Με δυο παιχνίδια συνεχίζεται η δράση στο σημερινό πρόγραμμα,χωρίς να περιλαμβάνει το μεγάλο παιχνίδι. Αναλυτικά τα παιχνίδια για σήμερα.

Εφτά σερί ματς δίχως νίκη η ΑΕΛ, με 6 σερί N/G

Μία νίκη στις 6 τελευταίες αγωνιστικές ο Ολυμπιακός

Με 10 Under 2.5 στις 11 τελευταίες αγωνιστικές ο Ολυμπιακός

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Συνεχίζεται ο αγωνιστικός «κατήφορος» για την ΑΕΛ που στο ντεμπούτο του κόουτς Παντελίδη γνώρισε την 5η της ήττα στις 6 τελευταίες αγωνιστικές, με 1-0 από την Πάφο εκτός έδρας. Νωρίς το 1-0, με δοκάρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι. Λίγα πράγματα στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν μόνο στα τελευταία λεπτά. «Χρειαζόμαστε άμεσα βελτίωση, θα τα καταφέρουμε», το σχόλιο του Έλληνα τεχνικού. Δυσκολεύει η 6άδα. Ακολουθεί την Τετάρτη το εκτός με την Ομόνοια, σε εξ’ αναβολής ματς για την 1η αγωνιστική.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Ο Ολυμπιακός έφερε 1-1 εντός με τον ΑΠΟΕΛ και παραμένει στο κυνήγι της 6άδας. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, είχαν περισσότερες ευκαιρίες και δοκάρι. Με ευκαιρίες εκατέρωθεν και το ματς στην επανάληψη, με τον ΑΠΟΕΛ να μένει με 10 παίχτες στο 79’ και τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 88’. Τρία λεπτά αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Αγωνιστικά για σήμερα, θα λείψει λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Κυριάκου.

Η ΑΕΛ οφείλει άμεσα να αντιδράσει και πρέπει να εκμεταλλευτεί και την έδρα της. Ικανός αμυντικά ο Ολυμπιακός, έχει σαφώς ελπίδες για κάτι θετικό. 1Χ&U3.5 στο 1.57

Κύπρος | Makareio Stadio

19/12/2021 19:00

Α’ γύρος, Ομόνοια – Δόξα: 2-1

Μία νίκη στις 11 τελευταίες αγωνιστικές η Δόξα

Εφτά σερί ματς αήττητη η Ομόνοια, με 7 Under 2.5 στα 9 πιο πρόσφατα

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Αρνητική η Δόξα στο ντεμπούτο του κόουτς Χαραλάμπους, ηττήθηκε σχετικά εύκολα με 2-0 από την Ανόρθωση εκτός έδρας τη Δευτέρα και παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άστοχο πέναλτι, δοκάρι και προηγήθηκαν στο 38’, για να «κλειδώσουν» το τρίποντο με νέο πέναλτι στο 59’. Ελάχιστα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι και αυτό μόνο στο β’ ημίχρονο. Καλείται άμεσα να αντιδράσει η προσφυγική ομάδα, ενώ για την αποστολή δεν υπολογίζονται οι Λαφράνς (Α) και Στυλιανού (Μ).

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια τη Δευτέρα έφερε 1-1 εντός με την ΑΕΚ χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει περισσότερο την απόστασή της από την κορυφή. Δέχτηκε το γκολ στο 78’, ισοφάρισε στο επόμενο, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Με ρυθμό και πάθος το ντέρμπι, αλλά δίχως πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Καλύτεροι στο πρώτο μέρος πάντως οι γηπεδούχοι, που είχαν και δοκάρι, στο τέλος «άγγιξαν» το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι. Στις 26 Δεκεμβρίου αποφασίστηκε να συνεχιστεί το ματς με τον ΑΠΟΕΛ που είχε διακοπεί λόγω ομίχλης, την Τετάρτη το εντός με την ΑΕΛ. Με ενοχλήσεις ο μέσος Γκόμεθ, τιμωρημένος ο εξτρέμ Παπουλής.

Η Δόξα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση αλλά το έργο της σήμερα μόνο εύκολο δεν είναι. Ανώτερη η Ομόνοια, δεν έχει περιθώρια για απώλειες. Χ2&U3.5 στο 1.47