Cyprus 1st Division 04/12/2021

Με δυο παιχνίδια αλλά χωρίς μεγάλο ντερμπι συνεχίζεται το πρωτάθλημα σήμερα Σάββατο 04/12/2021.Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Κύπρος | Makareio StadioΔΟΞΑ ΚΑΤΩ

04/12/202117:00

Α’ γύρος,  ΑΕΚ – Δόξα: 1-1

Μία νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές η Δόξα

Μία ήττα σε 11 αγωνιστικές η ΑΕΚ, με 4 σερί N/G

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Η Δόξα κέρδισε σε έναν κρίσιμο αγώνα την ΠΑΕΕΚ με 1-2, χτίζοντας ένα σημαντικό βαθμολογικό προβάδισμα. Η Δόξα κερδίζει μετά από 76 ημέρες, με την τελική έκβαση του αγώνα να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Έγινε 1-1 μετά από δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, με το 1-2 να έρχεται στο 61ο λεπτό. Τελικά οι γηπεδούχοι πίεσαν την ισοφάριση και σε δύο περιπτώσεις την «άγγιξαν». Δύσκολο ματς αντιμετωπίζει σήμερα η Δόξα χωρίς τις υπηρεσίες του τιμωρημένου αμυντικού Αντενόν.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Την περασμένη εβδομάδα η ΑΕΚ κέρδισε ένα μεγάλο παιχνίδι στο «Τσίριο», επικρατώντας με σκορ 0-2 της καλύτερης της ΑΕΛ που ενώ συνεχίσε να πιέζει και να απειλεί παρά το 0-1 στο 13ο λεπτό και να έχουν ακυρωθέν γκολ λόγω VAR. Η ΑΕΚ βρήκε ανοίγματα, εξαπέλυσε αντεπιθέσεις, αντιστάθηκε στην πίεση και σκόραρε στο 94ο λεπτό. Ο σύλλογος της Λάρνακας είναι πάντα σε επαφή με την κορυφή, αλλά σήμερα μένει χωρίς τον τιμωρημένο αμυντικό Τόμοβιτς.

Η Δόξα με λιγότερο άγχος θα στοχεύσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μία ποιοτικότερη πάντως ΑΕΚ. Χ2&U3.5 στο 1.52

Κύπρος |Stadio Antonis Papadopoulos

04/12/2021 19:00

Μία ήττα στα 6 πιο πρόσφατα ματς η Ανόρθωση

Με 7 G/G στα 10 πιο πρόσφατα ματς η Ανόρθωση

Μία νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές η ΠΑΕΕΚ και αυτή εντός

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση προέρχεται από το εντός έδρας 1-1 με τον Απόλλωνα, αποτέλεσμα που τη διατηρεί μακριά από τις πρώτες θέσεις, αν και έχει παιχνίδι λιγότερο. Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται νωρίς, έχοντας 3 καλές στιγμές ακόμα και για 2ο τέρμα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, κυριάρχησαν και ισοφάρισαν στο 51’. Η «Κυρία» μάλιστα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία λεπτά και κάλλιστα μπορούσε την ανατροπή. Ακολουθεί για το Κόνφερενς το εκτός με την Παρτιζάν. Αγωνιστικά δεν υπολογίζεται ο χαφ Αρτυματάς λόγω τιμωρίας.

ΠΑΕΕΚ

Νέα ήττα για την ΠΑΕΕΚ που έμεινε στους 8 βαθμούς μετά το εντός έδρας 1-2 από τη Δόξα. Αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δύο πέναλτι στο πρώτο μέρος διαμόρφωσαν το 1-1, με το 1-2 να γίνεται στο 61’, σε ένα αρκετά ισορροπημένο β’ ημίχρονο. Στο τέλος οι γηπεδούχοι πίεσαν και σε 2 περιπτώσεις «άγγιξαν» την ισοφάριση. Δεν την πτοεί το αποτέλεσμα την ΠΑΕΕΚ που έχει αποδείξει πως παλεύει με αξιώσεις κάθε παιχνίδι.

Δύσκολο το έργο της ΠΑΕΕΚ κόντρα σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο. Θα το παλέψουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν έχουν τις πιθανότητες να πάρουν κάτι θετικό. 1&U4.5 στο 1.60