Cyprus 1. Division

17:00 EN Paralimni – Nea Salamina
Την πρώτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική το Παραλίμνι επικρατώντας της Δόξας με 1-3. Απίθανο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν 2 γκολ στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια δέχτηκαν πίεση και φάσεις και το γκολ στο 37’. Πολύ καλό παιχνίδι και στην επανάληψη, με εκατέρωθεν ευκαιρίες με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το 57’. Άκρως πετυχημένο το ντεμπούτο του Αργεντινού κόουτς Σεβιέρο με τον ίδιο να δηλώνει λίγο αργότερα «Είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα. Θεωρώ δίκαιη τη νίκη. Τα κάναμε σχεδόν όλα σωστά». Οι πρώτοι 3 βαθμοί για τους «βυσσινοί» στο φετινό πρωτάθλημα που έχουν δεχτεί 12 γκολ σε 5 έως τώρα παιχνίδια τους. Ευεργετική λογικά η διακοπή που μεσολάβησε για τις εθνικές ώστε ο νέος τεχνικός να μπορέσει να περάσει στους παίχτες του τα δικά του «θέλω». Τιμωρημένος για σήμερα ο πολύτιμος αμυντικός Αμπαρτζουμιάν (5/2). Προπονήθηκε κανονικά ο βασικός μπακ-χαφ Ριέρα (5/1).
Επιστροφή στις θετικές εμφανίσεις και στη νίκη για τη Σαλαμίνα η οποία την προηγούμενη αγωνιστική είχε δύσκολο έργο υποδεχόμενη την ΑΕΛ, κατάφερε ωστόσο να επικρατήσει με 3-2 σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι. Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τους «ερυθρόλευκους» που τους περιμένει δύσκολη συνέχεια. Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι κόντρα στην εικόνα του αγώνα προηγήθηκαν στο 16’, για να δεχτούν την ισοφάριση στο 39’ σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο 45λεπτο. Το 1-2 όμως στο 49’ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, που απέκτησε γρήγορο ρυθμό με εκατέρωθεν φάσεις, αλλά τη Σαλαμίνα να αποδεικνύεται πιο εύστοχη και με τέρματα στο 60’ και στο 67’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. «Τεράστια η σημερινή νίκη κόντρα σε ένα δύσκολο αντίπαλο», το σχόλιο του κόουτς Πουρσαϊτίδης που ξέσπασε στη συνέχεια λέγοντας «Πέρσι ήμασταν οι καλύτεροι, φέτος γίναμε άσχετοι», απαντώντας στα σχόλια που δεχόταν το τελευταίο διάστημα. Από το καλοκαίρι στον Ολυμπιακό ο 19χρονος αμυντικός Κωστή (5/1) έναντι 500 χιλ. ευρώ. «Γεμάτη» η αποστολή.
Από την πρώτη του νίκη προέρχεται το Παραλίμνι και σήμερα με όπλο την έδρα του θα στοχεύσει σε ένα ακόμα τρίποντο. Δυνατή ομάδα η Σαλαμίνα, φέτος όμως έχει αδυναμίες και ειδικά αμυντικά παρουσιάζεται αρκετά ασταθής. Ρίσκο στην ισοπαλία, πιθανό το G/G στο 1.87.

