Cyprus 1. Division

19:00 AEK Larnaka – Doxa Katokopia
Την 6η της ισοπαλία σε 8 παιχνίδια πρωταθλήματος μέτρησε την προηγούμενη εβδομάδα η ΑΕΚ που έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, από τον οποίο μάλιστα δεν έχει ηττηθεί σε 9 σερί ματς σε όλα τις διοργανώσεις. Δίχως ευκαιρία το πρώτο ημίχρονο, που είχε κακό θέαμα, ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν πίεση και σε 2-3 περιπτώσεις κινδύνεψαν με το γκολ. Καμία προσπάθεια η ΑΕΚ σε 90 λεπτά εντός της αντίπαλης εστίας, που είχε όμως 3 αναγκαστικές αλλαγές στο ματς. «Είμαι ικανοποιημένος με τον βαθμό και με την αμυντική μας λειτουργία, αλλά επιθετικά δεν ήμασταν καλοί», παραδέχτηκε ο Βάσκος τεχνικός Ιδιάκεθ. Στα αγωνιστικά, πανέτοιμοι είναι ο αμυντικός Μοϊσοφ (1/0) και ο μέσος Σπόλιαριτς (7/0). Εξέτισε ο χαφ Γκαρσία (5/0), τιμωρημένος είναι ο στόπερ Γκονζάλεθ (8/0). Ανέτοιμοι θεωρούνται οι αμυντικοί Τρουγιόλς (6/1) και Πλάνας (4/1), ο χαφ Φιόλιτς (5/3) και ο φορ Τολεμές (2/0).
Παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολιγικού πίνακα και δίχως νίκη η Δόξα μετά από 8 φετινά της παιχνίδι στο πρωτάθλημα μετά το 0-0 που παραχώρησε την προηγούμενη Παρασκευή εντός έδρας στη Σαλαμίνα. Από μία φάση μόλις στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες. Λιγοστές και στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις περισσότερες, αλλά η καλύτερη και η τελευταία στο ματς να ανήκει στους γηπεδούχους. Θετικό το ντεμπούτο του κόουτς Ερανοσιάν στον πάγκο της προσφυγικής ομάδας με τον ίδιο να δηλώνει «Είμαι ικανοποιημένος με το μηδέν στην άμυνα, είχαμε τις στιγμές για να πάρουμε τη νίκη». Σε 6 αλλαγές στο βασικό σχήμα προχώρησε ο Βούλγαρος τεχνικός σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που η Δόξα δεν δέχεται γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Στα αρνητικά της επίσης πως σε 8 αγώνες πρωταθλήματος έχει πετύχει μόλις 3 γκολ. Θα μείνει για 2 μήνες εκτός ο αμυντικός Αρτάμπε (2/0), τέλος ξαφνικά από την ομάδα ο έμπειρος μπακ-χαφ Αλεξάνδρου (6/0).

Δύσκολο παιχνίδι για τη Δόξα που καλείται να βρει την πρώτη της νίκη κόντρα σε μία ποιοτικότερη ομάδα, που ναι μεν φέτος παραμένει αήττητη, αλλά με 6 ισοπαλίες έως τώρα δεν θυμίζει καθόλου το περσινό σύνολο. Σαφέστατα ο άσος έχει τον πρώτο λόγο, καλύτερο όμως αν συνδυαστεί με το Over 2.5 στο 1.75.