Cyprus 1. Division

19:00 Olympiakos Nic. – EN Paralimni
Θετικό το 0-0 που απέσπασε μέσα στη Λεμεσό από την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός μένοντας έτσι για 2ο σερί παιχνίδι αήττητος. Με πολύ καλές ευκαιρίες και οι 2 ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι κυρίως αμύνθηκαν. Κράτησαν όμως το μηδέν, ενώ είδαν 2 παίχτες τους να φεύγουν τραυματίες. Μάλιστα ο χαφ Μπιλάλ διακομίστηκε στο νοσοκομείο για χτύπημα στα πλευρά. Ιδιαίτερα αγαπητός ο κόουτς Χριστοδούλου στους οπαδούς της ΑΕΛ με την οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα το 2012, τόνισε μετά τον αγώνα «Είχαμε μαχητικότητα, δείξαμε καλά στοιχεία και είμαι ικανοποιημένος σήμερα. Δεν ξεχνάω ποτέ την ΑΕΛ». Στα αγωνιστικά δεν υπολογίζονται ο αμυντικός Σιντιμπέ (6/0), ο χαφ Ακόστα (6/0) και ο φορ Αζουλάο (4/0), με τις πιθανότητές υπέρ τους οι χαφ Ενόχ (3/0) και Μπιλάλ (8/0).
Την 7η ήττα σε 10 παιχνίδια πρωταθλήματος γνώρισε το Παραλίμνι την προηγούμενη εβδομάδα με 2-0 από την Ομόνοια, αποτέλεσμα που ήρθε πιο εύκολα του αναμενόμενου. Νωρίς το 0-1, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι έχοντας αρκετές φάσεις και δεύτερο τέρμα στο 46’. Κάπως βελτιωμένοι οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, αλλά δίχως να καταφέρουν να βάλουν ένα γκολ ώστε να διεκδικήσουν κάτι. «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία καλύτερη ομάδα. Δίκαιο το αποτέλεσμα», παραδέχτηκε ο κόουτς Σιβιέρο. Σύμφωνα με δημοσιεύματα ο Αργεντινός κόουτς θα αλλάξει σε 4άδα τη διάταξη της άμυνας. Σίγουρος απών ο χαφ Μαϊσουράντζε (8/0) που δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του. Εξέτισαν ο βασικός μπακ – χαφ Ριέρα (9/1) και ο αμυντικός Μουλαζίμης (1/0). Προπονήθηκε κανονικά ο χαφ Σπόλιαριτς (7/0).
Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν πρωταρχικό στόχο την παραμονή. Σε λίγο καλύτερη κατάσταση οι γηπεδούχοι που πήραν ψυχολογία μετά τα 2 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα. Με πολλές αδυναμίες αμυντικά το Παραλίμνι, ικανό όμως να σκοράρει G/G & Over 2.5 στο 1.91.