Cyprus 1. Division

18:00 AEK Larnaka – Anorthosis FC
Την πρώτη της φετινή ήττα υπέστη την προηγούμενη εβδομάδα η ΑΕΚ από τη Σαλαμίνα με 1-0 εκτός έδρας. Αποτέλεσμα όμως που δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εξέλιξη του αγώνα. Λίγες φάσεις από τις 2 ομάδες στον αγώνα, οι περισσότερες για τους φιλοξενούμενους, που έλεγχαν τον ρυθμό, για να δεχτούν όμως το γκολ στο 78’. Πίεσαν ασφυκτικά στη συνέχεια, αλλά είδαν το δοκάρι στο 88’ να τους στερεί την ισοφάριση. «Ναι νιώθω πίεση αλλά πιστεύω στους παίχτες μου. Αν θέλουν να φύγω θα φύγω», σχολίασε πριν το σημερινό παιχνίδι ο κόουτς Ιδιάκεθ που βλέπει την ομάδα του να μακριά από την κορυφή και στο -6 από τη σημερινή του αντίπαλο που έχει και ματς λιγότερο. Μόλις 3 φορές σε 10 ματς πρωταθλήματος έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Εκτός αποστολής θα είναι ο τραυματίας Ακοράν (M, 3/0) και οι τρεις ποδοσφαιριστές που συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών. Αναφερόμαστε στους μέσους Φιόλιτς (7/3) και Γκαρσία (7/0) και στον φορ Ρουίθ (9/0). Προπονήθηκε ο μέσος Σάστρε (8/0).
Ακόμα μία νίκη, η 6η σε εννιά παιχνίδια πρωταθλήματος για την Ανόρθωση που επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Εθνικού. Καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με πολλές ευκαιρίες και 2 γκολ στο 22’ και στο 26’, αμφότερα με το Ράγιος που έφτασε τα 10 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα. Στην επανάληψη η «Κυρία» είχε 2 δοκάρια αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, άρχισαν να απειλούν και στο 88’ έκαναν το 2-1. «Αγχωθήκαμε στο τέλος για αυτό πρέπει όταν έχεις τις ευκαιρίες να τις εκμεταλλεύεσαι αλλιώς η μπάλα θα σε τιμωρήσει», σχολίασε ο κόουτς Κετσπάγια. Δύσκολη τριάδα αγώνων για την ομάδα της Λάρνακας που παραμένει στην κορυφή, αφού μετά την ΑΕΚ ακολουθούν ΑΕΛ και Απόλλωνας. Με 21 γκολ σε 9 ματς πρωταθλήματος έχει την καλύτερη επίθεση. Καλά τα αγωνιστικά νέα της ομάδας αφού προπονήθηκαν κανονικά ο χαφ Μαργκάτσα (5/0) και Μανθάτης (8/0), αλλά ειδικά ο πρώτος δύσκολα να αγωνιστεί.
Ντέρμπι της Λάρνακας ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν στόχο να πρωταγωνιστήσουν φέτος. Οι γηπεδούχοι πέρα από κάποιες απουσίες δεν πείθουν τόσο, ειδικά αμυντικά τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι παραμένουν αήττητοι και έτοιμοι για ένα θετικό αποτέλεσμα σήμερα. Χ2&Ο1.5

19:00 Ethnikos Achnas – AEL Limassol
Την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική ο Εθνικός και σταδιακά έχει «κατρακυλήσει» στην 8η θέση. Μέσα στην Λάρνακα ήταν φοβισμένος και το 2-1 από την Ανόρθωση ήρθε φυσιολογικά. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι για πάνω από 60 αγωνιστικά λεπτά, με 2 γκολ στο πρώτο μέρος και δύο δοκάρια στην επανάληψη. Όμως στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και στο 88’ έκαναν το 2-1 αγχώνοντας αρκετά την Ανόρθωση. «Θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει με περισσότερα τέρματα», παραδέχτηκε ο κόουτς Εγκωμίτης. Η ομάδα της Άχνας έχει δεχτεί γκολ στα 7 από τα 9 φετινά της στο πρωτάθλημα. Δύο οι απουσίες σήμερα, αλλά εξίσου σημαντικές. Λόγω τιμωρίας εκτός ο αμυντικός Γκλομπάρτ (9/0) και ο μέσος Κυπριανού (9/0).
Για έκτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος η ΑΕΛ παρέμεινε αήττητη ωστόσο το 0-0 με τον Ολυμπιακό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις 2 ομάδες να έχουν λίγες αλλά σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Ζητούν 2 πέναλτι και γενικά διαμαρτύρονται για τη διαιτησία. «Είμαι ικανοποιημένος με την προσπάθεια. Αλλά δεν είχαμε ρυθμό και έπρεπε να είμαστε πιο επιθετικοί», σχολίασε ο κόουτς Κερκέζ. Κοντά στην αποχώρηση ο στόπερ Τζούνιορ (5/0) ενώ σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλοι που δεν έχουν πείσει μέχρι τώρα, αφού τα οικονομικά δεδομένα της ομάδας είναι περιορισμένα. Επιστρέφει από τιμωρία ο φορ Κάρλος (8/3), νέα απώλεια ο χαφ Μαρκόφσκι (5/0). Πάντα εκτός ο αμυντικός Γκοντάλ (4/0) και ο χαφ Αντάμοβιτς (1/0).
Ομάδες που έχουν διαφορετικούς στόχους και προέρχονται από συνεχόμενα κακά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως μπορούν να κοντράρουν κάθε ομάδα και ειδικά κόντρα στην ΑΕΛ που σκοράρει με δυσκολία. Πάμε με το Χ2&U3.5 στο 1.91.