Cyprus 1. Division

17:00 Anorthosis FC – AEL Limassol
Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Λάρνακας, επικρατώντας της γηπεδούχου ΑΕΚ με 2-1. Διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δοκάρι και γκολ για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, που ξεκίνησαν με τέρμα και την επανάληψη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 92’. Από το 2017 είχε να πάρει διπλό η «Κυρία», με τον Τιμούρ Κετσπάγια να δηλώνει: «Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι. Σήμερα προσπαθήσαμε πολύ και οι παίχτες αξίζουν συγχαρητήρια». Ο Γεωργιανός κόουτς άφησε αρχικά εκτός αποστολής τους Λόρια και Κατσαράβα επειδή άργησαν στο γεύμα της ομάδας. Το θέμα όμως θεωρείται λήξαν και υπολογίζονται κανονικά. Δεν υπολογίζεται λόγω τραυματισμού όμως ο μπακ Γκαλίτσιος (5/0).
Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕΛ που πήρε το διπλό από τον Εθνικό με το ισχνό 1-0. Αποτέλεσμα που ήρθε δύσκολα και κρίθηκε κυρίως στην αστοχία των γηπεδούχων. Μπορεί η ΑΕΛ να ήταν ανώτερη με φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να πετύχει μόλις ένα γκολ, στο 29’. Στην επανάληψη η ομάδα της Λεμεσού ήταν ακίνδυνη, δέχτηκε 3-4 καλές στιγμές, ενώ από το 76’ που έμεινε με παίχτη λιγότερο το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να μη δεχτεί γκολ. «Δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε ένα σημαντικό αποτέλεσμα», δήλωσε ανακουφισμένος ο κόουτς Κερκέζ. Δίχως ισοπαλία φέτος η ΑΕΛ σε 5 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά, δεν ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις τους ο μέσος Γκαθτανάγια και ο εξτρέμ Γκαζαριάν (9/0). Πάντα εκτός ο αμυντικός Γκοντάλ (4/0), ο χαφ Αντάμοβιτς (1/0) και ο φορ Μαρκόφκι (5/0).
Δοκιμασία για την ΑΕΛ κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη Ανόρθωση. Επιθετικά η ομάδα της Λεμεσού δυσκολεύεται αρκετά και αυτό δίνει προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους που έχουν και καλή παράδοση. Πάμε με το 1 (-0.75 Α.Η.) στο 1.72.

19:00 Olympiakos Nic. – APOEL FC

Την προηγούμενη Παρασκευή ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υποδέχτηκε τον Εθνικό με τις 2 ομάδες να μένουν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, στον οποίο και οι 2 ομάδες απώλεσαν σπουδαίες ευκαιρίες, έχοντας συνολικά και 3 δοκάρια. Δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι σε ένα διάστημα όμως που οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί. Στην επανάληψη το Παραλίμνι άγγιξε πρώτο το γκολ, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας έχασε 3-4 καλές ευκαιρίες, μία εξ’ αυτών με δοκάρι. «Θεωρώ πως έγινε ένα καλό παιχνίδι, αλλά στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι», σχολίασε ο κόουτς Χριστοδούλου. Μία ήττα στις τελευταίες 6 αγωνιστικές ο Ολυμπιακός παραμένει ακόμα χαμηλά βάσει της συνολικής του εικόνας στα περισσότερα παιχνίδια του. Για σήμερα είναι τιμωρημένος ο αμυντικός Σαμπίνια (10/0), ενώ παραμένει εκτός ο φορ Αζουλάο (4/0). Ανέτοιμοι οι χαφ Ακόστα (6/0) και Φαμπρίς (8/0) και ο φορ Κα (8/2).
Για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος ο ΑΠΟΕΛ αφού μετά το διπλό επί της Ντουντελάνζ κατάφερε παρά την κούραση στο ντέρμπι με την Ομόνοια να δείξει καλό πρόσωπο και να πάρει την ισοπαλία με 0-0. Μάλιστα, ο «Θρύλος» είχε και χαμένο πέναλτι στο 87’, ενώ λίγο νωρίτερα είχε σωθεί από το δοκάρι. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά και οι 2 αντίπαλοι ορισμένες καλές στιγμές. Παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα οι πρωταθλητές, στο -6 από την κορυφή αλλά και με 2 ματς λιγότερα από την Ανόρθωση. Μάλιστα, σε 8 παιχνίδια πρωταθλήματος έχουν δεχτεί μόλις 3 τέρματα. Περήφανος για τους παίχτες του δήλωσε ο κόουτς Ντολ, ωστόσο παραδέχτηκε πως και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει. Την Πέμπτη υποδέχεται τη Σεβίλλη σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, αφού έχει κερδίσει ήδη το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα. Εξέτισε ο εξτρέμ Βιντιγκάλ (7/1), κάρτες συμπλήρωσε ο χαφ Σόουζα (8/1). Τραυματίας ο αμυντικός Βούρος (6/0), εκτός αποστολής ο μέσος Ντε Βινσέντι (3/0).
Αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις, αλλά βαθμολογικά αυτό δεν απεικονίζεται. Δύσκολο το έργο του σήμερα, κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο που έχει και την ψυχολογία στα ύψη. Πάμε με το απλό Over.