Cyprus 1. Division

19:00 AEL Limassol – Pafos FC
Με καλή εμφάνιση, ίσως από τις καλύτερες φετινές της, η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Λεμεσου κόντρα στον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα του οποίου επικράτησε δύσκολα με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Παιχνίδι με καλό ρυθμό και στα 2 ημίχρονα και με πολλές φάσεις, οι περισσότερες ωστόσο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 37’ έκαναν το 1-0. Πριν την ανάπαυλα με αυτογκόλ ήρθε το 1-1, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 79’ με πέναλτι. Για πρώτη φορά χαμογελαστός ο κόουτς Κερκέζ που μπορεί να νιώθει πιο ασφαλής στον πάγκο της ομάδας. «Πάντα όταν κερδίζεις ένα ντέρμπι είναι καλό. Σήμερα παίξαμε σωστά», σχολίασε ο Βόσνιος τεχνικός. Στα αγωνιστικά, θα μείνει εκτός ο αμυντικός Γκοντάλ (4/0), έτοιμος ο χαφ Γκαθτανάγια (7/0) παρόλο που μεσοβδόμαδα αποχώρησε με ενοχλήσεις από την προπόνηση. Δύσκολα θα αγωνιστούν ο στόπερ Ντόσα (5/0) και ο χαφ Αντάμοβιτς (1/0).
Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την Πάφο και με το ίδιο σκορ (1-1), αυτή τη φορά εντός έδρας κόντρα στον αξιόμαχο Εθνικό Άχνας, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Λίγες οι σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος, όλες για τους γηπεδούχους με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και με πέναλτι στο 54’ να κάνουν το 0-1 έχοντας ευκαιρία και για 2ο στη συνέχεια. Με φάσεις εκατέρωθεν το ματς στο υπόλοιπο διάστημα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81’. «Δεν μας βγήκε το πλάνο μας, δεχτήκαμε και πάλι ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα», επεσήμανε απογοητευμένος ο κόουτς Κόπιτς. Στα αγωνιστικά και πάλι θα έχει απουσίες. Λόγω καρτών θα είναι εκτός πλάνων οι αμυντικοί Πανός (7/0) και Βαλεριάνος (4/0) και ο φορ Νέμετς (7/1), ενώ εξακολουθούν να παραμένουν στη λίστα των τραυματιών ο στόπερ Αραγιούρι (4/0), ο φορ Τόρες (3/2) και ο χαφ Σάνι (4/0).
Ομάδα που έχει στόχο την υπέρβαση η Πάφος, που δυσκολεύεται όμως να αποκτήσει σταθερότητα ενώ και πάλι θα έχει απουσίες βασικών. Ομάδα έδρας η ΑΕΛ, έχει στόχο την τετράδα, ενώ προέρχεται από σπουδαία νίκη και απέκτησε αυτοπεποίθηση. Πιθανός ο άσος, αξία και στο 2-3 γκολ.