Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η δράση στο σημερινό πρόγραμμα,με το μεγάλο παιχνίδι να γίνεται στην Πάφο. Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Κύπρος | Stadio Stelios Kyriakides

ΠΑΦΟΣΟΜΟΝΟΙΑ

05/01/202217:00

Α’ γύρος, Ομόνοια – Πάφος: 1-1

Μία νίκη η Ομόνοια στα 7 πιο πρόσφατα ματς κόντρα στην Πάφο, τα 3 τελευταία μεταξύ τους με G/G

Αήττητη εντός έδρας η Πάφος

ΠΑΦΟΣ

Την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε πριν τη διακοπή η Πάφος και μάλιστα κόντρα στην ισχυρή φέτος ΑΕΚ. Μάλιστα η Πάφος βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, για να αντιδράσει φτάνοντας στο 1-3 πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Εντός 6άδας η Πάφος, εκεί θέλει να παραμείνει, δύναμή της η έδρα της όπου παραμένει αήττητη φέτος δεχόμενη και μόλις 3 τέρματα σε 7 ματς. Αγωνιστικά αναφέρθηκαν 4 επιβεβαιωμένα κρούσματα και υπάρχει πιθανότητα αναβολής του αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια έδωσε δύο εξ’ αναβολής παιχνίδια μετρώντας 3 βαθμούς σε αυτά. Αρχικά νίκησε εντός με 1-0 της ΑΕΛ, δύσκολα αλλά δίκαια για να ακολουθήσει η ήττα με 4-2 από τον ΑΠΟΕΛ σε παιχνίδι που συνεχίστηκε από το 18o λεπτό. Κατώτεροι οι «πράσινοι» στο μεγαλύτερο διάστημα δέχτηκαν το 1-0 στο 22’ για να μειώσουν προσωρινά στο 40’. Με την έναρξη της επανάληψης ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε ακόμα 2 τέρματα, με την Ομόνοια να κάνει το 3-2 στο 64’. Στο 74’ με πέναλτι το τελικό σκορ. Στους 20 βαθμούς η Ομόνοια, στο -9 από την κορυφή. Τέλος από την ομάδα ο Ντούρις (Ε), δίχως 5 παίχτες η αποστολή. Εκτος ο Λανγκ (Α) λόγω καρτών, ο Σέχου (Α) που είναι τραυματίας, οι Μπασιρού (Μ) και Ουζόχο (Τ) που είναι στο Κόπα Άφρικα και ένας ποδοσφαιριστή που είναι θετικός στον κορωνοϊό.

Η Πάφος είναι αήττητη εντός και βρίσκεται και στο +1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Βολεύεται λοιπόν αρχικά με την ισοπαλία. Η Ομόνοια προέρχεται από ήττα και καλείται να αντιδράσει. Υπάρχει ισοπαλία στο ματς, αξία στο Χ2&U3.5

Κύπρος | Makareio (Ουδέτερο)

ΠΑΕΕΚΑΠΟΕΛ

05/01/202219:00

Μεγάλη πιθανότητα αναβολής λόγω του ιού

Α’ γύρος, ΑΠΟΕΛ – ΠΑΕΕΚ: 1-0

Παίζει τα εντός έδρας της στο «Μακάρειο» η ΠΑΕΕΚ, που έχει τέσσερα 2-3 γκολ στα 5 πιο πρόσφατά της

Για 9 σερί ματς αήττητος ο ΑΠΟΕΛ, με 4 νίκες σε αυτά και 4 σερί G/G

ΠΑΕΕΚ

Η ΠΑΕΕΚ αποχαιρέτησε το 2021 με εντός έδρας ήττα από την Ανόρθωση με 0-2 σε εξ’ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής. Απείλησε ελάχιστα, με τον αντίπαλό της να είναι ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο 10’ το 0-1, στο 63’ το τελικό σκορ. Αποχώρησαν Μαδέσο (Α) και Γιάνσεν (Μ) ενώ η Διοίκηση ανακοίνωσε την Κυριακή τις πρώτες δύο μετεγγραφές την Κυριακή. Πρόκειται για τους Μιλτς (ΜΕ) και Όμπανορ (Α). Αγωνιστικά, υπάρχουν αναφορές για κρούσματα δίχως όμως να αναφέρονται ονόματα.

ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 4-2 δίκαια της Ομόνοιας σε εξ’ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη μία μέρα μετά από τα Χριστούγεννα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο 22’, για να ισοφαριστούν στο 40’. Νέο προβάδισμα στο 47’, με το 3-1 να έρχεται στο 58’. Η Ομόνοια μείωσε 6 λεπτά αργότερα αλλά ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» το ματς με 4ο γκολ στο 74’. Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τον Απόλλωνα. Σταθερά σε «τροχιά» εξάδας η ομάδα της Λευκωσίας, στο -9 από την κορυφή. Αγωνιστικά πάντως έχουν αναφερθεί αρκετά κρούσματα και αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα αν γίνει τελικά το ματς.

Η ΠΑΕΕΚ παλεύει κάθε παιχνίδι και σίγουρα δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Πάντως ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε ξανά αυτοπεποίθηση, είναι ανώτερος ποιοτικά και σωστά είναι και το φαβορί. 2&U4.5 στο 1.55