Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η δράση στο σημερινό πρόγραμμα.Μάλιστα περιλαμβάνει ένα μεγάλο παιχνίδι ,αυτό μεταξύ του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα.Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

A’ γύρος, Ανόρθωση – Εθνικός: 2-1

Έξι σερί ματς δίχως ισοπαλία ο Εθνικός, όλα με N/G

Πέντε Under2.5 στα 7 πιο πρόσφατα ματς η Ανόρθωση, που σκοράρει σε 13 σερί ματς

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Δεύτερη φετινή νίκη για τον Εθνικό, σημαντικό τρίποντο επί της ΠΑΕΕΚ στη μάχη που δίνει για παραμονή. Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Θετικό το ντεμπούτο του κόουτς Μπαντία. Αποτέλεσμα που όμως κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο 25’ το 0-1, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στην επανάληψη, έχοντας ευκαιρίες και δοκάρι. Στο 88’ το 0-2 που έκρινε την αναμέτρηση. Αγωνιστικά εξαιρετικά αμφίβολοι Χολ (Α) και Αμπντουλάγιεφ (Μ), ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο φορ Τολεμές.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Τη Δευτέρα η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Δόξας και παρέμεινε στο «κόλπο» της 6άδας. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που είχαν και άστοχο πέναλτι στο 26’ και δοκάρι 3 λεπτά αργότερα. Πιο ισορροπημένο το ματς στην επανάληψη, με νέο πέναλτι το 2-0 στο 59’, ενώ ελάχιστα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι. Με πίστη για νέα νίκη σήμερα η “Κυρία” που δεν θα έχει ούτε σημαντικές απουσίες.

Ο Εθνικός το παλεύει κόντρα σε μία Ανόρθωση που θέλει συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα ώστε να καθιερωθεί όσο γίνεται ψηλότερα. 2&2-3 γκολ

Κύπρος | Neo GSP

18/12/2021 19:00

A’ γύρος, Απόλλων – ΑΠΟΕΛ: 2-1

Μία ήττα στα 10 πιο πρόσφατα ματς ο ΑΠΟΕΛ, με 3 σερί ισοπαλίες, όλες με Under 2.5

Μία ήττα στα 7 πιο πρόσφατα ματς ο Απόλλωνας, με 3 σερί Under2.5

ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ αδίκησε τον εαυτό του στο εκτός με τον Ολυμπιακό αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς μάλλον θα πρέπει να νιώθει ικανοποιημένος με το 1-1. Είχε ευκαιρίες και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες και στην επανάληψη αλλά στο 79’ έμεινε με 10 παίχτες. Δέχτηκε το γκολ στο 88’, όμως ισοφάρισε στο 91’. Σταθερά στο κυνήγι της 6άδας οι «γαλαζοκίτρινοι», που έχουν στις 26 Δεκεμβρίου και το ματς με την Ομόνοια που είχε διακοπεί εξαιτίας της ομίχλης. Αγωνιστικά, ποινή εκτίει ο αμυντικός Σάβιτς, ενώ ενοχλήσεις θα αφήσουν εκτός τον μέσο Λουντέμο. Ιδιαίτερο ματς για τον κόουτς Αυγουστή που αντιμετωπίζει την ομάδα στην οποία προπόνησε για 3.5 τουλάχιστον χρόνια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Κάκιστη εμφάνιση από τον Απόλλωνα στο ματς με τον Άρη, ηττήθηκε με 0-2 και πλέον απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή. Οι «μπλε» ήταν σε γενικές γραμμές κατώτεροι, απείλησαν λίγο και μόνο μετά το 0-1. Δεν έβγαλαν καμία αντίδραση στην επανάληψη, ανέλαβε την ευθύνη ο κόουτς Τσόρνιγκερ. Τέταρτο σερί ματς που δέχεται γκολ η ομάδα της Λεμεσού, πάντως εκτός έδρας είναι σταθερά πιο αξιόπιστη. Αγωνιστικά, δεν προλαβαίνουν ο εξτρέμ Αλμπάνης και ο χαφ Ίλιεφ. Πάντα εκτός Κυριάκου (Α), Μαλεκκίδης (Α), Δημητρίου (Τ), Μαυρίας (Α). Επιστρέφει πάντως ο αμυντικός χαφ Κατελάρης.

Ντέρμπι και σίγουρα μία αμφίρροπη αναμέτρηση. Η ισοπαλία δεν βολεύει κανέναν, αλλά καμία δεν πείθει πως μπορεί να επικρατήσει. Ιδιαίτερο ματς και για τον κόουτς Αυγουστή. Ρίσκο στο Χ (2.75).