Α’ γύρος, ΑΕΚ – Εθνικός: 1-0

Έντεκα σερί αγωνιστικές δίχως ισοπαλία ο Εθνικός, οι 10 με N/G

Μία νίκη στα 6 πιο πρόσφατα ματς η ΑΕΚ, με 7 σερί G/G

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Νέα ήττα για τον Εθνικό στο πρωτάθλημα με 1-0 εκτός με την ΑΕΛ. Σε ματς πάντως ισορροπημένο όπου οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την αστοχία τους αφού είχαν φάσεις και στα 2 ημίχρονα. Στο 76’ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Μεσοβδόμαδα για το κύπελλο ο σύλλογος της Άχνας φιλοξένησε τη Δόξα, έβγαλε αντίδραση και επικράτησε με 3-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά. Δίχως σημαντικές απουσίες.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Η ΑΕΚ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση πήρε την ισοπαλία με 1-1 και παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, για να προηγηθεί όμως στο 52’. Δέχτηκε πίεση στη συνέχεια και το γκολ της ισοφάρισης στο 70’. Ακολουθεί ματς κυπέλλου εκτός με την ΠΑΕΕΚ, με το πρώτο μεταξύ τους να έχει λήξει με 1-1. Υπάρχει ανησυχία για το ματς με τον Απόλλωνα και το φόβο μήπως χαθεί στα χαρτιά λόγω παρατυπιών στα τεστ ορισμένων παιχτών. Παίχτης της ομάδας ο μεσοεπιθετικός Άλτμαν (με πέρασμα από τον Παναθηναϊκό), ενώ στον Ολ. Λευκωσίας θα συνεχίσει ο φορ Τιάγκο.

Η ΑΕΚ καλείται να αντιδράσει μετά τα μέτρια πρόσφατα αποτελέσματά της αλλά σίγουρα δεν θα έχει εύκολο έργο κόντρα στον παθιασμένο για νίκη Εθνικό που οφείλει να κυνηγήσει το τρίποντο. 2&Ο1.5

Κύπρος | Stadio Antonis Papadopoulos

ΑΝΟΡΘΩΣΗΟΜΟΝΟΙΑ

29/01/2022 19:00

Α’ γύρος, Ομόνοια – Ανόρθωση: 0-1

Μία ήττα στα 10 πιο πρόσφατα ματς η Ανόρθωση

Η Ομόνοια δέχεται γκολ στα 7 από τα 9 πιο πρόσφατά της εκτός στο πρωτάθλημα, μόλις 2 νίκες σε αυτά

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση στάθηκε όρθια στο εκτός με την ΑΕΚ για να πάρει την ισοπαλία με 1-1 και να συνεχίσει να βρίσκεται σε επαφή με την 4άδα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν ωστόσο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ανώτερη η «Κυρία» στη συνέχεια, έφερε στο 70’ το ματς στα ίσια και μπορούσε και την ανατροπή. Ακολουθεί ο επαναληπτικός αγώνας κυπέλλου με την Πάφο. Αγωνιστικά, εξέτισε ο μεσοεπιθετικός Ουάρντα, καλύτερα ο στόπερ Αραγιούρι. Εκτός ο αμυντικός Αντωνιάδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια τη Δευτέρα δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το τρίποντο στο εντός με την ΠΑΕΕΚ και διατηρείται στην 4άδα αν και με ματς περισσότερο. Τίποτα αξιόλογο στο πρώτο μέρος, πολύ καλύτερο το ματς στην επανάληψη. . Στο 55’ το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 3 λεπτά αργότερα. Πίεσε περισσότερο στη συνέχεια το «τριφύλλι» και στο 79’ ήρθε το 2-1. Τυπική διαδικασία ο επαναληπτικός αγώνας κυπέλλου που ακολουθεί με την ομάδα του Ξυλοτύμβου. Αγωνιστικά, εκτός ομάδας τέθηκε ο μέσος Ατιεμγούεν, στην Αμερική (Σπόρτινγκ Κάνσας) θα συνεχίσει ο μεσοεπιθετικός Τζιώνης.

Ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες που αρχικά δίνουν μάχη για την 4άδα και μετά να πλησιάσουν όσο γίνεται περισσότερο την κορυφή. Δύσκολα το παιχνίδι αλλά εμείς θα πάμε με το 1Χ& over 1,5 γκολ.