Cyprus 1. Division

19:00 Omonia Nicosia – Nea Salamina
Την 9η νίκη στις τελευταίες 10 πρεμιέρες της πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Ομόνοια, επικρατώντας δίκαια αλλά δύσκολα με 2-0 της Δόξας εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν καλές ευκαιρίες πετυχαίνοντας το 1-0 στο 25’. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως, δέχτηκαν πίεση και σε τρεις περιπτώσεις γλίτωσαν την ισοφάριση, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα έγινε στο 60’ το 2-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι τέλους. Απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση του «τριφυλλιού» ο κόουτς Μπεργκ, τόνισε μετά τη λήξη της αναμέτρησης: «Είμαι χαρούμενος με τη νίκη. Δείξαμε αφοσίωση και ποιότητα. Έχουμε ακόμα πολλά να πετύχουμε». Η διοίκηση βρίσκεται κοντά στη συμφωνία με τον στόπερ Ρομπέρζ, αλλά και τον Απόλλωνα, για την απόκτηση του ποιοτικού στόπερ, ενώ την «έξοδο» θα δει ο φορ Ραμίρες. Πάντα εκτός ο χαφ Κατελάρης (πέρσι 17/1) και ο φορ Λοϊζου (πέρσι 2/0).

Με το «αριστερό» η πρεμιέρα της Νέας Σαλαμίνας στο φετινό πρωτάθλημα και ήττα εντός έδρας με αντίπαλο την Πάφο, με σκορ 2-1, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο 90’. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα λίγο πριν από την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, έλειψαν οι σημαντικές φάσεις, με τη Σαλαμίνα ωστόσο να πιέζει στο τέλος ασφυκτικά και στο 85’ να δικαιώνεται με την ισοφάριση. Ένα λάθος, όμως, στο τέλος στοίχισε στην ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον ίδιο να δηλώνει σαφώς απογοητευμένος μετά την αναμέτρηση: «Θεωρώ πως η ισοπαλία θα ήταν δικαιότερη, ωστόσο τα λάθη κοστίζουν βαθμούς». Με πέντε νέους παρατάχθηκε η προσφυγική ομάδα στο αρχικό σχήμα και έδειξε πως θέλει ακόμα χρόνο για να «δέσει». Επέστρεψε ο μπακ-χαφ Ζαϊλσον που είχε αποχωρήσει το καλοκαίρι, ωστόσο δεν υπολογίζεται σήμερα. Ατομικά προπονήθηκε όλη την εβδομάδα ο αμυντικός Φουστάρ (πέρσι 26/2).

Πάντα ένα παιχνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα είναι δύσκολο και αυτό το ξέρει καλά η Ομόνοια, παρόλο που έχει την παράδοση με το μέρος της. Η νίκη στην πρεμιέρα άνοιξε την «όρεξη» στο τριφύλλι, που όμως έδειξε έλλειψη ομοιογένειας. Ανέτοιμη έδειξε η Σαλαμίνα, θα κυνηγήσει με όπλο την άμυνά της να πάρει κάτι θετικό. Ισοπαλία ημίχρονο ή τελικό στο 1.93.

20:00 AEL Limassol – EN Paralimni
Με ισοπαλία και κακή εμφάνιση ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα η ΑΕΛ που έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με αντίπαλο την Ανόρθωση. Πολύ κακό το ματς, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπου καταγράφηκε μόλις μια καλή ευκαιρία. Στην επανάληψη η ίδια εικόνα, μέχρι το 70’ τουλάχιστον με τις 2 ομάδες να πιέζουν, έχοντας αμφότερες ορισμένες καλές στιγμές, με το 0-0 ωστόσο να παραμένει μέχρι τέλους. «Είμαι ικανοποιημένος με το βαθμό, όχι όμως με την εμφάνιση. Θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο», σχολίασε ο κόουτς Ντούσαν Κερκέζ, που παραδέχτηκε πως το καλοκαίρι σκέφτηκε πολλές φορές να αποχωρήσει. Μεταγραφικά, ο Βόσνιος τεχνικός επανέλαβε πως όλες οι κινήσεις έγιναν τον Ιούνιο και δεν θα υπάρξει άλλη προσθήκη. Ωστόσο, υπήρξαν δημοσιεύματα που θέλουν την ομάδα να «γλυκοκοιτάζει» τους φορ Αντωνίου (ΑΠΟΕΛ) και Ραμίρες (Ομόνοια) που δεν υπολογίζονται από τις ομάδες τους. Δανεικός στη Δόξα ο χαφ Φιντέλις.

Κυνήγησε το θετικό ξεκίνημα στη σεζόν το Παραλίμνι την προηγούμενη αγωνιστική, δεν κατάφερε ωστόσο να πάρει κάτι, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 4-3 από τον νεοφώτιστο Εθνικό Άχνας. Σε ένα ματς όπου είχαμε ρεσιτάλ τερμάτων, αμυντικών λαθών, αλλά και ανατροπών, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 14’, για να δεχτούν 2 φορές την ανατροπή σε 2-1 και 3-2, πριν από το ημίχρονο. Το 3-3 στο 51’, με το τελικό 4-3 να διαμορφώνεται στο 53’, αφού στη συνέχεια και οι 2 ομάδες δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο. «Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν έχω παράπονο από τους παίχτες μου», σχολίασε ο κόουτς Κοσμά, που όλη την εβδομάδα έδωσε βαρύτητα στα μετόπισθεν, αφού τα λάθη ήταν πολλά και κόστισαν ακριβά. Ήρθαν μεσοβδόμαδα από την ΑΕΛ, ο 22χρονος αμυντικός Κ. Κυριάκου και δανεικός από τον Απόλλωνα ο στόπερ Σπόλιαριτς. Στα αγωνιστικά, παραμένει εκτός ο μέσος Λ. Κοσμά.

Δεν έπεισε στην πρεμιέρα η ΑΕΛ που θα κυνηγήσει το τρίποντο σήμερα κόντρα σε μία πιο αδύναμη ομάδα που επίσης έδειξε αρκετές αδυναμίες την προηγούμενη αγωνιστική. Δίκαιο φαβορί οι γηπεδούχοι, αλλά δεν θα έχουν εύκολο βράδυ, ειδικά αν δεχτούν κάποιο γκολ από τους ικανούς μεσοεπιθετικά φιλοξενούμενους. Ρίσκο στο G/G.