18:00 Anorthosis FC – Omonia Nicosia
Χωρίς παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική η Ανόρθωση αφού το παιχνίδι της με τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία αναβλήθηκε λόγω επανασποράς στο χορτάρι του «ΓΣΠ». Παρόλα αυτά η ομάδα της Λάρνακας με τους 10 βαθμούς που έχει σε 4 ματς έως τώρα παρέμεινε στην 1η θέση. Στο πιο πρόσφατό της επικράτησε με 3-1 εντός έδρας του Απόλλωνα. Εξ’ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής. Εξαιρετική εμφάνιση από την «Κυρία», ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο με τον Ράγιος να πετυχαίνει 2 τέρματα. Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους γενικά να απειλούν περισσότερο, τους γηπεδούχους όμως στο 65’ να «καθαρίζουν» το ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85’. Μεγάλη η προσέλευση του κόσμου στα τελευταία 2 εντός της και αυτό γεμίζει με αισιοδοξία τη Διοίκηση που προσπαθεί να βρει έσοδα της τάξης του 1.5 εκατ. ευρώ. Σήμερα πάει για sold out κάτι που είχε να ξανά γίνει πολλά χρόνια. Εξαιρετικά αμφίβολος ο εξτρέμ Οκριασβίλι (3/0).
Την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ομόνοια σε μία δύσκολη για αυτήν έδρα, αν και το τελικό 2-1 κόντρα στην Πάφο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αυτό δεν σημαίνει όμως το «τριφύλλι» είχε καλή απόδοση, αφού υπέπεσε σε αρκετά λάθη ενώ δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα που απέκτησε με γκολ στο 64’. Με ορισμένες καλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο και για τις 2 ομάδες, για να «καταρρεύσει» η Ομόνοια μετά το 1-1 στο 69’. Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό άγγιξε το 0-2, δεν μπόρεσε να αντιδράσει όμως στη συνέχεια και στο 88’ ήρθε το 2-1. Υπήρξε «μουρμούρα» για ορισμένες επιλογές του κόουτς Μπεργκ με τον ίδιο να τονίζει «Είμαστε απογοητευμένοι, δεν έπρεπε να το επιτρέψουμε αυτό». Άσχημα νέα επεφύλαξε η διακοπή για τις εθνικές στο «τριφύλλι» που έχασε με τραυματισμούς (άνω των 5 μηνών) και τους 2 βασικούς της γκολκίπερ Ουζόχο και Παναγή. Υπάρχει κανονισμός που επιτρέπει την απόκτηση ελεύθερου κίπερ. Έτσι ήρθε ο Βραζιλιάνος Φαμπιάνο (πρώην Πόρτο και Φενέρ). Εκτός ο χαφ Γκόμες (3/0).
Ντέρμπι από τα παλιά ανάμεσα σε 2 ομάδες που τα τελευταία χρόνια απλά συμπλήρωναν την εξάδα αλλά φέτος δείχνουν αναγεννημένες και έτοιμες να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, ακόμα και τον τίτλο. Αμφίρροπο παιχνίδι, με την Ομόνοια να έχει θέμα στα γκολπόστ και αυτό ίσως την κάνει πιο ευάλωτη. Προβάδισμα στην έδρα καλύτερο το 2-3 γκολ.

19:00 Olympiakos Nic. – Pafos FC
Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός Λευκωσίας έδειξε πολύ καλή εικόνα του έλειψε όμως το γκολ στις πολλές φάσεις που δημιούργησε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-1 στη Λεμεσό κόντρα στον Απόλλωνα. Με ευκαιρίες πολλές και οι 2 ομάδες στο πρώτο μέρος, ίσως οι περισσότερες για τους φιλοξενούμενους, που δέχτηκαν όμως το γκολ στο 14’, ενώ σώθηκαν και από το δοκάρι. Το 2-0 στο 46’ έκρινε πολλά παρά τη μείωση 4 λεπτά αργότερα. Στο τελευταίο 15λεπτο του ματς είχαμε ξανά ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό σκορ. Με έντονα παράπονα για τη διαιτησία ο Ολυμπιακός με τον κόουτς Χριστοδούλου να δηλώνει «Κάθε βδομάδα παίζουμε καλά αλλά γίνονται τα ίδια». Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας το σημερινό ματς για τους «μαυροπράσινους» ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Κάρτες συμπλήρωσε ο βασικός εξτρέμ Αγιτέ (4/2), ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθούν οι συμμετοχές του χαφ Ενόχ και του φορ Αζουλάο (1/0), με τις πιθανότητες να μην είναι υπέρ τους.
Επιτέλους έδειξε τις πραγματικές της ικανότητες η Πάφο και με σπουδαία εμφάνιση κατάφερε να πετύχει τη νίκη εντός έδρας κόντρα στην Ομόνοια και μάλιστα με ανατροπή, αν και το τελικό 2-1 κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Λίγα πράγματα από τις 2 ομάδες στο πρώτο μέρος, με το «τριφύλλι» να πιέζει στην επανάληψη και να προηγείται στο 64’, έχοντας φάση και για 2ο γκολ. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν στο 69’ για να πιέσουν ασφυκτικά και να δικαιωθούν στο 88’ για το τελικό 2-1. Ξέσπασμα με έντονους πανηγυρισμούς για τον κόουτς Κόπιτς που το τελευταίο διάστημα είχε αμφισβητηθεί και είχε ανάγκη από μία νίκη μετά τις 3 διαδοχικές ήττες. «Οι τελευταίες εβδομάδες ήταν δύσκολες για εμάς. Συγχαρητήρια στους παίχτες μας για τη σημερινή τους εμφάνιση», σχολίασε ο 42χρονος τεχνικός. Στα αγωνιστικά, εγχειρίστηκε ο χαφ Ιμπραϊμ (2/0) και θα λείψει περίπου έναν μήνα. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο σημαντικός στόπερ Αραγιούρι (4/0).
Παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που συχνά αποδίδουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο, αλλά δίχως το αντίστοιχο βαθμολογικό όφελος. Ειδικά οι γηπεδούχοι αγνοούν τη νίκη και σήμερα καλούνται με όπλο την έδρα τους να πάρουν το τρίποντο. Αμυντικά όμως έδειξαν αδυναμίες που μπορούν να εκμεταλλευτούν άριστα οι αρκετά ποιοτικοί φιλοξενούμενοι. G/G στο 1.85.