Cyprus 1. Division

19:00 AEL Limassol – AEK Larnaka
Δεύτερη συνεχόμενη αποτυχία για την ΑΕΛ αφού μετά τον χαμένο τελικό του Σούπερ Καπ από τον ΑΠΟΕΛ ακολούθησε η ήττα εκτός έδρας με 3-2 από τη Σαλαμίνα, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι όπου και οι 2 ομάδες θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκαν το 1-0, με την ισοφάριση να έρχεται στο 39’. Το 2-1 στο 49’ άλλαξε την εικόνα του ματς, που απέκτησε γρήγορο ρυθμό με εκατέρωθεν φάσεις, αλλά τη Σαλαμίνα να αποδεικνύεται πιο εύστοχη και με τέρματα στο 60’ και στο 67’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. «Αξίζαμε να πάρουμε κάτι από το ματς, αλλά τα λάθη που κάναμε σήμερα δεν μας το επέτρεψαν. Πρώτη φορά θα το πω αλλά σήμερα φταίνε οι παίχτες για το αποτέλεσμα», τόνισε ο κόουτς Κερκέζ. Σε δύσκολη πάντως θέση ο Βόσνιος τεχνικός. Τρεις διεθνείς είχε η ΑΕΛ που σήμερα θα έχει αλλαγές στο βασικό σχήμα δίχως να υπολογίζει τους τραυματίες χαφ Αντάμοβιτς (1/0) και Αβραάμ (5/1). Νέα απώλεια ο αμυντικός Ντόσα (5/0).
Με το εκκωφαντικό 5-1 επικράτησε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Εθνικού Άχνας εντός έδρας η ΑΕΚ, με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο, να μην έρχεται ωστόσο τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα, αστόχησαν σε πέναλτι, προτού προηγηθούν στο 30’. Από το 40’ όμως και μετά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πετυχαίνοντας την ανατροπή με 2 γκολ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Στην επανάληψη δεν συνάντησαν καμία αντίσταση πετυχαίνοντας ακόμα 3 τέρματα. Οκτώ διεθνείς απουσίαζαν τις προηγούμενες ημέρες από το σύλλογο που συνολικά συμπλήρωσε 17 μέρες αγωνιστικής απραξίας. Παραμένουν όμως πολλοί οι απόντες. Παραμένουν εκτός ο φορ Τολεμές (2/0) και ο χαφ Ακοράν (1/0).
Ντέρμπι ανάμεσα σε 2 ομάδες που τα προηγούμενα χρόνια παρέμειναν ψηλά βαθμολογικά αλλά φέτος παρουσιάζουν αδυναμίες και έλλειψη σταθερότητας. Σήμερα αμφότερες θα έχουν και σημαντικές απουσίες. Δυνατή εντός έδρας η ΑΕΛ, ικανή επιθετικά η ΑΕΚ. Δύσκολα να ξεφύγει το σκορ και τα «2-3 γκολ» έχουν λογική. Αξίζει και η ισοπαλία.