Cyprus 1st Division 27/11/2021

Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα της 1ης κατηγορίας.Αναλυτικά τα παιχνίδια.

Match date: 27-11-2021 / 17:00 ARIS LIMASSOL vs PAFOS FC

Κύπρος | Tsirion Athlítiko Kentro

27/11/2021 17:00

Εφτά σερί αγωνιστικές δίχως ισοπαλία ο Άρης, με 4 σερί N/G

Δίχως νίκη εκτός έδρας φέτος στο πρωτάθλημα η Πάφος, δέχεται γκολ και στα 4 ματς

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ομόνοιας ο Άρης γνωρίζοντας την προηγούμενη αγωνιστική την ήττα με 3-0 μέσα στη Λευκωσία. Δεν ήταν  κακός πάντως και πολλά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Κόντρα στη ροή του αγώνα το «τριφύλλι» έκανε το 1-0 με πέναλτι, για να φτάσει στο 2-0 λίγο πριν την ανάπαυλα. Πίεσε στην επανάληψη ο Άρης, είχε φάσεις αλλά όχι το γκολ. Στις καθυστερήσεις το τελικό σκορ.  Αγωνιστικά, ο Μπαμπίκα, που συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες, θα δηλώσει «παρών» και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα με τον Ολυμπιακό.

ΠΑΦΟΣ

Επιστροφή στις νίκες για την Πάφο που επικράτησε με 3-0 εντός του Εθνικού και ξανά πλησίασε την 6άδα. Ανώτερη στο ματς, προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, για να «κλειδώσει» το τρίποντο στο 55’. Ελάχιστα απειλήθηκε η Πάφος, μπορούσε και περισσότερα τέρματα. Στόχος η νίκη σε εκτός έδρας ματς, εκεί όπου η Πάφος έχει δείξει να δυσκολεύεται αρκετά. Κανονικά θα δώσει το παρών ο αμυντικός Ζοάο Αουρέλιο που θα εκτίσει την ποινή του την 12η αγωνιστική στο εκτός με τον ΑΠΟΕΛ.

Ομάδες με ποιότητα που ψάχνουν την υπέρβαση. Πιο πειστικός ο Άρης, κακή εκτός η Πάφος. Δελεαστικό το 1Χ&G/G στο 2.52

Match date: 27-11-2021 / 19:00 PAEEK KERYNIAS vs DOXA KATOKOPIAS

Κύπρος | Gipedo PAEEK Keryneia Epistrofi

27/11/2021 19:00

Μία νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές η ΠΑΕΕΚ, με 3N/G&U2.5 τα 4 φετινά της εντός

Οκτώ σερί αγωνιστικές δίχως νίκη η Δόξα

ΠΑΕΕΚ

Ήττα εντός προγράμματος υπέστη η ΠΑΕΕΚ τη Δευτέρα από τον Απόλλωνα στη Λεμεσό με το τελικό 3-1 να κρίνεται δίκαιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με εύστοχο πέναλτι πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη η ΠΑΕΕΚ είχε παθητικό ρόλο και στο 81’ έγινε το τελικό 3-1. Δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία, προσπαθεί η ΠΑΕΕΚ και με θετικό αποτέλεσμα σήμερα συνεχίζει να βρίσκεται στον στόχο της παραμονής. Μόνιμοι οι απόντες.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Η Δόξα προέρχεται από το εντός έδρας 0-0 κόντρα στην ΑΕΛ και έφτασε τους 8 βαθμούς, παραμένει ωστόσο σταθερά χαμηλά, με μόλις μία νίκη σε 10 αγωνιστικές. Το τελικό αποτέλεσμα μάλλον αδικεί τη Δόξα που σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη. Είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος και γενικά τις περισσότερες καλές στιγμές. Ψάχνει νίκη ώστε να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τα χαμηλά. Κανονικά υπολογίζεται ο αμυντικός Αντένον που θα εκτίσει την ποινή του την επόμενη αγωνιστική. Εξαιρετικά αμφίβολος ο μέσος Εμπραλίτζε.

Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε ομάδες που έχουν στόχο την παραμονή. Φιλότιμοι οι γηπεδούχοι, πιο έμπειροι οι φιλοξενούμενοι. Πιθανό το Χ2, καλύτερο σαφώς το 2-3 γκολ στο 1.95