Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η δράση στο σημερινό πρόγραμμα,με το μεγάλο παιχνίδι να γίνεται στην Λάρνακα με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Απόλλωνα. Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Α’ γύρος, Εθνικός – Άρης: 0-3

Τέσσερα σερί ματς αήττητος ο Άρης όλα με Under 2.5

Οκτώ σερί ματς δίχως νίκη ο Εθνικός, όλα με N/G

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Ο Άρης ήταν να αγωνιστεί με την Ανόρθωση εκτός αλλά λόγω κρουσμάτων στην ομάδα έκανα αίτημα να αναβληθεί ο αγώνας και έγινε αποδεκτό. Προέρχεται από το εντός έδρας 1-1 με την προτελευταία ΠΑΕΕΚ σε παιχνίδι που έχανε στο πρώτο μέρος για να ισοφαρίσει σωστά στο 78’. Πάντα στην 3η θέση, ενώ αγωνιστικά σίγουρα εκτός θα μείνουν Ντελμίρο, Μουσούντα και Γιαγκό, αφού και οι τρεις μετέχουν στο Κύπελλο Εθνών της Αφρικής. Άγνωστη αλλά λογικά καλύτερη η κατάσταση με αυτούς που είχαν κολλήσει.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Ο Εθνικός είναι μία από τις 4 ομάδες που αγωνίστηκε τις προηγούμενες ημέρες για να ηττηθεί στις λεπτομέρειες εντός έδρας με 0-1 από τη Δόξα και να διατηρηθεί στην τελευταία θέση. Με άστοχο πέναλτι στο 10’ οι γηπεδούχοι, που δέχτηκαν το γκολ στο 21’. Ο Εθνικός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 35’ έχοντας φάσεις και δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Λιγότερα πράγματα στην επανάληψη και πάλι μπορούσαν πάντως την ισοφάριση οι «μπλε». Τέλος ο μέσος Αμντουλάγιεφ, ανακοινώθηκε ο φορ Ντούρις (πρώην Ομόνοια).

Ανώτερο σύνολο οι γηπεδούχοι κόντρα σε ένα Εθνικό που είναι τελευταίος και οφείλει να κάνει την υπέρβαση. Άσος & over 1,5

Κύπρος | AEK Arena – George Karapatakis

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ = ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

08/01/2022 19:00

Α’ γύρος, Απόλλων – ΑΕΚ: 1-4

Μία ήττα στα 8 πιο πρόσφατα ματς ο Απόλλωνας, με 6 Under 2.5 και ισάριθμα 2-3 γκολ σε αυτά

Μόλις δύο ήττες σε 14 ματς φέτος η ΑΕΚ, με 3 σερί G/G

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Η ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε στο εκτός με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και παραμένει στην 2η θέση αφού προέρχεται από τη βαριά εντός έδρας ήττα από την Πάφο με 1-3. Προηγήθηκε μάλιστα στο σκορ για να δεχτεί και τα 3 γκολ πριν την ανάπαυλα. Προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη αλλά δίχως αποτέλεσμα. Αγωνιστικά συνολικά έχουν αναφερθεί οκτώ κρούσματα, αλλά κάποιοι παίχτες έχουν αναρρώσει και έχουν τεθεί ξανά στη διάθεση του κόουτς Καταλά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Ο Απόλλωνας ήταν να παίξει με την ΑΕΛ αλλά και αυτό το ματς αναβλήθηκε λόγω των αυξημένων κρουσμάτων στην ομάδα των «μπλε». Ο Απόλλωνας είχε αποχαιρετίσει το 2021 με εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο και διατήρησε έστω και οριακά την ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή. Επέστρεψε από τον τραυματισμό του ο φορ Ντιγκινί, έτοιμος και το νέο απόκτημα ο μέσος Ναγιόκ. Η τελική κατάσταση όσων είχαν νοσήσει τις προηγούμενες ημέρες θα κρίνει πάντως και την τελική αποστολή.

Ντέρμπι κορυφής δίχως να επιτρέπονται οι απώλειες. Με διαφοροποιήσεις αμφότερες στο βασικό σχήμα σε μία εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση. Πάμε με το 1Χ & over 2,5