σε δεινή βαθμολογική θέση η Δόξα, πρέπει να βρει επειγόντως βαθμούς σε ένα γήπεδο που πέρσι έφυγε με το διπλό. Πολύ δύσκολο το έργο της όμως κόντρα σε ένα σαφώς ανώτερο αντίπαλο που όμως πριν τη διακοπή προβλημάτισε αρκετά με τις εμφανίσεις του. Δεν υπάρχει αξία στον άσο, καλύτερα αν συνδυαστεί με τα γκολ.

20:00 Ethnikos Achnas – Apollon Limassol
Την πρώτη του φετινή ήττα και μάλιστα αρκετά «βαριά» γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική ο Εθνικός με 5-1 από την ΑΕΚ μέσα στην Λάρνακα. Δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα έδειξαν στο συγκεκριμένο ματς οι φιλοξενούμενοι, που ήταν καλύτεροι στα πρώτα 30 λεπτά έχοντας χαμένο πέναλτι και γκολ στο 30’, για να δεχτούν 2 τέρματα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Δίχως ψυχολογία στην επανάληψη ο Εθνικός, δέχτηκε αρκετές φάσεις και άλλα 3 τέρματα δίχως να βγάλει καμία αντίδραση. Αυτή η ήττα αποκάλυψε τις αδυναμίες της ομάδας τις οποίες δούλεψε τις προηγούμενες ημέρες ο κόουτς Γιώτης Εγκωμίτης. Την πρώτη του κλήση στην εθνική ανδρών είχε ο 22χρονος μέσος Γιώργος Παπαγεωργίου, που είναι παιδί των Ακαδημιών της ομάδας. Τρία ακόμα δύσκολα συνεχόμενα παιχνίδια περιμένουν την ομάδα της Άχνας, που θα έχει την ευκαιρία να τεστάρει τις δυνατότητές της. Στα αγωνιστικά δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, ενώ φανέλα βασικού διεκδικεί ο χαφ Λαμπάν (1/0) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.
Μετά από τρία διαδοχικά ματς δίχως νίκη, ο Απόλλων Λεμεσού επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα «καθαρίζοντας» εντός έδρας τον Ολ. Λευκωσίας με σκορ 3-1. Εμφανέστατη η αλλαγή ψυχολογίας στην ομάδα της Λεμεσού στην επιστροφή του κόουτς Σωφρόνη Αυγουστή. Εξαιρετικό το παιχνίδι, με πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες, με το 1-0 στο 14’ και δοκάρι ξανά για τους γηπεδούχους. Το 2-0 στο 46’, το 2-1 στο 50’, με τις 2 ομάδες στη συνέχεια να είναι πολύ προσεκτικές και το ματς να ξανά «ανοίγει» στα τελευταία λεπτά εκεί όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν και 3ο τέρμα. «Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια, πρέπει να είμαστε συνέχεια συγκεντρωμένοι», το σχόλιο του Κύπριου τεχνικού. Στα αγωνιστικά, πανέτοιμοι ο μπακ Ενσούε (1/0) και ο στόπερ Γιούστε (3/0), ανέτοιμος ο μεσοεπιθετικός Περέιρα (1/0). Καλύτερα ο εξτρέμ Γκακπέ (5/1) αλλά δύσκολα να χρησιμοποιηθεί, εκτός συνεχίζουν ο αμυντικός Αντωνιάδης (1/0) και ο χαφ Βασιλείου (2/0).
Ο Εθνικός έχει καταφέρει να αφήσει καλές εντυπώσεις έως τώρα, ειδικά επιθετικά όπου έχει σκοράρει σε όλα του τα φετινά. Αμυντικά όμως στο πιο πρόσφατο είχε πολλές αδυναμίες και σήμερα θα δώσει περισσότερη έμφαση. Ο Απόλλωνας έδειξε ανανεωμένος και οφείλει και σήμερα να αποδείξει στο γήπεδο την ανωτερότητά του. Διπλό και Over 2.5.